Předchozí
1 z 5
Další

Boukalové pokračují v tradici. Táta by měl radost, shodují se mistři republiky

Sajdkárkros a jméno Boukal, to jde dohromady. Fanoušci tohoto motoristického sportu, který je na Příbramsku velmi populární, si jistě pamatují trojici Jiří Boukal, Emil Boukal a Pavel Boukal, která patřila k české špičce v devadesátých letech. Právě potomci posledně jmenovaného, který bohužel v roce 1998 tragicky zahynul při autonehodě, jsou momentálně pokračovateli rodinné tradice. A velmi úspěšnými!

Bratři Boukalové. Mistři České republiky v sajdkárkrosu pro rok 2020.Zdroj: Sidecarcross team Boukal

Sedmadvacetiletý Jan a jeho o čtyři roky mladší bratr Pavel se letos dokonce stali mistry České republiky. „Táta by měl určitě radost,“ shodují se bratři. Jejich závodní kariéra začala pod dohledem matky Moniky v roce 2007, kdy jim rodinný známý přivezl sajdkáru z Belgie. Tehdejší školáci z Obořiště záhy definitivně propadli kouzlu tohoto motoristického sportu. "Od malička jsme byli vedeni k motokrosu. Já jsem začínal ve čtyřech, brácha v sedmi. Přitom jsme jezdili po závodech sajdkár, které se nám začaly postupně zamlouvat víc než obyčejný motokros," vzpomíná starší Jan.

Bratři Boukalové. Mistři České republiky v sajdkárkrosu pro rok 2020.Zdroj: Sidecarcross team Boukal

Cíl bratrů Boukalových byl od začátku jasný. Pokusit se alespoň napodobit svého otce, který v hodnocení domácího šampionátu dosáhl na stříbrnou příčku. K tomu vedlo mnoho let tvrdé dřiny a odříkání, nepříjemných pádů i zranění. Po patnácti letech v závodní stopě se jim ale podařilo dosáhnout ještě výš. „Na letošní sezonu jsme se byli připraveni tak, jako ještě nikdy předtím. A to hlavně díky našim sponzorům, členům týmu, rodině, kouči Honzovi Lehotskému, fanouškům a našim zaměstnavatelům, kteří nám tuto přípravu umožnili,“ upozorňuje na důležitou skutečnost Pavel Boukal. „Děkujeme, že všichni jsou s námi i v této těžké době. Moc si toho vážíme a máme z toho obrovskou radost,“ doplňuje Jan Boukal.

Bratři Boukalové. Mistři České republiky v sajdkárkrosu pro rok 2020.Zdroj: Sidecarcross team Boukal

Sezona to ovšem byla vzhledem k pandemii opravdu zvláštní. Obsahovala pouze podniky v Kramolíně, Jiníně a Dobřanech. Boukalům pak zajistilo celkové prvenství 4. místo v Kramolíně a 5. místo v Jiníně. Nutno podotknout, že vzhledem k účasti světových posádek se jednalo o první, respektive druhé místo mezi českými posádkami. „První dva závody jsme si v konkurenci světových posádek opravdu užili. Ten třetí v Dobřanech už tak skvělý nebyl. Na krásně připravené trati se nejen kvůli koronaviru, ale i počasí sešlo málo posádek. My už od kvalifikačních tréninků bojovali s technikou, kvůli které jsme nakonec ani nedojeli do cíle,“ prozradil Jan Boukal.

Bratři Boukalové. Mistři České republiky v sajdkárkrosu pro rok 2020.Zdroj: Sidecarcross team Boukal

Po závodech v Dobřanech byl republikový šampionát ukončen a Boukalové se tak stali mistry České republiky pro rok 2020. „Takhle jsme si to úplně nepředstavovali. Na nás nyní je, abychom se připravili na nadcházející sezonu, která snad už proběhne standardně. V ní musíme zase ukázat, že na to opravdu máme,“ tvrdí bratři.

Bratři Boukalové. Mistři České republiky v sajdkárkrosu pro rok 2020.Zdroj: Sidecarcross team Boukal