Milan Dlouhý vybral snímky, z nichž pro minulý rok vytvořil kalendář Sedlčansko, krajina v srdci Čech, Milan Dragoun dává přednost reportážním snímkům a jeho rukopis nesou i fotografie z rodinných toulek v roce 2015.

„Vloni jsem fotila ženy, letos portréty mužů několika generací, vybrala jsem si sympaťáky, u nichž jsem si jista, že se nebudu stydět," představila s úsměvem svoje objekty Zuzana Havlová. Ta je duší FotoFlegmatiků – připomíná jim termíny schůzek, upozorňuje je například na to, jaké mají resty ve vztahu ke klubovým výstavám nebo fotografickým soutěžím.

Novou členkou klubu je Lenka Němcová, jejíž specializací jsou makro fotografie. „V Lenčině výstavní vitríně je zlatá fotografie a kdo první uhádne, co na ní je, dostane cenu," slibovala ředitelka knihovny Blanka Tauberová s tím, že svoje tipy jí mohou návštěvníci hlásit po skončení vernisáže. Knihu za jedinou správnou odpověď dostala návštěvnice, která rozpoznala, že jde o detail mokrých psích chlupů.

ŘEDITELKA Tauberová postupně představila všechny členy klubu. Na snímku je s Milanem Dragounem (vlevo) a Milanem Dlouhým.

Pavel Smolka prostřednictvím fotografie vypráví při letošní výstavě táborový příběh, krajinář Karel Stibůrek představuje krásy Šumavy – a protože byla dobrá viditelnost, jeho pýchou jsou Alpy. Nejstarší člen klubu Zdeněk Šimek vloni opět objevoval různorodé tváře přírody. Jindřich Tauber vybral s manželkou několik krásných fotek, které ulovil při cestě do rehabilitačních a lékařských zařízení – autor nabízí neotřelý pohled na Národní divadlo v Praze nebo na léčebnu na Pleši.

„Kristýnka Zbíralová je nejmladší členka FotoFlegmatiků, na snímcích oproti minulým ubrala barev a šla do černo-bíla a myslím, že jim to sluší," poznamenala při představování autorů ředitelka Tauberová. „Kristýnce budeme držet palce v maturitním období, a při přijímacích zkouškách na vysokou školu," dodala.

TVÁŘÍ  sedlčanských FotoFlegmatiků pro rok 2016 se stal nejstarší člen klubu Zdeněk Šimek.

Martin Zemánek se soustředil hledáčkem svého fotoaparátu na zabijačky. „Je to vděčné téma, je to sázka na jistotu," usmál se.
Půlhodinovou pauzu při vernisáži měli návštěvníci, kterých se sešlo kolem stovky, využít k poslechu písniček u kytary a také k hlasování o nejcharizmatičtějšího muže – člena FotoFflegmatiků.

S velikou převahou zvítězil usměvavý Zdeněk Šimek. Knihovnice Alena Budková s ředitelkou Blankou Tauberovou mu nasadily královskou korunu a šerpu s nápisem Nejkrásnější fotoflegmatik roku. Šimek, který se tak stal tváří roku sedlčanských Fotoflegmatiků, si prý svého kralování bude užívat celý letošní rok. Potom předá korunu svému nástupci.

Zahájení výstavy se účastnili také fotografové ze spřáteleného klubu Uran Příbram, s nimiž FotoFlegmatici již pořádali čtyři výstavy. Tentokrát zavítali Příbramští do Sedlčan v roli hostů.Marie Břeňová