Předchozí
1 z 8
Další

Olivia Prokopová: Těhotenství a miminko nejsou nemoc, žádné úlevy nebudou

Veleúspěšná hráčka v adventure golfu Olivia Prokopová dosáhla všeho, čeho je v tomto sportu možné dosáhnout. Má vítězné trofeje z největších turnajů – US Masters, US Open i mistrovství světa, před třemi lety byla dokonce uvedena do Síně slávy USPMGA. Rodačka z Rakovníka ovšem začínala s minigolfem. „K hraní mě přivedl taťka, který byl sportovní novinář a jako tříletou mě vzal na minigolf do Rakovníka, kde dělal rozhovor s mým současným trenérem v Česku Markem Špidrou. Já si půjčila hůl a míček a honila ho tam po jamkách a to mě tak chytlo, že jsem tátu prosila hned večer, jestli půjdeme zase,“ vzpomíná s úsměvem na své začátky.

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

Adventure golf začala hrát ve svých sedmi letech, kdy jela na své první US Open do Spojených států amerických, kam ji pozvali. „Na svém prvním turnaji jsem skončila první v juniorech a čtvrtá v ženách. Tímto turnajem jsem se stala i profesionálním hráčkou,“ popisuje Olivia, která prvního velkého úspěchu dosáhla v roce 2005, kdy se poprvé stala mistryní světa. O šest let později se vůbec poprvé absolutní vítězkou US Open a rok později přišel další skvělý počin – absolutní vítězství na US Masters a tedy i zisk Zeleného saka nejprestižnějšího podniku tohoto sportu.

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

A skvělé úspěchy pokračovaly i v následujícím roce 2013. Olivii se díky své životní formě zvítězit ve třech nejprestižnějších turnajích v jediném roce. K dalšímu zisku titulu mistra světa triumfovala i na US Open a dokonce obhájila vítězství i na proslulém US Masters. „Pocit vyhrát zelené sako na US Masters nejde ani popsat. Když jsem ho vyhrála poprvé, nejdřív mi to ani nedocházelo, že jsem to dokázala. Postupem čas jsem si ale uvědomila, co všechno jsem tomu obětovala a byla to nesmírná radost. Doufám, že si tuhle radost ještě někdy zopakuji,“ přeje si Olivia.

Olivia Prokopová.Zdroj: Deník / Josef Rod

Dalším zlomem v kariéře pětadvacetileté sportovkyně bylo slavnostní uvedení do síně slávy v roce 2017. Této pocty se před ní dostalo pouze osmi hráčům. „Uvedení do síně slávy pro mě znamená opravdu hodně. Je to asi to nejvíc, co jsem mohla v adventure golfu dokázat. Už takhle mladá a být v síni slávy? To je snad sen každého sportovce,“ přiznává Olivia. A i její protihráči jí tento úspěch velmi přejí. „Soupeři reagovali skvěle a říkali, že si to moc zasloužím za tu dřinu, co jsem tomuto sportu obětovala. Na US Masters jsme totiž se všemi hráči jedna velká rodina a i když mě chce každý porazit, úspěchy mi přejí.“

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

Další přelomový rok v životě rakovnické adventure golfistky přišel letos. A to nejen z důvodu koronaviru, kvůli němuž bylo zrušeno i US Open. Na podzimním US Masters dosáhla jako těhotná na skvělé druhé místo. „S malou v bříšku se mi první dvě kola hrála skvěle. Pak přišlo třetí a malá byla nějaká neposedná a mně nebylo vůbec dobře. V dalších dvou kolech ale malé do bříška domlouval tatínek, aby byla hodná a nechala mě hrát a ono to pomohlo. Věděla jsem, že to pro mě bude nejnáročnější US Masters v životě už kvůli miminku, takže jakmile jsem se dozvěděla, že jsem druhá, tak jsem přítelovi se slzami padla do náruče, byla jsem neskutečně šťastná.“

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

Právě její přítel Wade Sahmel, který je rovněž skvělým hráčem, je zároveň její koučem. „Wade mi byl celý rok k dispozici na turnajích v Putt Puttu, kde se pořád učím, a také jsem měla štěstí, že mohl být déle z práce a připravovat se se mnou po celou dobu před US Masters. Je skvělý hráč a od té doby, co jsme spolu začali chodit, jsme na sebe hrozně napojení a on ví, co říct, kdy mě nechat samotnou a podobně. Je neskutečnou podporou a vždy ví, co mi má říci. Zároveň jsme oba hodně soutěživí, takže se hodně popichujeme a máme mezi sebou vždy takový mini turnaj,“ usmívá se.

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

Zamilovanému páru se má v březnu příštího roku má narodit jejich potomek, na žádnou úlevu po narození dcerky ovšem členka Síně slávy US PMGA rozhodně nemyslí a už spřádá plány na další velké turnaje. V květnu ji čeká US Open, ale i další turnaje, jako například Czech Masters, na které se bude připravovat se svým dosavadním koučem v České republice Markem Špidrou. „To bych nebyla já, abych vynechala nějaký turnaj. To už k tomu musí být nějaký velký důvod a jak já s oblibou říkám, tak těhotenství a miminko nejsou nemoc,“ říká s úsměvem.

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové

A je velmi pravděpodobné, že jablko nepadne daleko od stromu. „Jelikož oba hrajeme adventure golf a Putt Putt a miminko jsme oznámili s fotkou bodýčka, které má na sobě nápis: „Puttující šampion přijde na svět březen 2021“ a i následné odhalení pohlaví bylo opět s adventure golfem, tak je jasné, kam ji budeme směřovat. Naše malá má velké předpoklady k tomu, být šampion. Ostatně všichni kamarádi a naše rodiny si už předtím dělali srandu, že jestli spolu jednou budeme mít děti, tak budou jednou velcí šampioni,“ dodává.

Olivia Prokopová.Zdroj: archiv Olivie Prokopové