VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Neckář se loučil se starým rokem v Sedlčanech

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Václav Neckář a skupina Bacily vedená jeho bratrem Janem se rozloučili se starým rokem koncertem v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech. Sólistu doprovázel v úterý 26. prosince při svátečním vystoupení smyčcový kvartet a část sedlčanského dětského sboru Zábojáček. 

27.12.2017
SDÍLEJ:

Václav Neckář s bratrem Janem se loučili na se starým rokem v Sedlčanech. Byl při tom i zpěvákův syn Václav. Na svátečním koncertu vystoupila i část místního dětského souboru Zábojáček.Foto: Marie Břeňová

Koncert byl dlouho předem zcela vyprodán. Posluchače nezklamaly prověřené hity, ani české lidové koledy a novodobé vánoční písně. Chybět nemohla velmi úspěšná skladba Půlnoční, kterou v roce 2011 nazpíval Neckář pro film Alois Nebel. Podle bratrů Neckářových si ji vyžádá publikum vždy jako přídavek. Před koncertem poskytli Václav a Jan Neckářovi exkluzivně pro čtenáře Příbramského deníku rozhovor.

V Sedlčanech vystupujete na druhý svátek vánoční. Je to pro vás běžné nebo jde o výjimku?

Václav: V prosinci jsme odehráli dvanáct koncertů – v Praze, v Liberci, v Ostravě, v Humpolci… Vánoční koncert jsme ale přislíbili řediteli sedlčanského kulturního domu Martinu Severovi zcela výjimečně – právě 26. prosince by se naše maminka dožila sta let a my si jí chceme takto připomenout. 
Jan: O vánočních svátcích máme koncert opravdu poprvé. Když jsme ale byli malí kluci, dělávali jsme s dětmi od sousedů vánoční besídky, zpívali jsme koledy, na Silvestra jsme si připravovali různé humorné scénky. Tímto domácím divadlem to pro nás vlastně všechno kdysi začalo. V našem bytě byly mezi jídelnou a obývákem rozevírací dveře, což pro nás byla skvělá opona. Na představení chodili obyvatelé našeho domu. Také jsme hrávali loutkové divadlo. Mám ho dosud a doufám, že se synem, kterému je dvacet let, budeme hrát divadlo mým vnoučatům.

Vzpomínáte na maminku. Co by asi odpověděla na otázku, kdo z vás byl zlobivější?

Václav: My jsme byli hodní kluci. Když některý z nás něco provedl, druhý si před něj stoupl a chránil ho. Nikdy jsme na sebe ani nežalovali.
Jan: Ale jo, také jsme někdy zlobili, ale pamatuji si, že když já jsem dostal výprask, tak brácha brečel za mě. Vašek je o šest let starší a dokud jsem byl vzrůstem menší než on, vždycky mě chránil. Po mozkové příhodě, která ho postihla v roce 2002 a musel se znovu učit mluvit a zpívat, jsem se mu to snažil oplatit. Kdo jiný by než rodina by mu měl v takové chvíli pomoci?

Václave, zpíváte živě nebo na playback?

Václav: V Sedlčanech, ale i na jiných koncertech, zpívám všechno živě. Při natáčení v televizi záleží na požadavcích – většinou je to na playback nebo na částečný playback - písnička, která má být v kontaktu s publikem, se i tam může dělat živě.
Nevadí vám, že písničku Půlnoční zpívají také jiní zpěváci – konkrétně Duo Jamaha nebo Zdeněk Krásný?
Jan: To ani nevíme. Ale nám tohle nevadí, čím víc se písnička zpívá, tím má delší život. Byl to Vašek, kdo nazpíval v šedesátých letech Stín katedrál a moc se tato skladba neuchytila. Když za námi přišel Petr Muk a zeptal se bráchy, jestli by mohl tuhle písničku přezpívat, tak nebyl proti. Od té doby se stala populární a hrajeme jí i my na koncertech.

Prožíváte vánoční svátky společně nebo každý zvlášť?

