Dobříš – Přáli byste si na okamžik nahlédnout do zákulisí prvorepublikové herecké šatny? Navštívit divadelní představení s Vlastou Burianem nebo si obléci luxusní kožich a s nonšalantností prvorepublikových dam zajít do kinematografu? Na zámku Dobříš si svůj sen splníte díky unikátní letní výstavě Hvězdy stříbrného plátna. Nová expozice v Galerii JCM zavede návštěvníky do jedinečného světa prvorepublikových režisérů, herců a hereček. Nahlédnete do herecké šatny s originálními osobními předměty divadelních a filmových osobností první republiky, uvidíte originály filmových plakátů, dobové fotografie, karikatury a časopisy či módní předměty a doplňky, ve kterých se dříve chodívalo do společnosti. Výstava Hvězdy stříbrného plátna je v Galerii JCM na zámku Dobříš k vidění do 26. srpna denně od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné je 70 Kč, pro studenty a seniory nad 60 let je snížené vstupné 50 Kč.

Příbram – Horníci a hutníci projdou v neděli Příbramí, aby zahájili 26. ročník historické hornické Prokopské pouti. Hlavním motivem té letošní bude připomenutí 140. výročí dosažení světového rekordu 1000 metrové hloubky dolu Vojtěch. Tuto největší a nejslavnější českou hornickou pouť doplňují různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Hornické muzeum na Březových Horách bude během pouti přístupné veřejnosti od 9 do 18 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout jednotlivé industriální objekty s poutavými expozicemi, sfárat do podzemí nebo se projet hornickými vláčky. Součástí akce bude slavnostní zpřístupnění nové stálé výstavy věnované dosažení světového prvenství 1000 metrů svislé hloubky dolu Vojtěch roku 1875. Autorem scénáře této expozice je ředitel muzea a historik Josef Velfl, výtvarné řešení zpracoval Jaromír Kabíček. Stálá výstava obsahuje vedle trojrozměrných předmětů více než 90 dobových dokumentů, z velké části doposud neprezentovaných, a je provázena českými a anglickými texty. Na její realizaci spolupracovali další odborní pracovníci Hornického muzea Příbram, Milan Karda a Pavel Škácha, kurátor a geolog. Součástí vernisáže expozice bude i křest nové publikace s názvem Z historie drátěných těžních lan v češtině a němčině, která je z autorské dílny Josefa Velfla a kolektivu.

Příbram – Od pátku do neděle se v rekreačním areálu Nový rybník a v Letním kině v Příbrami představí více jak stovka umělců. Celkem na čtyřech scénách se odehraje 1. ročník největšího festivalu humoru v ČR. Do Příbrami přijedou například legendy Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou, Luděk Sobota, Jiří Lábus, nebo Alois Náhlovský. Brány festivalu se otevřou v pátek 3. července ve 14.00 hodin. Program začíná v 18.00 v Letním kině a uvidíte třeba Luďka Sobotu, Miloše Knora, Petra Jablonského, nebo Čoko Voko. Ve 23.15 hodin odehraje úžasné atmosférické představení Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová. V sobotu a v neděli začíná program už od 10.00 hodin a na festival se dostanete už za 250 nebo 290 korun. Pochod klaunů bude vypraven v neděli ve 12.00 hodin z areálu Nový rybník a půjde se na stadion 1.FK Příbram. Tam se ve 14.00 hodin odehraje fotbalový zápas. Pochodu se může zúčastnit každý, nejen návštěvníci festivalu.

Drážkov – Příbramák Petr Bambousek, který patří mezi špičkové fotografy přírody, přiblíží ve Váchově špejcharu v Drážkově krásy ostrova Bornea. Vernisáž se uskuteční v sobotu od 18 hodin. Fotografie si bude ale možné prohlédnout po celou dobu prázdnin. Špýchar bude otevřen od středy do neděle, vždy od 12 do 17 hodin.

Dublovice – Divácky atraktivní bude v sobotu soutěž dobrovolných hasičů O putovní pohár zasloužilých členů. Klání pořádají členové SDH Dublovice na místním hřišti. Jde již o jedenáctý ročník. Akce začíná v 10 hodin, skládá se ze dvou kol provedení požárních útoků a je rozdělena na kategorii mužů a žen.

Drásov - 110. výročí založení sboru oslaví v sobotu od 12 hodin SDH Drásov. Připraven bude bohatý program pro děti i dospělé, včetně občerstvení. Plánovány jsou ukázky zásahů místního sboru, ukázka hasicí techniky, dále ukázky zásahů a techniky profesionálů, ukázka soutěžního klání a rovněž ukázky výcviku psů. Následovat bude volná zábava. K poslechu a k tanci zahraje kapela Ikaros.

Mníšek pod Brdy – V sobotu se v předzámčí Mníšku pod Brdy chystá velké dobývání a boj jako během třicetileté války. Akce připomene bitvu z roku 1639 a to již v šestém ročníku s názvem Mníšecká alotria aneb dobývání zámku švédskými vojsky. „Letos se ponese v duchu hesla Nade vším vítězí láska. Začíná v 18 hodin, ale bohatý program plný rytířů, šermířů, trhovců, kovářů a tanečníků čeká návštěvníky v zahradě i na nádvoří zámku od 11 hodin po celý den. Úplnou novinkou bude naučná stezka vojenským táborem s mušketýry, markytánkami, polní kuchyní, lazaretem a dokonce i živými zvířaty," zvou do Mníšku pořadatelé.