Po kolikáté se ve skanzenu Den řemesel koná?

Přehlídka tradičních rukodělných činností spojených se životem na venkově ve středním Povltaví v minulosti se uskuteční již počtvrté. Nabídne neobvyklou podívanou a zážitky nejen pro dospělé, ale rovněž pro děti.

Jaký je o něj zájem veřejnosti?

Díky úzké spolupráci s Obcí Vysoký Chlumec se daří zájem veřejnosti každým rokem zvyšovat. Loni například přišlo více než tisíc návštěvníků, přestože jejich počet zčásti závisí na počasí. Ale i v případě deštivého dne se akce koná a je co sledovat, neboť účinkující se mohou přesunout do interiérů staveb.

Kolik řemeslníků letos dorazí? A budou mezi nimi někteří poprvé?

Letos přijede přes 20 řemeslníků, poprvé například kovář, sedlář a řemenář či výrobce píšťalek.

Je většina z nich z okolí nebo se sjíždějí i ze vzdálenějších míst?

Většina jich pochází ze Sedlčanska a okolních regionů, ale někteří přijíždějí i ze vzdálenějších míst. Například provazníci z Deštné na Jindřichohradecku.

Lze vystopovat, o jaká řemesla je mezi návštěvníky největší zájem?

Asi nejatraktivnější jsou tradiční stavební řemesla - tesař, kameník, kovář a klempíř, u nichž je potřebný opravdový fortel nabytý dlouholetými zkušenostmi. I jejich samotné pracovní nástroje budí respekt. Na čichové a chuťové orgány zase silně působí klasické pečení chleba v původní peci černé kuchyně. Zároveň od letošního roku je zpřístupněna nová prohlídková trasa, technické objekty na vodní pohon, kde návštěvníci mohou sledovat řezání dřeva pomocí katru (vodní pily) a v sousedním vodním mlýnu mletí mouky.

Jak je vedení muzea spokojeno s letošní dosavadní turistickou sezonou?

Doposud do Hornického muzea Příbram zavítalo o 3 tisíce návštěvníků více než ke stejnému datu minulého roku. Vypadá to, že překonáme loňský rekord 109 tisíc platících osob. Důvodů je více, nepříliš letní počasí, poměrně nízké vstupné do našich expozic, které chceme i nadále udržet, a v neposlední řadě má vliv i zvyšující se zájem o industriální památky a zážitkovou turistiku, kterou naše muzeum může poskytnout v hojné míře. Snažíme se neustále nabízet něco nového, doplňujeme expozice, lákáme na interaktivní výstavy, otvíráme nové prohlídkové trasy. Díky tomu jsme se zařadili mezi pět nejnavštěvovanějších technických památek České republiky a patří nám za minulý rok lichotivé 9. místo ve statistice návštěvnosti všech českých muzeí.

Karel Souček