Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochy Krčína by mohly letos ozdobit místa s ním spjatá

Obděnice – Rožmberský regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan je historickou osobností, která nepochybně zanechala nesmazatelné stopy v celém regionu. Sdružení obcí Sedlčanska v partnerství s obcí Petrovice a sedlčanskou knihovnou Krčína chtějí ještě víc připomínat stálým obyvatelům, mládeži a také turistům.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Výlov Musíku u Sedlčan.Foto: Marie Břeňová

Ještě letos v létě by mohly stát na místech, která jsou s ním spjata, dřevěné sochy. Štěpánka Barešová, tajemnice Sdružení obcí Sedlčanska, potvrdila, že nápad projednala valná hromada Sdružení obcí Sedlčanska a setkal se s příznivým ohlasem. Pokud myšlenku podpoří i zastupitelstva, jsou do projektu přihlášeny obce Sedlčany, Křepenice, Dublovice, Petrovice, Sedlec-Prčice, Příčovy, Nedrahovice a Kňovice. „Zájem projevil i Vysoký Chlumec a Solenice, Kamýk a Kosova Hora," upřesnila Barešová.

Řezbáři, které Barešová v nejbližší době osloví, by pro Krčínovo řezbování měli 24. až 26. července zázemí v Obděnicích, což je jedno z míst, ke kterému měl rožmberský regent hodně blízko. Žila tu jedna z jeho dcer a jedna z verzí hovoří o tom, že tu mohly spočinout i jeho tělesné ostatky.
Sdružení obcí Sedlčanska se pokusí získat od Krajského úřadu Středočeského kraje na Krčínovo řezbování dotaci, která by pokryla náklady s tím spojené. Materiál přihlášeným řezbářům zajisti z části petrovický starosta Petr Štěpánek, kterému slíbila dřevěné špalky i obec Solenice. Také druhá dotace, o kterou sdružení požádá, souvisí se zviditelním historické postavy Krčína. Barešová informovala, že grant chce sdružení získat na vybudování naučné stezky Jakuba Krčína.

„Ke každé soše v obci bude umístěna cedule, na níž bude popsáno, jakým způsobem je Krčín spjat s daným místem a bude to obohaceno i pověstí, nebo historkou," sdělila Barešová. Zároveň připouští i alternativu, že s žádostí o dotaci u kraje neuspějí.

„Krčínovo řezbování se stejně uskuteční. Do zastupitelstev obcí, které se do projektu přihlásí, půjdou starostové s návrhem o příspěvek ve výši pět tisíc korun na zhotovení sochy," dodala Barešová.

Podání žádostí u Krajského úřadu Středočeského kraje je časově omezeno na termín od 26. března do 15. dubna. Dotace může dosáhnout až 95 procent nákladů s tím, že spoluúčast je pět procent. O tom, zda mohou s krajskou podporou počítat, se ale dozví žadatelé až v červenci nebo dokonce v říjnu. „Pokud obce svoji účast na projektu odsouhlasí, tak v první fázi složí částku pět tisíc korun s tím, že peníze jim budou v případě, že s žádostí u kraje uspějeme, vráceny," vysvětlila Barešová. Po podepsání smlouvy s krajem by měl příjemce grantu na vyúčtování finančních prostředků a vlastní realizaci projektu rok. Marie Břeňová

Autor: Redakce

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení