Předchozí
1 z 5
Další

Jsem vlastně tak trochu přírodní úkaz, říká herec Jiří Vojta

Jiří Vojta byl jedenáct let členem hereckého souboru příbramského divadla, který nyní opouští. Narodil se 26. května 1986 ve Stodě na Plzeňsku. Filmový a divadelní herec, moderátor a hráč na bicí nástroje, původně z Dobřan, je absolventem Vyšší odborné školy herecké v Praze. Od roku 2008 byl v angažmá Divadla A. Dvořáka v Příbrami, hostoval v pražském Rokoku, v Divadle na Vinohradech a 3D Company. Hudebně se angažuje i v kapele příbramského divadla Los Trumberos. Je ženatý a má zatím jednu dceru.

S manželkou Hanou při natáčení filmu Zlatý podraz. Foto: archiv J. Vojty

Svoji filmovou kariéru zahájil v roce 2013 ztvárněním Nauma ve snímku Petra Nikolaeva Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. O tři roky později předvedl svůj talent v jedné z hlavních rolí (Adam) ve filmu Romana Němce O otci. Za svůj herecký výkon získal na festivalech v USA tři osobní ocenění.

V současné době natáči film Kam motýli nelétají. Foto: archiv J. Vojty

Loni ho mohli diváci vidět jako Pepu Kábrta v ambiciózním snímku Radima Špačka Zlatý podraz, kde se před kamerou setkal i se svou manželkou Hanou, která je také herečkou a vytvořila roli francouzské prostitutky Mimi. „Proč bych se tulil k cizí ženě, když můžu i před kamerou k té vlastní,“ komentuje pracovní setkání Jiří Vojta. Hrál i v několika zahraničních filmech jako například Návštěvníci 3 – Revoluce s Jeanem Reno.

Zlatý podraz. Foto: archiv J. Vojty

Kromě divadla žádné hudební aktivity nemá. „Jsem vlastně tak trochu přírodní úkaz, protože jsem nikdy vlastní bicí neměl. Naučil jsem se na ně ve škole, protože první inscenace byl kabaret, tak jsem se naučil jazzové věci, ke kterým mám vztah dodnes,“ říká. V Příbrami se to poprvé hodilo ve hře Škola, základ života, a pak třeba v Baladě pro banditu, kde se trochu naučil číst i noty, nebo v divadelní kapele Los Trumberos, která občas hraje v divadelním klubu nebo pravidelně na divadelním plese.

Herec Jiří Vojta. Foto: archiv J. Vojta

Přestože v současné době patří mezi největší herecké hvězdy příbramského divadla, rozhodl se jít dál a zkusit něco nového. Proto po 11 letech soubor opouští, nicméně své role v nazkoušených hrách dohrává. Je k vidění například v nově nastudované protiválečné komedii Jak jsem vyhrál válku, mezi jeho nejvýraznější divadelní role v Příbrami patří Derbak z Balady pro Banditu, D’Artagnan, Algernon Moncrieff ze hry Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa, Lysandr ze Snu noci svatojánské, Kočkarev z Ženitby, Julien Sorel ze Stendhalova Červeného a černého, nebo Mánek z Gazdiny roby. V současné době natáčí film Kam motýli nelétají.

Jedenáct let byl členem souboru příbramského divadla. Foto: archiv Divadla a. Dvořáka Příbram