Jak jste se dali dohromady a jaké byly počátky kapely Strain–Through?
Tumis: Na začátku nebylo nic, pak sem byl JÁ… (smích) …a Jiřík. Teda popravdě, nejdřív byl Jirka (zase smích – narážka na věkový rozdíl 10 let), ten zavolal mě, já pak Hanzovi..
Kady: A já sem se přikakal (smích).

Co hrajete za muziku, jak byste se představili čtenářům, kteří se o vás dozvídají poprvé?
Hanz: Na otázku, co hrajeme, odpovídáme, že nevíme, ale baví nás to a doufáme, že i vás. Nejsme výrazněji stylově vyhraněný a baví nás dělat pokaždý něco jinýho, novýho.
Jirka: Všeobecně nejsem moc zastánce škatulkování, vytvořte si vlastní názor, poslechněte si nás na BandZone, přijďte se podívat na koncert.

Co pro vás hudba znamená? Berete vystupování vážně, nebo jde spíš
o legraci?

Kady: Já nevim … (přemýšlí) … já nevim.
Hanz: Snažíme se tím bavit jak sebe, tak i lidi, co se přijdou podívat. Tak vystupování se samozřejmě snažíme brát vážně, ale děláme to hlavně proto, že nás to sakra baví.

Čeho byste chtěli dosáhnout a kolik už máte za sebou koncertů?
Hanz: Ovládnout svět? Nastolit příměří mezi žábama a myšma… Rádi bychom se posunuli někam dál, minimálně za hranice našeho okresu.

Na který z koncertů nejraději vzpomínáte a který byste chtěli spíš vymazat z historie?
Hanz: Nemazal bych žádnej, každej z nich měl svůj smysl a nestát se to či ono teď, stane se to za měsíc. Chybama se člověk učí. Mimochodem to byla docela sranda. Narážím na vystoupení v dobříšské RockHole, kde nikdo z nás nebyl střízlivej ani smykem. Rádi pak vzpomínáme na Metal Monk Open Air v Mníšku pod Brdy. Kde teda taky nikdo z nás nebyl střízlivej, poněvadž vodka se jakožto sponzor ukázala jako výborná volba.

Kde si vás mohou lidé v nejbližší době poslechnout?
Jirka: Právě jsme odehráli koncert v příbramském Motor baru se spřízněnou kapelou Gibbet. Musím říct, že chlapci obměnili sestavu a za neuvěřitelných pět měsíců se stačili skvěle sehrát, dát dohromady nové věci a ještě je skvěle zahrát. Trošku mi to připomnělo naše začátky, kdy jsme po asi druhý, třetí zkoušce vyhlásili termín prvního koncertu, který byl dost šibeniční… Nejbližší koncert bude 9. října v dobříšském klubu Trezor.

Na čem teď pracujete?
Hanz: Pracujeme na svých vyjadřovacích schopnostech a skromnosti (smích). Každopádně už nějakou dobu pracujeme na desce.

Jak vymýšlíte písničky?
Hanz: Spontánně, jak to přijde.
Tumis: Každej z nás přispěje něčím, dohromady se to spolu pohádá a nakonec z toho vznikne písnička.

O čem zpíváte? Raději česky nebo anglicky a proč?
Tumis: Řekni mi proč, řekni mi proč (smích – narážka na jeden z textů).
Hanz: Česky i anglicky, protože se zatím nemůžeme rozhodnout. Zpíváme v podstatě o všem, co se nám honí hlavama. Takže o ničem (smích). Ne, většinou je to popis nějakýho životního prožitku, který nás nějakým způsobem poznamenal.

Co říkáte na příbramské začínající i současné skupiny, máte své oblíbence? Jak hodnotíte současnou úroveň příbramské hudební scény?
Hanz: Chtěl bych apelovat na mladé kapely, aby se nesnažily někomu podobat a něco napodobovat, aby zkusily jít nějakou svojí cestou. Budu držet palce.
Tumis: Moje nejoblíbenější příbramská kapela je the.switch, hlavně jejich začátky. Postupem času, jak se stávali slavnějšími, měla podle mě jejich tvorba sestupnou tendenci. V tomhle se mi zas líbí E!E. Ti hráli ****** na začátku a hrajou je i dnes (smích).
Kady: V Příbrami je spousta kapel, a to jak těch dobrých, tak i těch méně.
Jirka: Příbramská scéna je doslova líheň kapel, když vezmu v potaz, že zde vznikly kapely jako the.switch, Bon Pari a nebo E!E.

Strain–Through tvoří
Hanz: elektrická kytara a akustický vokální projev
Kady: elektrická kytara a blíže nespecifikovatelné efekty
Jirka: basová kytara, hodně basová
Tumis: bubny, emo řev

www.bandzone.cz/strainthrough
Strain-Through doporučuje
…myslet vlastní hlavou ;)

Muzika:
Hanz: System of a down, 4lyn, Cocotte minute,
Kady: System of a down, Goodfoul, Slipknot
Jirka: KoRn, Deftones, Limp Bizkit
Tumis: the.switch, Tool, Soufly

Filmy
Z filmů bychom vyzdvihli The Wall, Krtečkova dobrodružství a Princeznu ze mlejna

Knihy
Slabikář (ten nás ovlivnil všechny) a Honzíkova cesta (Hanz:).