Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava Hanuš Jelínek se blíží. Víte, že seděl malíři Kupkovi modelem?

Příbram /PERLIČKY Z ARCHIVU/ – Během přípravy stejnojmenné výstavy, jejíž vernisáž se bude konat ve Státním okresním archivu Příbram ve čtvrtek 19. listopadu od 16.30 hodin za účasti souboru Chairé, bylo třeba znovu pročíst Jelínkovu autobiografii Zahučaly lesy. V ní na straně 158 Hanuš Jelínek napsal o svém prvním pobytu v Paříži roku 1897 i toto:

10.11.2015
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří v Okresním státním archivu Příbram.Foto: Markéta Jankovská

„Ze všech krajanů nejdůvěrněji sblížil jsem se s Františkem Kupkou. Seznámili jsme se dost originálním způsobem. Seděl jsem jednoho večera v Coq d´or a četl dychtivě právě došlé číslo Času. Náhle se zvedl od protějšího stolu hubený muž hluboce posazených očí, trochu dolíčkovaté pleti, mohutného kníru a silného plnovousu. Přistoupil ke mně a řekl mi: ‚Vidím, že jste Čech a čtete české noviny. Já jsem malíř Kupka. Poslyšte, vy máte dobrou hlavu, nechtěl byste mně sedět?' Svolil jsem milerád a smluvil jsem hned schůzku s Kupkou v jeho bytě na Place Pigalle. Potom mne Kupka zavedl do svého atelieru a začaly seance na obraz ‚Knihomol'. Bylo to značně velké plátno, představující nad knihou skloněného mladého muže, zabraného ve studiu. REPRODUKCE Kupkova obrazu Knihomol.

Postava sedí v besídce a tři mladé dívky ve světlých toilletách vesele se dívají skrze zarostlé loubí na toho bláhovce, který pro studium nevšímá si ani sluneční záře, ani jejich krásy. Z obrazu hýří slunce, síla a zdravá epikurejská morálka mládí. Byl vystaven v pařížském Salonu r. 1898, pak v Londýně a pak znovu v Paříži. Získal Kupkovi zvučné jméno."

Na přelomu let 2012/13 proběhla v pražském Salmovském paláci Kupkova unikátní výstava Cesta k Amorfě. Zde byla vystavena z uměleckých sbírek Pražského hradu i tato impresionistická olejomalba, kterou slavný český malíř Kupka považoval za nový začátek své tvorby ubírající se k abstrakci. Napsal o tomto obrazu básníkovi J. S. Macharovi: ‚Ten blbec knihomol, kterým jsem byl tak dlouho, sedí pod stromem v jasné přírodě a láme si hlavu, jak já si ji lámával.'

Příbramskému rodákovi Hanuši Jelínkovi bylo v době, kdy seděl modelem k tomuto obrazu, pouhých devatenáct roků. Zaníceným knihomolem byl od svých pěti let a rád jím zůstal. Literatuře, svým studentům, lásce k Francii a práci pro český národ zasvětil svůj život (přestože se stihl oženit s malířkou Boženou, dcerou Aloise Jiráska). Svou všestrannou kulturní činností a styky s lidmi, jako byli Tomáš Garrigue Masaryk a jeho rodina či Edvard Beneš, významně přispěl také ke vzniku vytoužené samostatné Československé republiky v říjnu 1918. Od roku 1920 působil v jejích diplomatických službách. Výstava se zaměřuje na Jelínkovo příbramské dětství a mládí, které ho mocně ovlivnilo. Chlapec ze skromných poměrů nejprve navštěvoval zdejší opatrovnu (něco jako mateřskou školu) a pak chlapeckou školu A na příbramském náměstí. S drobnými kázeňskými prohřešky, typickými pro mimořádně inteligentního dospívajícího chlapce, který zkouší, co si ještě může dovolit, ale s výborným prospěchem absolvoval zdejší gymnasium, které ho díky vynikajícím profesorům skvěle připravilo na vysokoškolská studia.

Životní osudy Hanuše Jelínka názorně ilustrují, že Příbram se svými výbornými školami byla již ve druhé polovině 19. století skutečnými podbrdskými Athénami a že pilní a cílevědomí žáci a žákyně i z maloměsta mohou přes všechny zdánlivé překážky dosáhnout výjimečných životních úspěchů. Doufám tedy, že do archivu kromě dospělých návštěvníků najde cestu i školní mládež se svými učiteli, neboť příklady táhnou.

Věra Smolová, Státní okresní archiv Příbram

Autor: Redakce

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení