„V Ševčinském dole jsme byli postaveni před problém rekonstruovat interiér strojovny, vyklidili jsme celou expozici a teď tam probíhají stavební a elektroinstalační práce,“ uvedl Velfl. Inovace se tak dočká expozice pojednávající o nejvýznamnějších událostech 19. století v příbramském hornictví, které bylo v té době na vrcholu slávy.

„Další novinky chystáme v hlavní šachetní budově, pro kterou se nám podařilo získat historické důlní signalizace. Takže se návštěvníci budou moci nejen podívat k jámě, prohlédnout si expozici vrtací techniky, ale také zazvonit a počkat, jestli přijede klec,“ dodal.

Obměnou projde i výstava v cáchovně a nové expozice se připravují také v bývalém dole Vojtěch. V nedalekém dole Anna pak chce muzeum instalovat vodní kolo. Vše ale bude záležet na tom, zda se mu podaří získat na tento projekt zhruba milion korun. „Máme už vysoutěženého dodavatele a všechno spočítané a rozměřené,“ dodal Velfl.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu, v hornické chalupě v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna u Příbrami, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.

Loni muzeum navštívil rekordní počet lidí. Jeho expozice si prohlédlo 121.059 platících návštěvníků, což představovalo meziroční nárůst o více než 12.000. Ředitel to přičítá mimo jiné tematickým akcím nebo možnosti svézt se důlním vláčkem.

„Nabízíme zážitek, adrenalin a nezdražujeme,“ vysvětluje si vzrůstající zájem o hornické muzeum jeho ředitel Josef Velfl.