Předchozí
1 z 5
Další

Velitel hasičů Aleš Vandas: Závody v požární útoku? Možnost se vyblbnout

Hasičský sport v posledních letech nabírá na popularitě. Své o tom ví i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů ze Staré Huti Aleš Vandas, který se svou jednotkou pořádá - dalo by se říct, že už s železnou pravidelností - závody v požárním útoku. „Naším cílem je, aby se lidé mohli vyblbnout a měli možnost přijít se podívat na nějaký jiný sport, než je třeba fotbal,“ prozradil.

Z činnosti dobrovolných hasičů ve Staré Huti.Zdroj: archiv Aleše Vandase

Premiérový ročník se uskutečnil ve Staré Huti před patnácti lety. „Tehdy byl opravdu obrovský boom a přijíždělo až dvacet týmů,“ zavzpomínal Aleš Vandas na první ročníky soutěže dobrovolných hasičů z okolních vesnic, kterou organizuje se „svou“ jednotkou vždy v srpnu. Ani letošní rok nebyl výjimkou. „Zpočátku se konala vždy druhou sobotu v měsíci, kdy se v naší vesnici slaví pouť. Kryla se s námi ale Brdská liga, což se postupem času projevovalo na nevalné účasti, kdy jsme se dostali do stádia, že soutěžily čtyři týmy mužů a tři družstva žen. Proto jsme se nejprve rozhodli přidat i dětskou soutěž a tentokrát jsme posunuli také termín o týden dopředu,“ popsal.

Z činnosti dobrovolných hasičů ve Staré Huti.Zdroj: archiv Aleše Vandase

Závody se letos uskutečnily i navzdory složité pandemické situaci. „Samozřejmě jsme počítali s variantou, že budeme muset závody zrušit. Nakonec jsme byli všichni rádi, že alespoň tohle klaplo,“ narážel velitel jednotky na to, že kvůli koronaviru musely být během probíhajícího odloženy oslavy výroční 130 let od založení sboru. Aby se tak stalo a závody mohly za dodržení všech – tehdy platících – vládních opatření proběhnout, bylo kvůli rekonstrukci fotbalového hřiště ještě zapotřebí najít alternativní prostory…

Z činnosti dobrovolných hasičů ve Staré Huti.Zdroj: archiv Aleše Vandase

Volba padla na louku v okolí rybníku Strž, kam zavítalo dohromady 29 družstev (7 mužských, 7 ženských a 15 dětských). „Byť to tentokrát bylo na netradičním místě i povrchu, závody se dle mého soudu vydařily. Hlavně se nikdo nezranil, zároveň nikdo neprotestoval. Naopak jsme se setkali s pozitivními reakcemi,“ těšilo Vandase, který připustil, že by se závody v blízkosti památníku spisovatele Karla Čapka mohly konat častěji. „Je to dilema. Bude záležet na domluvě s ostatními členy. Možná, že zvolíme variantu, kdy se obě dvě místa budou pravidelně střídat,“ řekl.

Z činnosti dobrovolných hasičů ve Staré Huti.Zdroj: archiv Aleše Vandase

Aleše Vandase potěšily letos i výsledky starohuťských družstev – hlavně třetí místa žen a dětí (muži skončili pátí). Ze všeho nejvíc má ovšem – jako velitel jednotky - radost z fungování celého sboru, jehož tradice – zdá se – bude i díky jeho iniciativě pokračovat minimálně ještě řadu desítek let. „Vždy jsem chtěl, abychom ve sboru dělali něco pro naše mladé hasiče. Zhruba před čtyřmi lety jsme na základě náboru na základních školách ve Staré Huti a v Rosovicích, kde se nám podařilo se nám oslovit několik zájemců, spustili kroužek pro děti. Nutno podotknout, že to ale víceméně vymyslela má kolegyně Kateřina Petáková (úsměv). Naším společným cílem je, abychom děti nejen naučili, jak má správně vypadat požární útok, ale vložili do nich i nějakou zručnost a v neposlední řadě, abychom jim dali hasičské základy. To se nám podle mého názoru daří,“ pochvaluje si.

Z činnosti dobrovolných hasičů ve Staré Huti.Zdroj: archiv Aleše Vandase