Příbramské divadlo uvede Prodanou nevěstu.Příbram
– Diváci příbramského divadla zhlédnou páteční podvečer jednu z nejslavnějších her Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Jelikož režisér hry Ondřej Lážnovský nechtěl hru o hudební stránku ochudit, bude součástí představení i živá kapela. Začátek je v 19 hodin.

Rožmitál – Příznivci Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem se mohou těšit v sobotu na tradiční vánoční koncert, který má letos podtitul Čas nečeká. Koná se od 16 hodin ve Společenském centru. Pořadateli jsou místní ZUŠJJR a město Rožmitál pod Třemšínem. Během koncertu zazní oblíbené melodie klasiků české dechové hudby, ale i soudobých světových i domácích autorů.

Hvožďansko – V neděli v kostele Navštívení Panny Marie a sv. Prokopa ve Hvožďanech se v 11 hodin uskuteční vystoupení dětského pěveckého sboru Rolnička. Ve 13 hodin pak na návsi ve Vacíkově ožije betlém. Návštěvníci se mohou těšit na betlém v podání vacíkovských občanů. Při akci bude teplé občerstvení.Sedlčany – Sdružení obcí Sedlčanska – tentokrát ve spolupráci s 1. FC Taverny - pořádá v sobotu od 8 do 12 hodin na sedlčanském náměstí poslední letošní farmářské trhy. Ponesou se v duchu Vánoc. Vloni se utkali pekaři a cukráři o nejchutnější vánočku. Letos budou návštěvníci degustovat a hodnotit od 9 do 10 hodin vanilkové rohlíčky. Soutěž bude opět anonymní. Vyhlášení výsledků je plánováno přibližně na 10.45 hodin. Odměnu či speciální řád získá již konkrétní výrobce, jehož vanilkové rohlíčky chutnaly největšímu počtu hlasujících. Kromě soutěže zpestří sváteční farmářské trhy vystoupení žáků ZUŠ Sedlčany a Blue Orchestra Václava Calty.

Příbram – Známé muzikálové a filmové melodie, výběr zajímavých českých hitů a písně s vánoční tématikou. Na to vše se mohou v sobotu těšit návštěvníci příbramského Divadla Antonína Dvořáka. Od 19 hodin jim na Malé scéně zazpívá muzikálová herečka a zpěvačka Markéta Martiníková. „V Příbrami budu v sobotu vystupovat poprvé. Vybrali jsme toto město s manželem podle pocitu a já se na Příbramáky moc těším. Zatím jsem si tedy vztah k tomuto městu nestihla vytvořit, ale kdo ví, co se bude dít po koncertu," naznačuje se smíchem Markéta Martiníková, která v divadle vystoupí s Pianistou roku 2014 Václavem Tobrmanem a Dětským pěveckým sborem Canzonetta ze ZUŠ Příbram.

Příbram – V Galerii Františka Drtikola Příbram je tradiční vánoční výstava historických i současných betlémů z hornického Příbramska. Ta představuje tentokrát posly radostné zprávy o narození Ježíška – anděly.

Málokdo si dovede Vánoce  představit bez betlému. Pokochat se zručností příbramských řemeslníků se mohou lidé v příbramské galerii.V betlémech se andělé nejčastěji vznáší nad stájkou, držíce v rukou „mluvící pásku" se zvoláním Gloria in excelsis Deo – Sláva na výsostech Bohu, jindy klečí dvojice andělů přímo u jesliček s malým Jezulátkem. K spícím pastýřům obklopeným popásajícími se ovečkami přichází anděl, aby je probudil a vybídl k cestě za nově narozeným Spasitelem. Vystavené jsou starožitné jesličky, které ze dřeva zhotovovali místní havíři, i kostelní betlém profesionálního řezbáře Antonína Smetáka, a dále pro Příbramsko typické drobné figurky modelované z těsta – „chlebáčci", zastoupené ve sbírce Hornického muzea Příbram.

Městské muzeum v Březnici zapůjčilo dva páry vzácných deskových obrazů klečících andělů z počátku 19. století. Na výstavě nechybí ani současné betlémy ze dřeva, sádry i textilu inspirované historickými předlohami. Na výstavě lze zakoupit vystřihovací betlémy a publikace s vánoční tématikou. Výstava potrvá až do 10. ledna.

Dobříš – Vedení muzea zve do Kopáčkova domu na výstavu betlémů, která potrvá až do 31. ledna. Díla příbramských betlémářů si můžete prohlédnout každý všední den od 8 do 17 hod., o víkendu pak od 13 do 16 hod. Kromě výstavy betlémů můžete za cenu běžné vstupenky shlédnout také expozici rukavičkářství, židovství, vodohospodářství a samotného města Dobříš.