Kde se výstava bude konat a kdy bude přístupná?

Již po jedenácté bude výstava v Kulturním domě Příbram. Přístupná bude v sobotu od 8 do 18 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin.

Výstavy nožů již mají v Příbrami tradici. Kolikátá výstava to letos bude?

Letos slavíme malé jubileum, 25. let trvání příbramských výstav Nože. Je to nejstarší výstava na území České republiky a od počátku i největší v České republice co do počtu vystavujících, tak do počtu návštěvníků.

V podtitulu má výstava slovo mezinárodní. Z jakých států byli dosavadní vystavovatelé a koho čekáte letos?

Na předešlých výstavách se prezentovali výrobci nožů z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Švýcarska, Ruska, Běloruska, Maďarska, Ukrajiny, Lotyšska, Gruzie a Japonska. Letos jsou přihlášeni vystavovatelé z Polska, Německa, Slovenska. Maďarska, Ukrajiny, Gruzie a Pákistánu. Zahraniční nože a chladné zbraně budou nabízet také čeští prodejci a ti budou nabízet široký sortiment výrobků, hlavně amerických, ruských i evropských firem.

Výstava nožů a chladných zbraní – to je už podle názvu akce určená především mužům…

To se nedá říci. Je určena každému, kdo má zájem, i když mužů, kteří se o nože zajímají, je určitě více. Našim mottem je: Výstava pro odborníky i celou rodinu. Škála vystavovaných nožů je tak široká, že je mezi nimi nůž jak pro sběratele, tak hospodyně

Tradiční součástí výstav Nože jsou doprovodné programy. Podle plakátů tomu letos nebude jinak. Bude v doprovodných programech něco nového?

Zcela nový bude tábor Římanů s ukázkami z tehdejšího života. Po delší době bude k vidění tábor lovců kožešin a také řezba do ovoce a zeleniny, takzvaný carving. Bude také k dispozici více kováren. Zájemci se mohou podívat na www.noze-cz.cz. Tam najdou podrobnosti. Vstupné je 80 korun pro dospělého a 30 korun za dítě. V doprovodných programech souvisejících s tématem výstavy se představí kováři, výrobci kamenné industrie – nástroje z kamene, trapeři – lovci kožešin, římský tábor, stan zbrojíře, Klub vojenské historie Příbram, řezbáři do dřeva i do ovoce, obrazy a fotografie. Samozřejmě bude zajištěno tradiční i netradiční občerstvení. V sobotu budou během dne hrát tři mimo příbramské kapely (od trampské hudby přes bluegrass až po moderní country) – Od plotny skok, Neznámi ze Slovenska, Svačina Band a v neděli vystoupí kapela Pohodáři. Hudební vystoupení bude probíhat na pódiu ve stanu se stoly a lavicemi. (kh)

Výstava je také místem konání soutěží Nůž roku 2016 a Myslivecký nůž roku 2016

Stejně jako v minulých letech je firma Mikov jedním z partnerů 25. ročníku tradiční výstavy Nože 2016.

Výstava je také místem konání soutěží Nůž roku 2016 a Myslivecký nůž roku 2016, kde ceny udělují Asociace nožířů Bohemia Cultellatores a redakce časopisu Myslivost. Na soutěžích v Příbrami Mikov v minulosti získal již 11 x titul Nůž roku, například za nože les, hiker nebo praktik. Do soutěže se firma přihlásí i v letošním ročníku.

Akce se vedle Mikova zúčastní více než 120 vystavovatelů z Česka i ze zahraničí.

"Stánek Mikova nabídne návštěvníkům výstavy široký sortiment zboží. Vedle klasických nožů predator, fixir, hunter nebo rescue nebudou v nabídce chybět i nové nože řady Progress – list, pocket a patron. Mikov je v současnosti největším českým výrobcem sportovních, loveckých, outdoorových a kapesních nožů. Za kolekci nožů pocket letos získal prestižní designové ocenění Czech Grand Design a mezinárodní cenu Red Dot Awards," říká Bedřich Jetelina, ředitel komunikace. (red)