„Za léta svého trvání si Příbram Hanuše Jelínka získala už docela dobrou tradici a pověst. V minulém roce se jí zúčastnilo 108 mladých autorů z celé naší republiky a také jedna autorka ze Slovenska. O rok dříve jich bylo 105. Když jsme v roce 1996 začínali, přihlásilo se nám 20 odvážlivců, vesměs z Příbrami. Dnes je jich z našeho města jenom zlomek, drtivá většina pochází ze všech koutů Čech a Moravy,“ vysvětlil Karel H. Šťastný z příbramské knihovny.

Do soutěže budou přijímány pouze původní, dosud nepublikované práce v elektronické podobě. Organizátoři je spolu se jménem a věkem autora očekávají na e-mailové adrese jelinek@kjd.pb.cz. Podle statistik se do soutěže hlásí více dívek, v loňském roce jich bylo 76 a chlapců 32. Trochu větší zájem je o poezii.

Fotografie z vyhlášení: Spisovatelka Radka Denemarková, fotografie Pavla Renčína (vpravo) při rozhovoru s vítězem své kategorie Jaroslavem TomkemFotografie z vyhlášení: Spisovatelka Radka Denemarková, fotografie Pavla Renčína (vpravo) při rozhovoru s vítězem své kategorie Jaroslavem Tomkem. Autor: archiv knihovny

V porotě se za dobu existence soutěže vystřídalo několik desítek literátů, redaktorů či kulturních pracovníků. Od roku 2014 začali organizátoři zvát na vyhlášení výsledků i známé spisovatele. „Ti díla našich mladých rozeberou až na dřeň a na závěr vyhlášení s nimi docela přátelsky pohovoří a vysvětlí jim, co a kde by mohli zlepšit. Pokud se tedy chtějí literatuře i nadále věnovat. Třikrát za námi přijela velice oblíbená Radka Denemarková a vloni to byl Pavel Renčín,“ uvedl Karel H. Šťastný.

Nejlepší práce budou oceněny a osmnáct vítězných se objeví v almanachu, jehož rozsah každoročně přesahuje sto stran. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v říjnu v rámci akce Týden knihoven.