VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na víkend: do muzea nebo do lesního divadla, vyberte si

Příbram /AKTUALIZACE/ - Po týdnu jsme pro vás připravili několik tipů na víkend.

8.7.2016
SDÍLEJ:

Ochotníci Divadelního spolku Skalka letos uvádějí prázdniny Podskalákem.Foto: Markéta Jankovská

Příbram – O víkendu můžete v březohorském dole Vojtěch navštívit výstavu vycházející z knihy ředitele muzea a historika Josefa Velfla, kterou vydalo pod stejným názvem v roce 2010 nakladatelství Paseka v edici Zmizelé Čechy, Morava a Slezsko. V expozici jsou k vidění desítky historických fotografií Příbrami a Březových Hor ze sbírky dokumentace Hornického muzea Příbram. Vedle fotografií nechybí také cenné dokumenty vztahující se k minulosti tohoto podbrdského centra, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázka nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Součástí této expozice je též prezentace archeologických nálezů pocházejících z výzkumů probíhajících v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí centra města v roce 2012. Mezi všemi jmenujme unikátní nález metalurgického pracoviště ze 13. století objevený v blízkosti severní stěny kostela sv. Jakuba.

Podlesí – Ještě v pátek a v sobotu, vždy od 21 hodin, můžete s dekou a raději i deštníkem vyrazit do lesního divadélka Na Skalce v Novém Podlesí. Ochotníci z Divadelního souboru Skalka tentokrát nazkoušeli hru Františka Ferdinanda Šamberka a Karla Hašlera Podskalák. K této hře se herci vrací do divadla pod korunami stromů po 15 letech. Letos má navíc lesní divadlo 70. narozeniny, což je důvod k oslavě.

Lešetice – V areálu lešetického památníku můžete zhlédnout výstava, která přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality, včetně osudu skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás. Otevírací doba je od 9 do 18 hodin.

Drážkov – V muzeu Váchův špejchar v Drážkově pokračuje výstava grafických prací a doplňuje ji Šárka Krámská keramickými šperky. V neděli 10. července v 17 hodin vzdá v muzeu Alfréd Strejček hold českému králi a římskému císaři. Výstava je přístupná do 28. srpna. Všechny vystavené originály rakouského umělce a další světové originály jsou k prodeji.

Rožmitál – V červenci před pěti lety bylo ve Starém Rožmitále zpřístupněno veřejnosti Cvokařské muzeum s původní cvokařskou dílnou. Ročně jej navštíví několik stovek turistů, ale i domácích, kteří si na fotografiích a textech připomínají nejen doby dávno minulé, ale i současnost. Některé panely jsou totiž věnovány obci a životu místních obyvatel. Muzeum přibližuje zapomenuté řemeslo rukodělné výroby hřebíků a cvočků do bot, jímž se do druhé světové války v rožmitálském údolí živilo na devět set dělníků. Vždyť za Rakouska-Uherska a ještě ve 30. letech byl například ve Starém Rožmitále cvokařský veřtat v každé druhé chalupě. Cvokařské muzeum je otevřeno denně kromě zimních měsíců od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a jak uvádí muzejní web www.staryrozmital.cz také nutný.

Dobříš – Letošní letní výstava na zámku Dobříš nese název Zbraně mušketýrů. Tematika se odvíjí od seriálu Tři mušketýři, který se na zámku minulý rok natáčel. Vedle interiérů využili britští filmaři i úchvatné prostory francouzského parku, kde se o prázdninách konají každou neděli komentované prohlídky. Francouzská zahrada u zámku Dobříš vznikla v polovině osmnáctého století a architektonické plány na její podobu vypracoval francouzský architekt Jules Robert de Cotte. Ten se mimo jiné podílel i na realizaci pařížského sídla Versailles, a není se tak čemu divit, že dobříšská zahrada světový unikát nápadně připomíná.

„Naše malé Versailles, jak francouzské zahradě přezdíváme, si mohou turisté prohlížet od dubna do října. V červenci a srpnu pro ně každou neděli realizujeme také netradiční komentované prohlídky. Park při nich prochází v doprovodu průvodce a podívají se i do jindy nepřístupných míst – do oranžerie, k tunelu se zavlažovacím systémem a do pivovarských sklepů z 18. století," informovala Mirka Dvořáková ze zámku Dobříš.

Nedělní návštěvu francouzského parku zpříjemní v létě všem návštěvníkům (nejen účastníkům komentovaných prohlídek) sokolník Pavel Řehka se svými ptačími miláčky. Několikrát do hodiny ukáže spolu s káňaty, puštíkem či poštolkou i veselé „ptačí kusy" – těšit se můžete na rozličná sokolnická představení. Jiný druh zvěře – dvojici jelenců běloocasých – navštívíte během prohlídky v oboře ve spodní části francouzského parku.

Komentované prohlídky francouzského parku u zámku Dobříš se v červenci a v srpnu konají každou neděli. Začátky prohlídek jsou v 11, 13 a 15 hodin, je nutné dopředu si vstup rezervovat (tel: 318 521 240, email: info@zamekdobris.cz). Jednotné vstupné je 80 Kč.

Autor: Redakce

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

V Drahlíně se volit jezdilo i na kole.
124

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení