Žáci osmých a devátých tříd pod vedením svého učitele dějepisu a výtvarné výchovy Jana Lišky se vydali po stopách příbramského rodáka Jana Baptisty Bárty, který vystudoval příbramskou reálku, jež se nacházela v budově, kde nyní sídlí právě ZŠ Jiráskovy sady. Stal se františkánem a po únoru 1948 byl pro svou činnost kněze vězněn v komunistických žalářích. Po propuštění pracoval nějaký čas v příbramských dolech. V 60. letech se podílel na obnově řeholního života, a proto byl začátkem 80. let za svou činnost opět odsouzen.

„Jsme rádi, že ji archiv může prezentovat právě v roce, kdy si připomínáme vydání nespravedlivých proticírkevních zákonů na podzim 1949. Jejich cílem byla likvidace autonomie církví a náboženských společností, protože věřící představovali po únorovém komunistickém puči 1948 početně nejsilnější skupinu lidí, kteří zastávali jiný životní postoj než státem prosazovaná, nesmiřitelná a nenávistná komunistická ideologie,“ uvedla k výstavě ředitelka příbramského archivu Věra Smolová.

Součástí výstavy je krátký film, který o Bártovi děti samy natočily, a také expozice výtvarných prací žáků 9. ročníku ZŠ Jiráskovy sady na téma lidské víry, odvahy, cti a svobody. „Při pohledu na jejich díla člověk cítí naději, že nastupující generace není zatížena školní výchovou plnou třídní nenávisti a překrucování faktů, jejíž důsledky právě nyní zase vystupují na povrch a tváří se jako všeobecné veřejné mínění. Zdá se, že naše děti procházejí školní výchovou jinou, založenou na osvědčeném principu humanitní demokracie,“ dodala ředitelka archivu.

Výstava ke k vidění ve všední dny, a to v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a v úterý, čtvrtek a pátek od 9 do 14,30 hodin. Vstup je volný.