„Po dvou víkendech s divadelním spolkem Kašpar se na starobylém místě se silným geniem loci představí od 17 hodin folkoví klasici Nezmaři, písničkář Václav Koubek, flétnový soubor Třeboňští pištci a volyňští Shivers, hrající směs irské a keltské muziky, kteří letos získali hlavní cenu na prestižním festivalu Zahrada. Program doplní historické hry pro malé i velké,“ řekl Pavel Barnáš, hlavní organizátor a ředitel festivalu Okolo Třeboně.

Přímo v prostředí renesanční tvrze nedaleko Milevska se rozezní úderem páté hodiny odpolední tóny Nezmarů, jihočeské folkové klasiky. Třeboňští pištci vedení Václavem Šimečkem navodí tu správnou atmosféru přes gotiku a renesanci až po Beatles. Keltskou a irskou pohodu s mnoha originálními nástroji včetně bubnu bodhránu přinese volyňská kapela Shivers a nové album Avé přiveze chotěmický písničkář, herec a spisovatel Václav Koubek.

Hudebníci tak navážou na divadelní spolek Kašpar, který o předchozích víkendech přilákal na tvrz stovky lidí díky svým představením Cyrano a Hamlet. ,,Je to závěrečná akce celého cyklu, a i proto bude nejrozsáhlejší. Rádi bychom rozšířili kulturu do dalších míst na jihu Čech a využili zkušenosti z pořádání kulturního multižánrového festivalu Okolo Třeboně, který má již tradici dlouhou 19 let,“ uvedl Pavel Barnáš.

Program doplní renesanční šerm a tanec v podání souboru Collegium 1570 a volné chvíle mezi přestavbami pódia vyplní také soubor starých tanců Calyculus z Jindřichova Hradce. „Myslíme i na naše nejmenší, kteří si budou moci od 16 hodin vyzkoušet, co je to střelba z kuší, seznámit se s dávnými zbraněmi či se zapojit do zajímavých historických her. Připravujeme i ukázky z historických řemesel. Pan kovář, který bude ukazovat, co umí s kladivem, slíbil, že vyrobí pro děti upomínkové předměty,“ doplnil Pavel Barnáš.

Děti do 130 centimetrů mají vstup zdarma. A každý, kdo zakoupí vstupenku v předprodeji, dostane dárek v podobě alba skupiny Cimbal Classic. Tato kapela okolo Dalibora a Katky Štruncových, která kdysi vznikla na festivalu Okolo Třeboně, se ve Vlksicích objeví příští rok, takže deska poslouží i jako pozvánka.

Lístky lze sehnat na těchto předprodejních místech: v informačním středisku Milevska a Tábora, v novinovém stánku Hany Ondřejové v Bechyni, v Kulturním domě Písek, v sokolovně v Týně nad Vltavou, v informačním centru knihovny Jana Drdy v Příbrami, v Divadle v Celetné v Praze, v Hospodě u Hadáčků ve Vlksicích a v tamním obchodě. Více info na www.vlksice.cz a na www.okolotrebone.cz.

„Tvrz ve Vlksicích se 25. září přesune jak ročním obdobím, tak kulturním programem do nostalgie léta a starých časů. Jsem přesvědčen, že se jedná o zajímavý projekt, který prodlouží turistickou sezonu a přiláká do malebné vesničky na jihu Čech nové návštěvníky,“ shrnul Pavel Barnáš, jenž chce navázat i na podobný projekt Vesnického klubu Václava Koubka, který tento písničkář, byť v jiném prostředí – na statku – organizuje v Chotěmicích na Táborsku.