Mezi tradice mnoha Příbramáků o Vánocích patří prohlídka betlémů na Svaté Hoře. Protože je ale poutní místo stále staveništěm, najdete letos Příbramské betlémy v Galerii Františka Drtikola v Zámečku. Výstava tentokrát představuje posly radostné zprávy o narození Ježíška, tedy anděly. Málokdo si dovede Vánoce  představit bez betlému. Pokochat se zručností příbramských řemeslníků se mohou lidé v příbramské galerii.

Vystavené jsou starožitné jesličky, které ze dřeva zhotovovali místní havíři, i kostelní betlém profesionálního řezbáře Antonína Smetáka, a dále pro Příbramsko typické drobné figurky modelované z těsta – „chlebáčci", zastoupené ve sbírce Hornického muzea Příbram. Městské muzeum v Březnici zapůjčilo dva páry vzácných deskových obrazů klečících andělů z počátku 19. století.
Na výstavě nechybí ani současné betlémy ze dřeva, sádry i textilu inspirované historickými předlohami a exponáty ze spolku Příbramských betlémářů. Jesličky si můžete prohlédnout denně od 9 do 17 hodin kromě Silvestra do 10. ledna. Na Svatého Štěpána, tedy 26. prosince zde můžete mít prohlídku betlémů i s hudbou, od 14 hodin vystoupí hudební skupina Koledníci.

Kdo si bude chtít udělat malý výlet a spojit jej třeba s procházkou na brdský vrch Plešivec, může se zastavit v Čenkově na návsi u kapličky, která je plná postav ze sena v životní velikosti. „Betlém si můžete projít a stát se tak jeho součástí. Při vaší cestě k jesličkám potkáte mnoho postav, které jistě poznáte. Postavy nemají obličeje a je pouze na vaši fantasii, koho si představíte, že jde právě s vámi," zve na návštěvu nápaditého betlému autor Jiří Firýt. Betlém ze sena v Čenkově.

Betlém v Čenkově můžete navštívit do 6. ledna. Poprvé jej lidé mohli obdivovat v roce 2010. Skládal se ze svaté rodiny, Tří králů, osla a vola. Každým rokem přibylo několik postav. Tak, že v roce 2012 již byl zapsán do České knihy rekordů a kuriozit v Pelhřimově jako největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnými postavami. Kniha vychází každé tři roky,vyšla letos v listopadu a na stránce 227 v rubrice Středočeský kraj se můžete o betlému z Čenkova dočíst.

Soutěž O nejlepší bramborový salát v restauraci U Reichertů na Březových Horách. Nad vzorky bramborového salátu se na snímku vlevo sklání Karel Haderer, ochutnává Vladimír Srnka. Dalším tipem pro odreagování by mohla být soutěž o nejlepší domácí bramborový salát, ovšem pokud vám nějaký zbude. O vítězi rozhodne porota 25. prosince navečer při 8. ročníku soutěže v restauraci U Reichertů v Příbrami na Březových Horách. Co musíte udělat? Čtvrt kilogramu donesete do 17 hodin přímo na místo.

A jak to bude o svátcích s plaváním a bruslením? Aquapark bude otevřen každý den, pouze 24. prosince bude zavřeno a ve čtvrtek 31. prosince je otevřen do 16 hodin. Ve svátky bude otevřeno 9 do 20 hodin. Až do 3. ledna bude mít veřejnost k dispozici všechny plavecké dráhy. Veřejné bruslení bude od 23. prosince do 3. ledna každý den. Rozpis otevírací doby najdete na stránkách Sportovních zařízení města Příbram.