Vzniklo podle jeho knihy o tangu – tanci, který si zamiloval. Praha, Opava, Polička, Ostrava – patří v době od 9. června do 15. července mezi ta šťastná. Snad nejmenším jeho cílem byla vesnice Drážkov u obce Svatý Jan na Sedlčansku, kam přijel v sobotu 26. června představit také svoji novou knihu Poprask v sýrové uličce.

Špejchar se změnil v tančírnu

Galerie Váchova špejcharu na Příbramsku se asi na hodinu změnila v tančírnu Century v americkém Seatlu, kde se vyučuje tango. Formou Listování čili scénického čtení připravili herci sdružující se kolem projektu herce Lukáše Hejlíka výběrem příběhů z Fulghumovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka mimořádně úspěšné představení. Výkonům Věry Hollé, Jiřího Resslera a Alana Novotného tleskal nadšeně sám autor. Vše zaujatě sledoval z lavice v první řadě, kam usedl mezi diváky. Žhavé bylo nejen tango a emoce v příběhu, ale také teplota ve špejcharu. Fulghum prostředí přirovnal k dobře vytopené sauně. A poděkoval všem mnohokrát, že přišli. „Toto představení jsem viděl již devětatřicetkrát a pokaždé si ho užiju. Jsou to skvělí herci a navíc si přidávají věty, které v knize nejsou. I když nerozumím češtině, podívám se na ně, vidím, že se smějí a pochopím, že se něco děje," poznamenal laskavě. Podal pak vlastní stručnou anonci ke knize Drž mě pevně, miluj mě zlehka: „Ta kniha je nejen o tanci, ale také o tom, že si někdy myslíme, že určitou věc dělat nemůžeme. Ale i dveře, které vypadají jako zamčené, jsou pouze zavřené. Stačí jen trochu chtít a podaří se nám je otevřít. Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl v pokročilém věku tančit tango. Otevřel jsem dveře a tančím. Nikdy neříkejte nikdy."

Při deváté návštěvě se cítí jako Čech

Než si návštěvníci mohli Drž mě pevně, miluj mě zlehka nebo Poprask v sýrové uličce zakoupit a nechat podepsat, potvrdil, že novinka je určená výhradně pro české čtenáře. „Můj vydavatel z nakladatelství Argo vybral a přeložil příběhy a přidal k nim obrázky české ilustrátorky a navíc kniha byla vyrobena v České republice. Pokud by vám moje slova nestačila, tak dodávám, že samotný autor se začíná cítit jako Čech. Asi proto, že můj dědeček byl Jára Cimrman," pobavil posluchače svojí poznámkou. Potvrdil tím opět, že v České republice, které říká láskyplně Czechie, se cítí jako doma. Je zde již podeváté, letošní turné po Čechách a Moravě je však tím největším.

Robert Fulghum slíbil, že dá každému zájemci autogram. „Pokud nebudete mít knihu, podepíšu cokoliv. Doposud jsem lidem na svých cestách podepisoval ruce, krk, těhotné ženě jsem dal podpis na bříško… Bude mi potěšením, když se vám podepíšu na místo, které potěší vás," usmál se.

Fulghum by se rád vrátil

Gabriela Falcová ve Váchově špejcharu připravila pro účinkující a Roberta Fulghuma skvělé zázemí. Řekla nám, co následovalo poté, kdy podepsal nejméně sto knih: „Strávili jsme společně v našem domě ještě necelou hodinku a moc hezky si popovídali. Pan Fulghum byl nadšený z prostředí, vedro mu prý vůbec nevadilo. Vyjádřil se, že by se rád do České republiky ještě někdy vrátil. Doufá prý, že se mu plány podaří. Slíbil, že tom případě špejchar nevynechá." Vzácné návštěvě předcházela řada příprav, s nimiž jí pomohla rodina a přátelé. „Pohostili jsme ho koláči, domácími řezy, čerstvým uzeným z komína s křenem, plzeňským pivem… To vše má moc rád. Opět se potvrdilo, že čím vzdělanější, chytřejší a slavnější člověk, tím je lidštější a skromnější. Při setkání s Robertem Fulghumem mám pocit, že se dávno známe, jen jsme se dlouho neviděli." Marie Břeňová