Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitel Jan Marhoul s kamarády přivezl ze Seattlu medaile

Sedlčany – Přiletěl, zahrál, zvítězil. Tak by se nejstručněji dala vyjádřit účast na světové soutěži akordeonů v americkém státu Washington Jana Marhoula z Nečíně.

13.7.2014
SDÍLEJ:

Jan Marhoul.Foto: archiv hudebníka

Učitel Základní umělecké školy Sedlčany před několika měsíci informoval, že se do USA se svými kamarády Marií Čejnovou a Michalem Karbanem chystá. Jan jako sólista v kategorii klasické hudby zvítězil. Další triumf slavil v kategorii hudebních souborů coby člen The Crazy Accordion. Trio mladých Čechů převálcovalo konkurenci. Po návratu ze Spojených států amerických nám poskytl Jan Marhoul rozhovor.

Před časem jste nám sdělil, že soutěž poblíž města Seattlu jste s kamarády našli na internetu, zareagovali jste, napsali do USA a k vašemu překvapení se s vámi kontaktovala prezidentka akordeonové společnosti Bonie Birch, která vás vyzvala k účasti na festivalu…

Ano, byla to úplná náhoda a vše se nějak ´vyvrbilo´, že jsme nakonec do USA 15. června skutečně odletěli.

Byl let příjemný?

Letěli jsme z Prahy a po hodině přestupovali v Londýně. Odtud trval let do Seattlu asi 9,5 hodiny. Netypické to ale bylo v tom, že každý náš nástroj má hodnotu kolem půl milionu korun, proto jsme je chtěli mít na palubě. Museli jsme zakoupit samostatné letenky pro všechny tři akordeony, naštěstí dětské, ale i to bylo dost finančně náročné. Bylo nutné si navíc vyřídit povolení přímo od letecké společnosti, že si nástroje můžeme vzít na sedačky vedle sebe. To znamená, že jsme zabrali šest sedadel.

A tím problémy skončily?

Ne, některé letušky to nepochopily a museli jsme vše vysvětlovat. Nedorozumění vyvrcholila při zpáteční cestě z Londýna do republiky, kdy kvůli nám mělo letadlo hodinové zpoždění. Prošli jsme všemi bezpečnostními kontrolami a zjistili, že na místech vedle nás, kde jsme měli mít nástroje, seděli pasažéři a než se vše vyřešilo, tak letadlo nevzlétlo.

Jak byste přiblížil pobyt za oceánem?

Po příletu do Seattlu jsme hned byli v kontaktu s prezidentkou akordeonové společnosti, která nám zařídila odvoz do městečka Leavenworld vzdáleného asi 200 kilometrů. Je veliké asi jako Dobříš nebo Sedlčany.

Bydleli jste v hotelu?

Ubytování se snídaní jsme měli zajištěno od neděle do neděle v motelu. Leavenworld je městečko v bavorském stylu a kolem je nádherná krajina – krásné hory, čisté řeky… Dva dny před odletem jsme spali v Seattlu v rodině.

A co byste poznamenal k vlastnímu festivalu a soutěži?

Hráli jsme na dvou koncertech na náměstí a pak na soutěži v obrovské hale s kapacitou asi pro 600 diváků. Z Evropy jsme soutěžili jen čtyři. Kromě nás z Čech byl asi čtyřicetiletý akordeonista z Ruska. Většina soutěžících byla z Kanady, Spojených států amerických, mile mě překvapilo, že se do soutěže zapojili také Japonci nebo Číňané.

Jaké jste si dělali ambice?

Já jsem slyšel jen dvě vystoupení. Dva soutěžící zvolili typický líbivý americký folklór, potom jsem viděl vystoupení asi dvacetičlenné skupiny, která měla vystoupení založené víc na show než na kvalitní hudbě. Srovnávat jsem tedy moc nemohl.

Jaké skladby jste zvolili vy?

Hráli jsme především taneční hudbu. Podporovali jsme české lidové písničky. Největší úspěch měla světově známá skladba Škoda lásky. Zpívali jsme tuto píseň Jaromíra Vejvody v češtině, oni v angličtině. Řada z nich ji považuje za americkou píseň.

Setkali jste se s krajany?

Na našem koncertu byli Češi, kteří byli v Americe na dovolené. S krajany jsme se setkali hned na první procházce. Hned druhý den nás vyvezli na výlet a věnovali se nám prakticky celý týden. Překvapilo nás, jak hodní lidi na světě jsou.

A jak se vám a vašemu kamarádovi líbila americká děvčata?

Americké holky jsou bohužel silnější postavy a žádná z nich nás neokouzlila.

Jaké trofeje jste do Čech přivezli?

Dostali jsme medaile, na kterých je uveden název festivalu a letopočet. Máme také doklad o soutěži. Na první místa byla vypsána finanční odměna, díky které se nám podařilo uhradit asi polovinu cesty do Ameriky, samozřejmě do toho započítávám ty letenky pro akordeony.

Pomýšlíte, že se do Ameriky vypravíte znovu?

Přišla za námi prezidentka akordeonové společnosti a nabídla nám, že nám sežene pro příští rok lístky na největší akordeonový festival ve Spojených státech amerických v San Francisku. Dostali jsme nabídku pořadatelů festivalu na účinkování v roce 2015. Když jsme vysvětlovali, že je to pro nás velmi finančně náročné, nabídli nám, že by nám byli ochotni vypůjčit nástroje přímo na místě a také hovořili o finančním příspěvku. Tak uvidíme, jak všechno bude.

Jak budete trávit léto?

Za pár dní odjíždím s nástrojem do Itálie, kde si jej nechám po náročné cestě přeladit a dát do kupy. Budu na něm dál cvičit, protože v polovině srpna mě čeká konzultace s paní profesorkou z Dánské královské hudební akademie. V lednu mě totiž čekají do dánské hudební akademie přijímačky. Když to dobře dopadne, čeká mě další tříleté nebo pětileté studium. Uvidíme, jak to budu zvládat.

A jak jste zvládl studium na plzeňské konzervatoři?

Zakončil jsem jej červeným diplomem. Marie Břeňová 

Autor: Redakce

13.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení