VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Neckář se loučil se starým rokem v Sedlčanech

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Václav Neckář a skupina Bacily vedená jeho bratrem Janem se rozloučili se starým rokem koncertem v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech. Sólistu doprovázel v úterý 26. prosince při svátečním vystoupení smyčcový kvartet a část sedlčanského dětského sboru Zábojáček. 

27.12.2017
SDÍLEJ:

Václav Neckář s bratrem Janem se loučili na se starým rokem v Sedlčanech. Byl při tom i zpěvákův syn Václav. Na svátečním koncertu vystoupila i část místního dětského souboru Zábojáček.Foto: Marie Břeňová

Koncert byl dlouho předem zcela vyprodán. Posluchače nezklamaly prověřené hity, ani české lidové koledy a novodobé vánoční písně. Chybět nemohla velmi úspěšná skladba Půlnoční, kterou v roce 2011 nazpíval Neckář pro film Alois Nebel. Podle bratrů Neckářových si ji vyžádá publikum vždy jako přídavek. Před koncertem poskytli Václav a Jan Neckářovi exkluzivně pro čtenáře Příbramského deníku rozhovor.

V Sedlčanech vystupujete na druhý svátek vánoční. Je to pro vás běžné nebo jde o výjimku?

Václav: V prosinci jsme odehráli dvanáct koncertů – v Praze, v Liberci, v Ostravě, v Humpolci… Vánoční koncert jsme ale přislíbili řediteli sedlčanského kulturního domu Martinu Severovi zcela výjimečně – právě 26. prosince by se naše maminka dožila sta let a my si jí chceme takto připomenout. 
Jan: O vánočních svátcích máme koncert opravdu poprvé. Když jsme ale byli malí kluci, dělávali jsme s dětmi od sousedů vánoční besídky, zpívali jsme koledy, na Silvestra jsme si připravovali různé humorné scénky. Tímto domácím divadlem to pro nás vlastně všechno kdysi začalo. V našem bytě byly mezi jídelnou a obývákem rozevírací dveře, což pro nás byla skvělá opona. Na představení chodili obyvatelé našeho domu. Také jsme hrávali loutkové divadlo. Mám ho dosud a doufám, že se synem, kterému je dvacet let, budeme hrát divadlo mým vnoučatům.

Vzpomínáte na maminku. Co by asi odpověděla na otázku, kdo z vás byl zlobivější?

Václav: My jsme byli hodní kluci. Když některý z nás něco provedl, druhý si před něj stoupl a chránil ho. Nikdy jsme na sebe ani nežalovali.
Jan: Ale jo, také jsme někdy zlobili, ale pamatuji si, že když já jsem dostal výprask, tak brácha brečel za mě. Vašek je o šest let starší a dokud jsem byl vzrůstem menší než on, vždycky mě chránil. Po mozkové příhodě, která ho postihla v roce 2002 a musel se znovu učit mluvit a zpívat, jsem se mu to snažil oplatit. Kdo jiný by než rodina by mu měl v takové chvíli pomoci?

Václave, zpíváte živě nebo na playback?

Václav: V Sedlčanech, ale i na jiných koncertech, zpívám všechno živě. Při natáčení v televizi záleží na požadavcích – většinou je to na playback nebo na částečný playback - písnička, která má být v kontaktu s publikem, se i tam může dělat živě.
Nevadí vám, že písničku Půlnoční zpívají také jiní zpěváci – konkrétně Duo Jamaha nebo Zdeněk Krásný?
Jan: To ani nevíme. Ale nám tohle nevadí, čím víc se písnička zpívá, tím má delší život. Byl to Vašek, kdo nazpíval v šedesátých letech Stín katedrál a moc se tato skladba neuchytila. Když za námi přišel Petr Muk a zeptal se bráchy, jestli by mohl tuhle písničku přezpívat, tak nebyl proti. Od té doby se stala populární a hrajeme jí i my na koncertech.

Prožíváte vánoční svátky společně nebo každý zvlášť?

Václav: Letošní Vánoce slavíme vlastně v Sedlčanech. Když ještě žila moje manželka Jarka, jezdili jsme za bratrem a jeho rodinou na venkov…
Jan: Sejdeme se 23. prosince, popřejeme si a pak se rozutečeme každý ke své rodině. Jsem už čtyřnásobný dědeček – mám dvě dcery z prvního manželství, syna z druhého manželství… Brácha bydlí společně se svým synem Vaškem, který působí i v naší kapele.

A jak trávíte úplný konec roku?

Václav: S kapelou jsme o Silvestru několikrát vystupovali - v Německu, ale i v Čechách, hráli jsme také v Praze na Václavském náměstí, ale v posledních letech dáváme přednost klidu rodiny.

Václav má za sebou slušnou řádku filmových rolí – připomeňme Ostře sledované vlaky, Skřivánky na niti, Šíleně smutnou princeznu, film Kulhavý ďábel, Píseň pro Rudolfa III., Pan Vok odchází… Který je vám zvlášť blízký a proč?

Václav: Pro mě důležité filmy, kde jsem dostal hlavní roli, byly v podstatě tři – Ostře sledované vlaky, trezorový film Skřivánci na niti a pohádka Šíleně smutná princezna, z níž byly v době normalizace některé scény vystříhány – například písnička Josefa Kemra a Darka Vostřela „Kujme pikle. Narážek je tam víc. V titulkách také nesměl být uváděn Jan Hamr mladší, který k pohádce dělal muziku a později emigroval. Teď už diváci mohou vidět pohádku celou a vrací se na obrazovky hlavně koncem roku.
Jan: Víte, že první filmovou roli jsem dostal já? Bylo mi deset nebo jedenáct let a já měl hrát v poetickém filmu, jehož název si už nepamatuji. Opravdu se ale natočil a moji úlohu převzal můj bratranec Lipský, protože jsem musel ležet se zápalem plic. Nebýt toho, třeba bych se stal dětskou hvězdou, kdo ví…

K padesátému výročí natočení Ostře sledovaných vlaků prý byl dokonce vloni v září vypraven zvláštní vlak „Expres Jiří Menzel“. Svezli jste se v něm také?

Václav: Jeli jsme vlakem z Hlavního nádraží v Praze oba. A také byl přitom režisér Jiří Menzel, Josef Somr nebo Naďa Urbánková. Jeli jsme do stanice Loděnice, kde se film v Menzelově režii natáčel. Zorganizovali to železničáři. Bylo to fajn setkání.
Jan: Zajímavé je, že jsme tento film několikrát viděli i v zahraničí při návštěvě krajanů ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Vždycky jej na nějakém televizním kanálu vysílali. Americká filmová akademie snímek zařadila mezi sto nejlepších filmů světa a díky tomu, že získal i Oskara, tak se promítá tak často.

Máte k nějaké části Příbramska bližší vztah?

Václav: V Sedlčanech jsme vystupovali, pokud se pamatuji, asi před čtyřiceti lety a po koncertě tady bylo hodně fanynek. Podepisoval jsem se jim nejen na fotky, ale například na předloktí. Ale tak to bývalo i v jiných městech. Je to asi dva roky, kdy jsme měli venkovní koncert v Petrovicích, kde byl usměvavý pan starosta… Ale chatu nebo kamarády tady nemáme.
Jan: Víte, odpovím podobně, jako babička v pohádce Byl jednou jeden král. My jsme s bráchou všude zdejší. Hráli jsme snad skutečně všude po republice. Náš táta pochází z Vysočiny, byl z osmi dětí, proto máme i hodně příbuzných, kteří jsou roztroušeni po republice. My jsme bydleli v Ústí nad Labem. Na dovolenou jsme jezdívali častěji na Lipno nebo Slapskou přehradu nebo do Karlových Varů.

Jak se vám podařilo sladit s místním souborem Zábojáček?

Jan: Komunikovali jsme průběžně s vedoucí souboru Vlaďkou Severovou, poslali jsme si notový materiál a nahrávky, aby děti měly představu, jak to asi bude vypadat. Udělali jsme si jednu zvukovou zkoušku, děti jsou šikovné a doufám, že jim to ani my moc nezkazíme.

Dáváte si novoroční předsevzetí?

Václav: Přejeme si, abychom ten příští rok ve zdraví přežili a všichni se měli rádi - a svým způsobem života se snažíme o to, aby to tak bylo. 
Jan: Chtěli bychom potěšit svoje příznivce a natočit novou desku, uvidíme, jestli to příští rok, kdy Vašek bude slavit 65 let na scéně, stihneme.

