Druhý pořad nazvaný Vánoční hra o narození Krista Pána nastudovali členové Březnického a rožmitálského divadelního spolku a uskuteční se v sobotu 19. prosince od 16 hodin v parku před zámečkem. Další informace nám poskytla ředitelka památníku Vladimíra Šplíchalová.

Jakou mají oslavy adventu v Dvořákově památníku tradici?
Adventní koncerty pořádáme od vzniku našeho muzea v roce 1994 pravidelně, tedy již 15 let. Jsou vždy završením celoroční koncertní sezóny, kdy jen zcela výjimečně je zařazen dvořákovský program. Mají spíše zámecký charakter, provází je tradičně rozsáhlá vánoční výzdoba, slavnostně nasvícený park i teplo ze zámeckého krbu.

Jaký je o ně zájem veřejnosti?
Tak velký, že jako hlediště slouží nejen koncertní prostory a vstupní chodba, ale i ložnice hraběnky Josefíny. I přesto neuspokojíme všechny zájemce.

Jaká je koncepce obou adventních programů?
Rádi bychom přivítali co nejvíce návštěvníků, a tak pro ty, co se nedostanou do zámku na koncert, umožníme jistě neméně krásný zážitek z odpoledního divadelního představení v parku. V prodeji budou teplé voňavé nápoje, objednali jsme i sníh a měsíc v úplňku, tak uvidíme, jak uspějeme…

Proč jste zvolili právě japonské Vánoce?
V průběhu již zmiňovaných patnácti let se naši posluchači mohli těšit vždy na jiný program i interprety. Je těžké vybírat stále něco nového, zajímavého a kvalitního. Věřím, že úspěch bude mít i tento neobvyklý koncert. A proč právě japonské Vánoce? Protože Japonci Vánoce neslaví, ale Machiyo Keiko ano. Obdivuje naše tradice a miluje české Vánoce. A o tom všem bude česky vyprávět a přitom i krásně zpívat. Na klavír ji doprovodí Jaroslav Šaroun, profesor Akademie múzických umění v Praze a člen České filharmonie.

Bude se v případě Vánoční hry jednat o premiéru?
„Nebude. V roce 2008 Březnický a rožmitálský divadelní spolek navázal na oblibu staré verze Staročeské vánoční hry a vznikla Vánoční hra o narození Krista Pána v novém pojetí, s novým řešením a přístupem k tématu. S ní vystoupil v plenéru nádvoří březnického zámku, kláštera na Svaté Hoře a rožmitálského Společenského centra. Pro velký zájem hru uvedl v Hostinci u Bierhanzlů v Drahenicích, a tím byl naplněn skutečný záměr představení – sehrát hru v hospodském prostředí tak, jak se to mohlo stát na počátku minulého století.

Kdo je jejím autorem a režisérem?
Scénář je vystavěn na dvou vánočních hrách z přelomu 19. a 20. století a vánoční hře v úpravě Doubravky Svobodové. Na vzniku a režii se podíleli Pavlína Heverová, Mikuláš Pešta a Robert Barták.

Jakou máte v prosinci otevírací dobu?
Vždy od úterý do pátku od 10 do 15 hodin. Od 23 prosince pak máme až do konce roku zavřeno.

Karel Souček