Předchozí
1 z 5
Další

Jana Nováková: Láska ke čtení a psaní mě zavedla k žurnalistice

Jana Nováková z Berouna je maminka, novinářka a také autorka knihy Zvířecí škola, která by měla vyjít na podzim letošního roku. Napsáním knihy se ji splnil dětský sen. Jak sama říká, už nyní má v hlavě nápady na další knižní tvorbu.

Jana Nováková z Berouna se synem Hubertem.Zdroj: archiv Jany Novákové

„Ať už další epizody pro pokračování Zvířecí školy, zábavně-edukativní příběhy pro děti z úplně jiného než školního prostředí nebo třeba humorné povídky ze života ženy – řidičky. Do budoucna bych nezavrhovala ani román s autobiografickými prvky. Od svých sedmi let si píši deníky, v nichž kupodivu ani v takto raném věku nechyběl sarkasmus. Jen výjimečně jsou smutné, většinou však humorné, zkrátka ze života,“ řekla Jana Nováková.

Zvířecí škola. Kniha Jany Novákové z Berouna.Zdroj: archiv Jany Novákové

Kromě psaní, syna Huberta a čtyřnohé společnice Aidy zbožňuje toulání po lesích horách, ale také čtení, deskové hry, hru na kytaru, plavání či cvičení jógy. Často se synem a fenkou podniká výlety do neznáma. „V mapě si najdu zelenou plochu s příslibem lesa, ideálně bez turistické atrakce typu rozhledny, restaurace či lanového parku, a vydáme se objevovat přírodní krásy. Nacházíme tak malebná „no name“ místa, kde nejsou turisté. Moc ráda mám okolí Svaté, Hudlic a Nového Jáchymova,“ prozradila Jana Nováková s tím, že nejraději by proměnila Beroun na klidné maloměsto, který býval.

Jana Nováková z Berouna se synem Hubertem a čtyřnohou společnicí Aidou.Zdroj: archiv Jany Novákové

Láska ke čtení a psaní zcela logicky zavedla Janu Novákovou ke studiu žurnalistiky a po něm i k práci redaktorky. Té se, byť nyní v omezeném režimu, věnuje i na mateřské dovolené. „Svou práci miluji, našla jsem totiž způsob, jak spojit koníček s profesí, která se navíc dá z velké části dělat „na dálku“ a v kteroukoliv dobu,“ nechala se slyšet Jana Nováková s tím, že nyní už třetí měsíc píše po nocích z chaty uprostřed křivoklátských lesů. „Tato profese mi dává svobodu, která je pro mě hodně důležitá,“ podotkla Jana Nováková.

Jana Nováková z Berouna se synem Hubertem.Zdroj: archiv Jany Novákové

A jak se dostala ke psaní? „Maminka byla knihovnice a už v době, kdy jsem chodila do mateřské školy, jsem jí chodila do práce „pomáhat“. Někdy v té době se zrodila má láska ke knihám a čtení obecně a od ní byl už jen krůček k vlastnímu psaní. Psát takzvaně do šuplíku jsem začala na prvním stupni základní školy. Poprvé to byla pohádka o velmi zvláštní rodině Krundiflíkových, kterou bych doma možná ještě někde našla. V pubertě šlo o fejetony, básničky i různé tématické články. S novinovým článkem „Peklo domova“ o domácím násilí, které jsem sama zažila, jsem (pod dívčím jménem Šulcová) v roce 2003 vyhrála Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka,“ dodala Jana Nováková.

Jana Nováková z Berouna se synem Hubertem.Zdroj: archiv Jany Novákové