„V Příbrami jsme koncertovali již několikrát a v Galerii Františka Drtikola také. Jednou na pozvání pana Romana Heráka v roce 2009 a podruhé v rámci galakoncertu festivalu základních uměleckých škol Středočeského kraje v roce 2014. Pamatuji si, že jsem zde vystupoval i jako náctiletý, kdy pedagog hry na kytaru Roman Herák vždy sezval talentované mladé kytaristy a uspořádal pro veřejnost koncerty,“ zavzpomínal Matěj Freml.

Duo Siempre Nuevo bylo založeno v říjnu roku 2007, kdy oba kytaristé studovali na Hochschule für Musik Franz List v německém Weimaru. O rok později duo vyhrálo svoji první mezinárodní soutěž v italské Gorizii a od té doby jsou tito mladí umělci pravidelně zváni na nejrůznější koncerty a festivaly, a to jak v Čechách, tak i v Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku, velké úspěchy slaví také v Číně.

Oba kytaristé se snažili program nedělního koncertu koncipovat tak, aby posluchače uvedl do klidu a nálady adventního období. Zazní tak krásné barokní árie, hudba Antonia Vivaldiho, Karla Jenkinse, vánoční písně od Michny a další skladby včetně modlitby Ave Maria od Charlese Gounoda.

Koncert se uskuteční v rámci výstavy betlémů. Jaký k nim má Matěj Freml vztah? „Betlémy miluji od dětství. S maminkou jsme vždy o Vánocích vytvářeli betlém vlastní. Zašli jsme pro mech do lesa, ten pak naskládali na dřevěné prkno a do něj zasadili větvičky jako stromy, zapíchali papírové postavičky nalepené na špejli a kolem postav rozmístili svíčky. No prostě nádhera. Nyní máme doma nový betlém přímo z rukou žáků výtvarného oboru ze ZUŠ ve Zruči nad Sázavou. Podložka, stromy a konstrukce chlívku jsou vytvořeny z notového papíru a postavičky včetně jesliček vypáleny z hlíny,“ vysvětlil kytarista.