Autor: Marie Břeňová

27.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka na 1. stupni. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: učitel/ka na 1. stupni, Lze i na zkrácený úvazek., Požadujeme: kvalifikaci dle zákona č. 563/2004 Sb., výpis z rejstříku trestů, zdravotní způsobilost, znalost práce s PC, ochotu pracovat a vzdělávat se, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, Nástup: dle dohody na dobu určitou. Mzda: 26 020,- až 33 930,- Kč, Kontakt: Kohout Robert, e-mail: skola@zskosovahora.eu, Místo výkonu práce: Základní škola, Kosova Hora, okres Příbram, Kosova Hora 85, 26291 Kosova Hora. Pracoviště: Základní škola, kosova hora, okres příbram, 262 91 Kosova Hora. Informace: Robert Kohout, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 500 Kč Asistenti pedagogů Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: asistenti pedagoga, Zkrácený úvazek (jeden asistent 20 hod. týdně a druhý asistent 30 hodin týdně), Požadujeme kurz asistenta pedagoga (80 hod.), výpis z rejstříku trestu., Nástup možný ihned. Mzda: 8 500,- Kč, Kontakt: Behún Roman Mgr., tel.: 318 401 151, e-mail: skola@1zs-pb.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Základní škola pod Svatou Horou, Příbram, Balbínova č.p. 328, Příbram II. Pracoviště: Základní škola pod svatou horou, příbram, Balbínova, č.p. 328, 261 01 Příbram 1. Informace: Roman Behún, +420 318 401 151. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha pil a jiných zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: obsluha pil a jiných zařízení, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 1.11.2018 do 31.1.2019. Mzda: 12 500,- až 14 000,- Kč, Kontakt: Olha Nykorych, e-mail: nikorix@email.cz, Místo výkonu práce: NIKORIX Group s.r.o. provozovna Rožmitál pod Třemšínem, Nádražní č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Nikorix group s.r.o. provozovna rožmitál pod třemšínem, Nádražní, č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Nykorych Olha, . Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč Elektromechanici Elektromechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: elektromechanici, Co Vás na této pozici čeká:, - kusová výroba rozvaděčů, - drobné zámečnické práce (vrtání, závitování, stříhání), - osazování elektrotechnických přístrojů dle dokumentace, - samostatné zapojování vodičů dle schémat, Očekáváme, že budete mít:, - minimálně vyučen v technickém oboru (SOU/SOŠ - obor elektro není podmínkou), - aktivní přístup k práci a řešení problémů, - spolehlivost, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, - manuální zručnost, Získáte u nás:, - zázemí ryze české firmy (pracoviště v Příbrami), - příjemnou firemní kulturu, u nás se lidé cítí dobře, - o váš rozvoj se postaráme, - o dobré a šikovné zaměstnance nepřicházíme - nabízíme stabilizační příspěvek, - další benefity (penzijní připojištění a Sick Day po 5 letech, jazykové kurzy, příspěvek na kulturní a sportovní akce), Nástup možný ihned na dobu určitou do 30.9.2019. Mzda: 17 000,- Kč, Kontakt: Batelková Barbora Ing., tel.: 318 493 696, 318 493 611, e-mail: batelkova.barbora@sencopb.eu, Místo výkonu práce: SENCO Příbram spol. s r.o., Plynárenská č.p. 292, Příbram I. Pracoviště: Senco příbram spol. s r.o., Plynárenská, č.p. 292, 261 01 Příbram 1. Informace: Barbora Batelková, +420 318 493 696.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Jírovcová alej u zámku Lány.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Město opět poskytne finance z Fondu zápůjček

Příbram - Město vyhlašuje v letošním roce již čtvrté výběrové řízení na zápůjčky z Fondu zápůjček města Příbram (FOZ). Lhůta pro podávání žádostí je stanovena do pátku 9. listopadu, výběrové řízení podaných žádostí proběhne v pondělí 12. listopadu. Z fondu si občané mohou žádat o zápůjčku na vnitřní i vnější úpravy staveb pro bydlení.

Sedlčanské učiliště si z Vlašimi přivezlo pohár Blanických rytířů

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - 100 let československého trampingu bylo téma 12. ročníku gastronomické soutěže O pohár Blanických rytířů. Ve vlašimské SOŠ a SOU se uskutečnila ve čtvrtek 11. října a zúčastnilo se jí i šest žáků a tři učitelé ze Středního odborného učiliště v Sedlčanech.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

Djokovič se Štěpánkem překvapili školáky u oběda

Praha /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nevídané překvapení zažili dnes žáci Základní školy Květnového vítězství v Praze 4. Při obědě je totiž navštívily hvězdy světového tenisu Novak Djokovič a Radek Štěpánek. Děti se s tenisty setkaly díky tomu, že je jejich základní škola zapojena do projektu Obědy pro děti, za kterým stojí Ivana a Pavel Tykačovi a jejich obecně prospěšná společnost Women for Women.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT