Předchozí
1 z 7
Další

Roman Štengl: Na parašutismu mě nejvíce baví výchova nováčků

Za sebou mám 19100 seskoků. Letošními velkými cíli je nový rekord v největší spojené formaci parašutistů tzv. 50way a dosažení mety 20 tisíc seskoků a tím pádem stanovit další dva české rekordy. První seskoky jsem absolvoval v armádním stylu v roce 1993/1994 a se sportovním výcvikem jsem pak začal v roce 1997. Poměrně rychle mě to chytilo a už v roce 2000 jsem absolvoval instruktorský kurz, krátce na to i kurz tandemových pilotů ve Španělsku a začal se věnovat výcviku nových uchazečů o parašutismus na letištích v Klatovech a Plzni.

Roman Štengl.

V roce 2001 jsem se přesunul na letiště Dlouhá Lhota u Příbrami, které se prakticky až do dnes stalo mojí tzv. „domovskou drop zónou“, kde také od roku 2003 působím jako šéfinstruktor firmy SkyCentrum, která zde organizuje parašutistický provoz. V této době jsem založil KeepFalling University, jejímž účelem bylo poskytnout kompletní servis parašutistům od prvního seskoku přes další pokračovací kurzy až po kompletní vybavení na seskoky. I z tohoto důvodu a v rámci vlastního rozvoje jsem často absolvovoval další kurzy v zahraničí.

Roman Štengl.

V roce 2005 jsme s kolegy založili závodní skydiving tým, který postupně vyhrál třikrát Mistrovství republiky a v roce 2006 jsme také s ním reprezentovali Česko na Mistrovství světa v SRN. Letiště u Příbrami se postupně stalo největší parašutistickým komerčním letištěm v České republice, které se specializuje na tandemové seskoky a výcviky nových uchazečů.

Roman Štengl.

Vzhledem ke kvalitnímu servisu se stalo velice známé i v zahraničí, takže v současné době zajišťuje tandemy a výcviky nejen pro místní zájemce, ale i pro širokou klientelu ze zahraničí. Kromě výcviku sportovního parašutismu zde provádíme tréninky a seskoky vojenských výsadkářů z celého světa.

Roman Štengl.

Jsem rád v pohybu, takže jsem si svoje kvalifikace postupně rozšířil i o nejvyšší - tzv. examinérská oprávnění, kdy mohu provádět výcviky budoucích parašutistických instruktorů. V roce 2014 si mi také splnil dlouhodobější sen, kdy jsem dokončil výcvik létání PPL a stal se pilotem malých soukromých letadel.

Roman Štengl.

O rok později po absolvování mnoha kurzů a seminářů jsem byl jmenován soudním znalcem v oboru parašutismus a vyšetřování příčin leteckých nehod. Během posledních deseti let jsem se také účastnil nebo organizoval mnoho českých rekordů a provedl několik zápisů do Guinessovy knihy.

Roman Štengl.

I když jsem měl také závodní ambice, povahou jsem spíš pedagog a na parašutismu mě asi nejvíce baví výchova nových uchazečů. Je pro mě velkým zadostiučiněním, když mnoho z těch, které jsem vychoval od prvního skoku, jsou dnes sami instruktory jak v Česku, tak i v zahraničí a starají se o úspěšný rozvoj tohoto sportu.

Roman Štengl.