Václav: Letošní Vánoce slavíme vlastně v Sedlčanech. Když ještě žila moje manželka Jarka, jezdili jsme za bratrem a jeho rodinou na venkov…
Jan: Sejdeme se 23. prosince, popřejeme si a pak se rozutečeme každý ke své rodině. Jsem už čtyřnásobný dědeček – mám dvě dcery z prvního manželství, syna z druhého manželství… Brácha bydlí společně se svým synem Vaškem, který působí i v naší kapele.

A jak trávíte úplný konec roku?

Václav: S kapelou jsme o Silvestru několikrát vystupovali - v Německu, ale i v Čechách, hráli jsme také v Praze na Václavském náměstí, ale v posledních letech dáváme přednost klidu rodiny.

Václav má za sebou slušnou řádku filmových rolí – připomeňme Ostře sledované vlaky, Skřivánky na niti, Šíleně smutnou princeznu, film Kulhavý ďábel, Píseň pro Rudolfa III., Pan Vok odchází… Který je vám zvlášť blízký a proč?

Václav: Pro mě důležité filmy, kde jsem dostal hlavní roli, byly v podstatě tři – Ostře sledované vlaky, trezorový film Skřivánci na niti a pohádka Šíleně smutná princezna, z níž byly v době normalizace některé scény vystříhány – například písnička Josefa Kemra a Darka Vostřela „Kujme pikle. Narážek je tam víc. V titulkách také nesměl být uváděn Jan Hamr mladší, který k pohádce dělal muziku a později emigroval. Teď už diváci mohou vidět pohádku celou a vrací se na obrazovky hlavně koncem roku.
Jan: Víte, že první filmovou roli jsem dostal já? Bylo mi deset nebo jedenáct let a já měl hrát v poetickém filmu, jehož název si už nepamatuji. Opravdu se ale natočil a moji úlohu převzal můj bratranec Lipský, protože jsem musel ležet se zápalem plic. Nebýt toho, třeba bych se stal dětskou hvězdou, kdo ví…

K padesátému výročí natočení Ostře sledovaných vlaků prý byl dokonce vloni v září vypraven zvláštní vlak „Expres Jiří Menzel“. Svezli jste se v něm také?

Václav: Jeli jsme vlakem z Hlavního nádraží v Praze oba. A také byl přitom režisér Jiří Menzel, Josef Somr nebo Naďa Urbánková. Jeli jsme do stanice Loděnice, kde se film v Menzelově režii natáčel. Zorganizovali to železničáři. Bylo to fajn setkání.
Jan: Zajímavé je, že jsme tento film několikrát viděli i v zahraničí při návštěvě krajanů ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Vždycky jej na nějakém televizním kanálu vysílali. Americká filmová akademie snímek zařadila mezi sto nejlepších filmů světa a díky tomu, že získal i Oskara, tak se promítá tak často.

Máte k nějaké části Příbramska bližší vztah?

Václav: V Sedlčanech jsme vystupovali, pokud se pamatuji, asi před čtyřiceti lety a po koncertě tady bylo hodně fanynek. Podepisoval jsem se jim nejen na fotky, ale například na předloktí. Ale tak to bývalo i v jiných městech. Je to asi dva roky, kdy jsme měli venkovní koncert v Petrovicích, kde byl usměvavý pan starosta… Ale chatu nebo kamarády tady nemáme.
Jan: Víte, odpovím podobně, jako babička v pohádce Byl jednou jeden král. My jsme s bráchou všude zdejší. Hráli jsme snad skutečně všude po republice. Náš táta pochází z Vysočiny, byl z osmi dětí, proto máme i hodně příbuzných, kteří jsou roztroušeni po republice. My jsme bydleli v Ústí nad Labem. Na dovolenou jsme jezdívali častěji na Lipno nebo Slapskou přehradu nebo do Karlových Varů.

Jak se vám podařilo sladit s místním souborem Zábojáček?

