Předchozí
1 z 6
Další

Celý život jsem tíhl k přírodě, říká včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek dokáže poutavě vyprávět téměř o kterémkoli tématu ze svých oborů. Zanechal dobře placené jisté práce a obrátil se zpět k přírodě, což se mu vyplatilo. Nyní dělá práci, která ho naplňuje a baví. V jeho podání je včelařství velké dobrodružství se sladkým koncem, mykologie je vlastně hledání uměleckých děl přírody a vše v lese souvisí se vším.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.

Petr Knápek má v letní sezoně několik úlů na dopadové ploše na Toku v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Včelky tam pilně sbírají nektar a pyl z voňavých vřesových kvítků a vyrábějí unikátní vřesový med. Tento med chutná a voní úplně jinak a je velmi těžko k sehnání. Prozradil, jaké je to v dnešní době živit se včelařstvím a mykologií.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.

Přišel k tomu jako slepý k houslím. V roce 2011 se seznámil s inženýrkou Kříženeckou, protože dávala fotky ze včelnice na houbařský web, a on si říkal, aha, včelařka. Protože v té době potřeboval propolis, tak ji požádal, jestli by mu nějaký neodprodala. Řekla mu, že je líná to škrábat, a že když jí pomůže se včelami, že si tam můžě naškrábat propolisu, co budu chtít.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.

Jsou lidé, kteří si myslí, že včelaři jednou za rok přijdou do včelstva, seberou jim med, dají jim tam cukr a potom o nich rok neví. Ve skutečnosti je minimálně jednou za týden nebo v zimě za čtrnáct dní musí zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.

Med se nedá zkazit, říká Petr Knápek, zprznit ho může jen včelař. Buď že ho vytočí moc brzo, nebo že ho nařeže cukrem. On med hrozně rád a ochotně chytá pachy, takže musí být všechno v úzkostlivé čistotě. Cena potom odpovídá kvalitě.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.

Práce kolem včel se dá naplánovat tak, že jeden dva dny v týdnu věnuje včelám, v létě víc, protože je krmí, tak třeba čtyři dny, ale pořád mu ještě den dva zbývá, protože ještě prodává s přítelkyní na farmářských trzích med, houby a léčivé produkty.

Včelař, mykolog a bylinkář Petr Knápek.