Předchozí
1 z 5
Další

Bohumil Fišer: Chránit přírodu mě baví

Bohumil Fišer pochází z Říčan u Prahy, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor Ochrana životního prostředí. Bohumil Fišer vede Správu Chráněné oblasti Brdy, nejmladší české CHKO. Vznikla před dvěma lety z Vojenského újezdu Brdy a z jižních, takzvaných třemšínských Brd. Její zrod byl poněkud bouřlivý a i v současnosti je o dění CHKO Brdy velký zájem. Po studiích krátce poté nastoupil na Agenturu ochrany přírody a krajiny, kde pracuje od roku 2002. A v době, kdy se rozhodlo, že se zřídí tady Chráněná krajinná oblast Brdy, tak už několik let bydlel ve Staré Huti, kde zrekonstruoval stavení a rozhodl se, že půjde vyzkoušet ochranu přírody do první linie.

Bohumil FišerZdroj: Deník / Šárka Spáčilová

Některé věci specifické pro Brdy ho překvapily. Je zde velký názorový rozptyl a dost často nekonstruktivní přístup k řešení situace ze strany některých lidí, kteří nepřijímají to, jak je ta situace skutečně nastavená, kdo tam má jaká práva a jaké povinnosti.

Bohumil FišerZdroj: Deník / Šárka Spáčilová

Říká, že ho práce baví: "Kdyby mě nebavila, tak bych ji asi nebyl schopen dělat. Ale samozřejmě jsou i dny, kdy člověk úřaduje a píše věci, který jsou nutné napsat a nejsou zas až tak zábavné. Ale to prostě k tomu patří a já to tak beru, že je to součást toho, co mě baví, jako celek."

Bohumil Fišer.Zdroj: archiv redakce

Většina lidí, kteří dnes Brdy navštěvují, tak je navštěvují právě proto, jaké jsou. To znamená, že tady právě tyhle věci nejsou. Že tady není na každých pěti kilometrech, kde si koupit pivo a buřt. A i ty okolní obce v podstatě by měly pochopit, že pokud ony budou ty, které nabídnou servis návštěvníkům, tak ony budou ty, kdo bude mít zisk z turismu.

Bohumil FišerZdroj: Deník / Šárka Spáčilová

Velká část místních obyvatel hodnotu Brd podle Bohumila Fišera vnímá: "Za to jsem rád a jen doufám, že to i do budoucna vydrží. To by pro mě byla asi největší odměna nebo největší pracovní úspěch, pokud by se to podařilo udržet i v následujících letech."

Bohumil FišerZdroj: Deník / Šárka Spáčilová