VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Sedlčanech zahájili advent dvěma novými českými rekordy

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Sedlčany zaútočily na dosavadní český rekord, který byl přiznán před pěti lety firmě VSP DATA, kdy bylo zaevidováno na jednom místě 297 lidí se zimními čepicemi na hlavě. Díky nadšencům a recesistům se na sedlčanském náměstí podařilo v sobotu 2. prosince tuto pomyslnou laťku posunout téměř trojnásobně. 

3.12.2017
SDÍLEJ:

Předvánoční čas v sobotu 2. prosince ozdobily v Sedlčanech na náměstí dva nové české rekordy, křest knížky, rozsvícení stromku a adventní průvod.Foto: Marie Břeňová

Miroslav Marek, prezident pelhřimovské agentury Dobrý den, na místě potvrdil, že Sedlčany budou zapsány do české knihy rekordů v kategorii „Nejvíce lidí v kulichu s bambulí“, protože sčítací bránou vyzdobenou výtvarníkem Petrem Sůsou jich prošlo po 16. hodině 893! Pro sedmitisícové město je to neuvěřitelně vysoké číslo. 


Jak ale moderátor akce Jaroslav Repetný připustil, podporu našla letošní disciplína u zástupců všech generací obyvatel okolních i vzdálenějších měst a vesnic, včetně hostů z Prahy. Branou projížděly mimo jiné maminky s kočárky, ale kulich s bambulí si pořídili i více než osmdesátiletí pánové a dámy. K raritním účastníkům patřil muž, který měl na hlavě kulíška asi dvacetinásobně menšího než byla jeho hlava.


„Do Sedlčan jezdím každý rok rád, cítím se tady dobře. Dnešní doba je individualistická. Ubývá pospolitosti. A protiváhou jsou vaše akce. Když se porozhlédnu kolem, tak si říkám, že není tak zle, jak to možná vypadá. Tak ať nám to vydrží,“ pronesl z pódia při vyhlášení výsledků Miroslav Marek. 
Zatímco do Sedlčan odešle prezident Marek doklad o republikovém prvenství během následujících dnů, jeden certifikát předal hned na místě. Byl vystaven Báře Laňkové z Prahy. V rámici 11. ročníku celostátního Dne pro dětskou knihu vybraly místní knihovnice coby hlavní pořadatelky pro odpolední křest na náměstí její knihu „Miky a dobrodružství s autíčkem“. V době, kdy dobrodružný příběh plný napětí byl vydán knižně, bylo autorce pouhých 9 let a 14 dní. Zajímaly se, zda agentura eviduje mladšího spisovatele a protože dostaly od prezidenta Marka zamítavou odpověď, navrhly Barušku. Kmotrou její prvotiny se stala ilustrátorka knihy Markéta Vydrová a několikanásobní mistři světa ve sportovním aerobiku ze sedlčanského studia Dvojka Luboš Hanus a Míša Zelenková. „Knížce přeji, aby se hodně četla i půjčovala a aby se k ní čtenáři rádi vraceli,“ řekl kmotr knížky Hanus. „Přeji autorce, aby napsala více podobných knížek,“ doplnila ho jeho sportovní partnerka Zelenková. 


Známá ilustrátorka dětských knížek Markéta Vydrová, která má k regionu blízko, byla také hlavní porotkyní v předem vyhlášené soutěže „O nejlepší skupinový kulich,“ kdy skupinkou bylo myšleno alespoň pět lidí. Oznámila, že první místo patří kolektivu sedlčanských knihovnic, nemenší obdiv a druhé místo získala skupina asi 34 lidí z místního klubu Velká Kobra a s kulíšky vynikala také rodina Soukupova.

Dosažené rekordy v Sedlčanech při Dni s dětskou knihou
Vždy v kategorii "Nejvíce lidí na jednom místě s.....
. knihou od Josefa Lady (rok 2007, výsledek 620) 
. nejvíc Mikulášů na bruslích (rok 2008, podmínky splnilo 54), 
. s "františkem" (432 lidí, rok 2009) 
. s betlémem (rok 2010 - branou jich prošlo 475), 
. s vánoční ozdobou (rok 2011 – komisař napočítal 477 lidí), 
. s rybou (úžasných 686 lidí v roce 2012), 
. rok 2013 rok s andělem (bylo jich 503)
. rok 2014 s perníčky (488 lidí)
. rok 2015 s vánoční pohlednicí (o rekord se zasloužilo 451 lidí)
. rok 2016 překonání vlastního rekordu z roku 2007 (s Ladovou knihou přišlo 688 lidí)
. rok 2017 v kulichu s bambulí (893 lidí + 2 psi, kteří splnili podmínku) 


Povel k rozsvícení vánočního stromku a zahájení adventu daly letos netradičně zaměstnankyně místního zmodernizovaného regionálního informačního střediska, které se přestěhovalo z původního místa na novou adresu. 


Vyvrcholením Dne pro dětskou knihu byl průvod, který vyšel z historické budovy radnice. Vedli jej místní divadelní ochotníci. Kráčely v nich typické postavy adventu – zahlédnout bylo možné sv. Barboru v bílém hávu, strašidelnou Perchtu, sv. Lucii s dlouhým zobanem, husara se šavlí, Ambrože prohánějící děti nebo bábu s husou. Samozřejmě nemohla chybět svatá rodina – Panna Maria a sv. Josef s malým Ježíškem. Průvod uzavírali Tři králové, kteří přišli narození spasitele oslavit. 


Živý betlém došel k rozzářenému vánočnímu stromu, pod nímž byly jesličky se senem, do nichž položili sv. Josef a sv. Marie „novorozeňátko“ - a sedlčanským rynkem za doprovodu kapely Repete zaznělo společnými ústy Pásly ovce valaši, Nesem vám noviny a další koledy, které k nejkrásnějšímu období roku patří.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

V Chotilsku se koledy zpívaly v muzeu
47

FOTOGALERIE: V Chotilsku se koledy zpívaly v muzeu

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Dobrovolnými hasiči roku se stali ti březohorští

Příbram /FOTOGALERIE/ - Do ankety Dobrovolní hasiči 2017 se březohorští hasiči nominovali letošním zásahem při požáru rodinného domu v Hornické ulici. Dokonce se jim povedlo získat ze všech přihlášených jednotek nejvíce hlasů. Konkrétně 1970 hlasů. Vítězství jim přineslo skleněnou zásahovou helmu, částku 80 tisíc korun a do vybavení jednotky pak novou motorovou pilu, tablet a novou vysílačku. 

Hornické muzeum vítá stotisícího návštěvníka už deset let

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už deset let vítá ve vánočním období Hornické muzeum v Příbrami svého stotisícího návštěvníka. Letos se jím stala Adéla Jandáčková z druhé třídy z malotřídky ZŠ Ořech z Prahy – Západ. Zástupci muzea i města pro ni měli připraveno několik drobných dárků.

Řezníčka s Hruškou čeká Partizan Bělehrad

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň, v jejichž dresu v současnosti nastupují i dva bývalí příbramští hráči Jakub Řezníček a Aleš Hruška, už znají svého soupeře pro první jarní kolo vyřazovací části Evropské ligy. Svěřence trenéra Pavla Vrby čeká srbský Partizan Bělehrad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT