Předchozí
1 z 5
Další

Lukáš Marek: K hudbě mě přivedli rodiče

Pochází z Příbrami. Hudbě se díky rodičům věnuje od dětství. Hraje na klavír, kytaru, varhany a částečně na flétnu. Vyučuje od roku 2013 hudební výchovu na Základní škole Jiráskovy sady v Příbrami, kde také založil v roce 2014 dětský pěvecký sbor Jiráskáček. Vyučuje hru na klavír na Základní umělecké škole Jakuba Jana Ryby v Rožmitálu pod Třemšínem a od září i v Základní umělecké škole na náměstí TGM v Příbrami. Bydlí v Bohutíně, je ženatý a je otcem pěti dětí.

Lukáš Marek.

K hudbě ho přivedli rodiče. Oba jsou totiž muzikanti, stejně jako jeho tři starší bratři a všichni chodili do hudebky, takže budoucí směřování Lukáše Marka bylo dané a hudba ho vlastně provází od narození. „Když byla nějaká rodinná oslava, tak se na ní často hrálo a zpívalo, takže je to vlastně takový přirozený vývoj,“ říká.

Lukáš Marek.

Při studiu na ZUŠ Antonína Dvořáka v Příbrami byl členem školní kapely Ladies and Gentlemen, založené Bohuslavem „Filipem“ Burdou. Ve volném čase zpívá v příbramském chrámovém sboru Codex Temporis nebo hraje na varhany v Kostele sv. Jakuba v Příbrami. V současné době vede dětský pěvecký sbor Jiráskáček na Základní škole Jiráskovy sady v Příbrami, kde také učí hudební výchovu.

Lukáš Marek.

Pěvecké sbory mají na této škole velkou a dlouhou tradici. Léta tam v aule například zkoušel Příbramský dětský sbor, do kterého sám jako žák školy chodil asi od druhé třídy a později se přesunul do ZUŠ Antonína Dvořáka. V roce 2013 se ZŠ Jiráskovy sady vrátil, ale už jako učitel hudební výchovy a protože v té době na škole žádný sbor nebyl, tak o rok později s dětmi založil Jiráskáček.

Lukáš Marek.

Jiráskáček vystupuje na školních, městských a dalších kulturních akcích. V roce 2018 u příležitosti školní slavnosti ke 110. letům existence školy si Jiráskáček zazpíval i několik písní dvojce Svěrák - Uhlíř se samotným Zdeňkem Svěrákem. „Z hraní se Zdeňkem Svěrákem jsem trému neměl, ale byly trochu obavy, jak to dopadne, protože jsme to vůbec nezkoušeli, ale nakonec to dobře dopadlo,“ vzpomíná na společné vystoupení Lukáš Marek.

Lukáš Marek.