Jan: Komunikovali jsme průběžně s vedoucí souboru Vlaďkou Severovou, poslali jsme si notový materiál a nahrávky, aby děti měly představu, jak to asi bude vypadat. Udělali jsme si jednu zvukovou zkoušku, děti jsou šikovné a doufám, že jim to ani my moc nezkazíme.

Dáváte si novoroční předsevzetí?

Václav: Přejeme si, abychom ten příští rok ve zdraví přežili a všichni se měli rádi - a svým způsobem života se snažíme o to, aby to tak bylo. 
Jan: Chtěli bychom potěšit svoje příznivce a natočit novou desku, uvidíme, jestli to příští rok, kdy Vašek bude slavit 65 let na scéně, stihneme.

Autor: Marie Břeňová

27.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 14 740 Kč

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu Referent/ka společné státní správy a samosprávy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: referent/ka společné státní správy a samosprávy, Náplň práce: , přepážkový pracovník, odbavování klientů v souvislosti s povolením pobytu na území České republiky a související administrativa, Další předpoklady:, - schopnost samostatné práce, - flexibilita, - znalost práce na PC (MS Word, internet), - odolnost vůči stresu, - dobré komunikační a vyjadřovací schopnosti, - trestní a morální bezúhonnost, Zaměstnanecké výhody:, rizikový příplatek 2000 Kč + osobní ohodnocení po zkušební době; stravenky; kvartální výkonnostní odměny; příspěvek z fondu FKSP; 25 dní dovolené + 5 dní indispozičního volna; specializovaná bezpečnostní školení, , Nástup od 1.9.2018 na dobu určitou ( zástup za MD ), Mzda: 14 740,- až 22 170,- Kč, Kontakt:Luštinec Jan Mgr., tel.: 974 815 188, e-mail: jan.lustinec@mvcr.cz, Místo výkonu práce:MINISTERSTVO VNITRA , Odbor azylové a migrační politiky -prac.Příbram, Žežická č.p. 498, Příbram V-Zdaboř. Pracoviště: Ministerstvo vnitra , odbor azylové a migrační politiky -prac.příbram, Žežická, č.p. 498, 261 01 Příbram 1. Informace: Jan Luštinec, +420 974 815 188.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocní dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 10.10.2018 do 7.1.2019. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Koval Oleksij, tel.: 776 383 333 - po - čt 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: TORINA CZ, s.r.o.pracoviště Zalánská, KovoSýkora s.r.o., Zalánská č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Torina cz, s.r.o.pracoviště zalánská, Zalánská, č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Správci objektů 12 500 Kč

