Předchozí
1 z 5
Další

Josef Velfl má dvě lásky: historii a country

Josef Velfl je český historik a muzejník, ředitel Hornického muzea v Příbrami. Je autorem mnoha článků i knih z dějin příbramského regionu. Narodil se v Rakovníku, ale už když mu byl rok, přestěhovala se rodina do Příbrami. V roce 1975 absolvoval místní gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Hned poté nastoupil do Hornického muzea v Příbrami, jehož ředitelem se stal v roce 1994. Za jeho působení se areál muzea rozšířil o několik objektů, včetně historických dolů Anna a Vojtěch, řadu památek pomohl zachránit a expozici muzea modernizovat. Pomáhal také při budování muzea obětí komunismu Památníku Vojna, který se nachází na místě pracovního tábora pro politické vězně.

Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor

V letech 1990 až 1992 byl zmocněncem federální vlády pro analýzu událostí let 1967 - 1970. Napsal více než 200 článků do odborného tisku a je též autorem několika monografií. Podílel se i na vzniku několika dokumentárních filmů a celé řady výstav. Třikrát získal Medaili mezinárodního sympozia Hornická Příbram ve vědě a technice, v roce 2007 byl oceněn Zlatou medailí Českého báňského úřadu. Další ocenění obdržel od Armády ČR, ministerstva obrany či spolků účastníků odboje a politických vězňů.

Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor

Bývá častým hostem nejrůznějších historických pořadů jako například Historie.cz. V nich popularizuje historické události na Příbramsku, jako byly události heydrichiády, mimo jiné zachycené spisovatelem Janem Drdou v povídce Vyšší princip. Každoročně také působivě přibližuje události konce druhé světové války na Příbramsku v květnu roku 1945.

Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor

Mezi nejnovější publikace, na kterých se v poslední době podílel, patří i kniha geologa klimatologa a známého spisovatele Václava Cílka o historii uranového hornictví na Příbramsku. „Tento někdejší absolvent příbramské hornické průmyslové školy spolupracoval s Hornickým muzeem Příbram již v minulosti, například při natáčení televizního seriálu s názvem Podzemní Čechy nebo při tvorbě reprezentativní knihy pojmenované Střední Brdy,“ připomněl Josef Velfl.

Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor

Josef Velfl je také aktivním hudebníkem. Přes 40 let je členem country kapely Bonanza. „Bonanza vyrazila poprvé v roce 1974 na 'Portu', tehdy to bylo do Kutné Hory, a od té doby prošlo skupinou několik desítek muzikantů. Dneska hrajeme především pro potěšení sobě a svých kamarádů, například v prostorách hornické hospůdky Na Marii na Březových Horách v Příbrami,“ řekl Josef Velfl, který je i zakládajícím členem kapely.

Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor