Už jste v Březnici či jinde na Příbramsku někdy vystupoval?

      Na začátku letošního roku jsem přednášel studentům na Středním odborném učilišti Hluboš. Docela mile mě překvapilo, jak byli vnímaví a pozorní.

Máte k tomuto regionu nějaký bližší vztah?

    Ano, sbíral jsem tady podklady ke své předposlední knize Mluviti pravdu a mimo jiné navštívil i lágr Vojna z 50. let.

Jak často jezdíte na autorská čtení a co vás na nich nejvíc baví?

    Jezdím docela často a baví mě to moc, protože psaní je velmi osamělé. Měsíce a roky sedíte a nevíte, jestli to, co děláte, má smysl. Přitom každý zedník, který postaví zeď, okamžitě vidí, zda je rovná. Já na zrcadlo svého psaní čekám až při autorských čteních, kdy přesně vidím, jaké emoce ta která pasáž v knize vzbuzuje. Mám své čtenáře rád, protože mezi námi cítím určité spiklenectví, jež mi ostatně dávají najevo nejen při mých čteních, ale i v dopisech, které mi posílají na mé stránky www.josefformanek.com.

Z jaké knihy budete v Březnici číst? 

    Moje autorské čtení bude i s loutkami a číst budu z románu Mluviti pravdu i z nejnovější knihy Umřel jsem v sobotu. Asi 40 minut. Poté budu zhruba hodinu promítat a komentovat diapozitivy z mé cesty k šamanům do tropického deštného pralesa. Díky ní jsem napsal svůj debut Prsatý muž a zloděj příběhů, jenž čeští čtenáři v anketě Kniha mého srdce nominovali mezi svých sto nejoblíbenějších knih světa.

Čeho přesně se bude vaše diashow týkat?

    Života kmene Mentawai, jejich animistického náboženství Arat Sabalungan, šamanského vidění světa i magického tropického deštného pralesa. Na závěr Literární kavárny pustím filmový dokument o mém zasvěcení mezi šamany a samotných šamanských rituálech. Nakonec v diskusi zodpovím případné otázky a rád podepíši své knihy.

Jaké knihy si budou moci zájemci koupit a nechat podepsat?

    Všechny moje knihy. A rád se do nich nejen podepíšu, ale napíšu i věnování dotyčnému nebo jeho blízkým.                                                                                                       Karel Souček