Správci objektů Správce areálu Nový rybník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: správce areálu Nový rybník, Náplň práce:, - zabezpečuje provoz rekreačního areálu Nový Rybník , - zaměstnanec není oprávněn poskytovat ubytování nebo přebývání cizích osob v objektech , Nového Rybníka bez vědomí vedoucího provozu, - v průběhu rozvržené pracovní doby provádí průběžné kontroly celého areálu Nového , Rybníka tak, aby nedocházelo k poškozování majetku, a neoprávněné osoby vykazuje , z těchto prostor, vzniklé problémy řeší především s Městskou policií a Policií ČR, - zabezpečuje nahlášení větších poruch a poškození technickému manažerovi a vedoucímu , provozu, - zabezpečuje opatření související s hygienickými a bezpečnostními předpisy pro provozování , rekreačního zařízení tohoto typu, - zajišťuje běžnou údržbu, pořádek, čistotu a dohled v areálu střediska NR - , - provádí stavební práce, natěračské práce, strojní práce, drobné instalatérské práce, včetně , malých oprav, - zabezpečuje provoz rekreačního areálu pro koupání veřejnosti - první pomoc a přivolání , záchranné služby , - zajišťuje diagnostiku závad a jejich řešení probírá s technickým manažerem NR, - provádí úklid sněhu v zimním období, - po dohodě s technickým manažerem plánuje zajištění potřebných oprav, - provádí opravy laviček, dětských hřišť, skluzavky a dalšího vybavení rekreačního areálu NR, - provádí prořezy, výřezy dřevin a náletů v areálu a jejich stahování a nakládání , - provádí vysekávání, hrabání a nakládání trávy v areálu, - zajišťuje úklid a udržování čistoty v areálu a na jednotlivých zařízeních na středisku NR , v sezóně i mimo sezónu v souladu s hygienickými předpisy platnými pro rekreační zařízení, - provádí běžné opravy a údržbu strojů a zařízení na středisku NR, - účastní se pravidelně předepsaných školení, - podle pokynu vedoucího provozu NR vykonává další práci, pro které splňuje kvalifikační , požadavky, - dbá na dodržování platných předpisů o bezpečnosti práce, protipožární ochraně, hygieně , práce a ostatních předpisů souvisejících s vykonanou prací. Pravidelně se zúčastňuje , předepsaných školení, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, volný vstup do středisek SZM, Nástup možný ohned na dobu určitou do 30.6.2019. Mzda: 12 500,- až 14 000,- Kč, Kontakt:Trojan Petr, tel.: 601126006, e-mail: trojan@pb.cz, Místo výkonu práce: areál Nového rybníka Příbram. Pracoviště: Sportovní zařízení města příbram, Legionářů, č.p. 378, 261 01 Příbram 1. Informace: Petr Trojan, +420 601 126 006.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní/prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pokladní/prodavači, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, Lze i na zkrácený úvazek., Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 14 650,- až 20 500,- Kč, Kontakt: Ledl Martin, tel.: 720 971 072, e-mail: martin.ledl@penny.cz, Místo výkonu práce: Penny Market s.r.o., Březnice, Hlubyňská č.p. 805, 262 72 Březnice. Pracoviště: Penny market s.r.o., březnice, Hlubyňská, č.p. 805, 262 72 Březnice. Informace: Martin Ledl, +420 720 971 072.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Malinká koťátka, když se hned nenajdou, tak umírají jednou z nejkrutější smrtí a to hlady a žízní.

Zahozená nechtěná koťata čeká krutá smrt, kastrujte

Hasiči bojovali o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice

Hříměždice - Již 25. ročník soutěže o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice si užili dobrovolní hasiči v Hříměždicích 14. července. Pohár zasloužilých členů SDH hříměždice je soutěž v požárních útocích o putovní poháry mužů i žen, která byla založena na počest těch, kteří od roku 1950 zastávali ve sboru nejvyšší funkce, jmenovitě Jan Gorenčík, Ladislav Krejčík, Karel kasa a Antonín Štverák.

Výstava v březnické synagoze mapuje uloupené umění z 2. světové války

Březnice - Uloupené umění je název výstavy, která se v březnické synagoze koná do 14. srpna. Výstavu, která prostřednictvím panelů přibližuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, si mohou zájemci prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Více již v rozhovoru s pracovnicí Centra Janou Jiráskovou.

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes

Střední Čechy – Nové téma sporů se rýsuje mezi středočeskou koalicí a opozicí. Emoce vyvolává dvousettisícová podpora Středočeského kraje pro březnový megakoncert zpěváka Dalibora Jandy v pražské Lucerně. Jak v úterý upozornil server Lidovky.cz, peníze měly jít z krajského fondu hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof. Nyní se vedou jak debaty o oprávněnosti podpory akce konané mimo území kraje, tak o její smysluplnosti – zda kraj mohl získat nějaký propagačně-marketingový efekt. Vedle středních Čech poskytl peníze také Olomoucký kraj; dal 60 tisíc.

Jazykovou letní školu zakončil táborák

Březnice – Již 12. ročník Mezinárodní letní školy s výukou českého a ruského jazyka skončil v pondělí 16. července v Březnici. Organizovalo ho Česko-ruské centrum za podpory Velvyslanectví Ruské federace, Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice a Ruského střediska vědy a kultury v Praze. V sobotu 14. července začalo v prostorách Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Březnici slavnostní ukončení prvního ze dvou turnusů za účasti kulturního atašé Velvyslanectví Ruské federace v ČR Nikolaje Priakina, zástupců patronátních obcí, školy, sponzorů a dalších hostů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT