Betlémy mají být k vidění od první prosincové soboty, 4. 12., do neděle 9. ledna. „Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 3. prosince od 17 hodin. V neděli 12. prosince od 15 hodin vystoupí v prostorách výstavy sbor MiniGambale,“ připomněla Moravcová další významné termíny.

Platit budou, pokud situace kolem vývoje koronaviru aktuální plány nezhatí. Už nyní je zřejmé, že návštěva nebude pro každého. Každý příchozí se bude muset prokázat potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19 (či negativním PCR testem, což však platí pouze pro osoby s kontraindikací k očkování, takzvaně rozočkované a mládež od 12 do 18 let). „Před návštěvou akcí ověřte aktuální opatření na stránkách www.muzeum-pribram.cz,“ radí Moravcová.

Ilustrační foto
U Prahy 'nachlazených' přibylo, na Rakovnicku naopak. Celkově žádná změna

Příchozí se mohou těšit na dvě desítky betlémů z příbramského regionu, a to historických i současných. „Jádro expozice tvoří cenné historické betlémy z konce 19. a první poloviny 20. století, představující ukázku tvorby horníků z Příbrami i okolí,“ upozornila Moravcová na cenné historické kousky. S tím že je doplňují novější práce, jejichž autoři k tvorbě přistoupili inovativním způsobem – a místo dřeva si zvolili méně obvyklé materiály: například textil, keramiku, vlněnou přízi, cín či kameny. A něco speciálního je připraveno i pro nejmenší návštěvníky: ty určitě zaujme betlém inspirovaný pohádkami.

Už nyní, od úterka, je k vidění výstava betlémů v pobočce Muzeum zlata Nový Knín. Zde patří k lákadlům třeba unikátní Vokounův betlém sestávající z více než 120 figur a mnoha staveb. Přijít se podívat má být možné do neděle 19. prosince.