Za pomoci vozů z rokycanského Vojenského muzea na demarkační čáře zde štáb režiséra Hynka Bočana natáčel scény ze třetí série seriálu Zdivočelá země, v nichž až na dvůr statku představující pohraniční Svatý Štěpán vjede v roce 1968 východoněmecká armáda.

"Hlavní obavy jsme měli z počasí, protože každý ví, že v den invaze vojsk Varšavské smlouvy nepršelo. Takže nám dnešní horko vyhovuje," řekl ČTK režisér Bočan.

Na statku, kde se natáčelo mnoho scén předchozích sérií, se dnes konal 102. natáčecí den závěrečné série seriálu. Ta končí v roce 1970, zatímco kniha Jiřího Stránského, podle které seriál vznikl, až v devadesátých let.

"Bude to definitivní konec seriálu, protože takhle velký časový posun s herci nezvládneme ani s pomocí maskérny," sdělil Bočan.

Jeho slova potvrdil i autor knihy Zdivočelá země a scenárista Jiří Stránský. "Mám spoustu jiných projektů, například připravuju hru s pražským divadlem Kašpar na téma Hamleta," sdělil.

Natáčená scéna bude použita ve třetí řadě Zdivočelé země, v níž lidé ze statku v čele s Martinem Dejdarem v roli Antonína Maděry projdou v deseti nových epizodách období od srpnové invaze 1968 až do nástupu normalizace o dva roky později.

"Tato série není tolik o Maděrovi, jako o tom, co s lidmi a jejich charaktery v tehdejším Československu udělala srpnová okupace," řekl ČTK herec Martin Dejdar, podle kterého je filmový Maděra v této sérii rozčarován kapitulantstvím tehdejších politických představitelů v Moskvě i smířlivým postojem západních vlád k celé situaci.

Zdivočelá země III, v níž se opět objeví Jiří Schmitzer, Veronika Jeníková, Jiří Lábus a další herci z předešlých sérií, se objeví ve vysílání České televize u příležitosti 40. výročí invaze států Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa na podzim 2008.

Zdivočelou zemi podle předlohy Jiřího Stránského režíruje Hynek Bočan. Prvních 20 dílů vyprávělo o dramatickém osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta. Příběh o politické zvůli a bezpráví podle údajů ČT zaujal téměř šest milionů dospělých diváků. Jeho hlavním hrdinou je Maděra, bývalý pilot v Anglii, pronásledovaný v padesátých letech komunistickým režimem, který s partou přátel chová koně na farmě v pohraničí.

Prozaik, básník, scenárista, dramatik a překladatel Jiří Stránský se narodil 12. srpna 1931, v roce 1952 byla rodina vystěhována z Prahy a Stránský na podzim narukoval k pomocným technickým praporům. O rok později byl zatčen, falešně obviněn ze špionáže a odsouzen za velezradu. Prošel řadou věznic a byl propuštěn po amnestii v květnu 1960. Po srpnu 1968 se rozhodl pro exil, ale později se vrátil. Byl opět zatčen a odsouzen. Je autorem řady próz, napsal rozhlasovou hru i filmové scénáře. Nejrozsáhlejší je román Zdivočelá země a jeho pokračování Aukce, na jejich motivy napsal scénář k televiznímu seriálu.