VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: DOBŘÍŠ

Dobříš je město ve Středočeském kraji v okrese Příbram v podhůří Brdské vrchoviny. Je druhým největším městem v okrese (první je Příbram). Ve městě převažuje strojní, dřevozpracující a kožedělný průmysl. Dobříš je město s rozšířenou působností, správní obvod zahrnuje 23 okolních obcí. Na Dobříšském potoce byla vybudována přehradní nádrž Chotobuš, která sloužila jako zdroj pitné vody, dnes má pouze záložní funkci, naposledy jela na plný výkon při povodních v roce 2002, kdy připravovala pitnou vodu pro zatopené povltaví. Přímo ve městě se nachází rybníky Papež a Koryto.

Dle legendy založil osadu Dobřich, jeden z druhů Praotce Čecha. Vesnice pak byla Dobřieše čili Dobřicha (Neví se ovšem, zda jeho jméno souviselo s jeho dobrotivostí nebo s jeho zálibou v něčem dobrém do břicha). Název je v rodu ženském, ovšem zvláště místní obyvatelé používají často mužský rod. Zdroj: www.mestodobris.cz

Milovníci komiksů, sci-fi a fantazy se sejdou v dobříšské knihovně

Dobříš - Kdo by neznal americký Comic Con. Podívat se na něj je sen mnoha milovníků komiksů, sci-fi a fantazy. Naštěstí se podobná a možná i o kousek lepší akce koná v dobříšské knihovně. Tam na návštěvníky BOok!conu čeká od pátku 2. do neděle 4. listopadu exkluzivní výběr přednášek, diskuzí, turnajů a her.

Chystají se velké změny? Hnutí Pro Dobříš ovládlo volby

Dobříš - V Dobříši zřejmě dojde na změny ve vedení města. S 30,07 procenty zde totiž zvítězilo sdružení Pro Dobříš.

Zámek Dobříš pořádá výstavu o významných činech české šlechty

Dobříš - V době, kdy si český národ připomíná významné mezníky naší historie včetně vzniku Československa, připravili na zámku Dobříš tematickou výstavu o významných prohlášeních české zemské šlechty v letech 1938 a 1939, na kterých se podílel také rod Colloredo-Mannsfeld. V Galerii JCM bude k vidění od 5. října do konce roku.

Ceny města Dobříše za rok 2017 si letos odnesli tři laureáti

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Koncem září se v Zrcadlovém sále dobříšského zámku předávaly tradiční Ceny města Dobříše za rok 2017. Ceny předal všem třem oceněným starosta města Stanislav Vacek. Cena města Dobříše je tradičně udělována významným osobnostem města již od roku 2007.

Dobříš investovala do školství, naopak doprava město dále trápí

Dobříš - Město Dobříš se mimo jiné i díky své poloze u dálnice na Prahu v posledních letech rozrůstá. S tím ale souvisí i jeden z jeho nejpalčivějších problémů, dořešení dopravní infrastruktury, na jejímž řešení se již delší dobu pracuje. To je také jedním z hlavních témat letošních komunálních voleb.

Dobříš ocení významné osobnosti

Dobříš - Už jedenáct let se udělují Ceny města Dobříš osobnostem, které se významně zasadily o rozvoj města nebo o jeho dobré jméno. Nejinak tomu bude i tento víkend.

Děti si budou moci vybrat svůj sport

Dobříš - Město pořádá už třetím rokem akci „Dobří(š) v pohybu“ určenou pro děti a rodiče. Tentokrát se uskuteční v sobotu 8. září od 10 do 18 hodin a děti si na ní budou moci vyzkoušet různé druhy sportovních aktivit a najít si právě ten pravý sport, který je bude zajímat a bavit.

Hawaii párty přilákala stovky lidí

Stará Huť /FOTOGALERIE/ - Již třetí ročník Hawaii párty na břehu u Strže u Památníku Karla Čapka přilákal stovky lidí. Podávaly se stylové drinky a tančilo se, zájemci se mohli vyfotit na pláži. Pro děti byly připraveny nejrůznější atrakce.

Netradiční závod odstartoval v Holšinách

Dobříš /FOTOGALERIE/ - U Vackova rybníka odstartovali v sobotu po poledni závodníci na běžecko-plaveckou trať závodu swimrun. Závod, který vznikl teprve jako druhý v republice svého druhu, čítá celkem 15,2 kilometrů běhu a 2,6 kilometrů plavání v sedmi rybnících.

OBRAZEM: Dětský den v Dobříši měl velký úspěch

Dobříš - Městský fotbalový klub Dobříš v pátek 1. června uspořádal pro všechny malé sportovce tradiční dětský den.

Orienťáci oslavili svůj den jak jinak než během

Dobříš /FOTOGALERIE/ - 23. května 2018 se po celém světě uskutečnila stovky akcí v orientačním běhu s cílem představit tento sport veřejnosti a překonat poslední světový rekord z roku 2017, kdy v jeden den absolvovalo orienťák 288 000 lidí. V nabídce míst nechyběla ani Dobříš.

Miluju život se vším všudy, říká principálka dobříšských ochotníků

Dobříš /ROZHOVOR/ – V pátek 18. května skončil už třináctý ročník divadelního festivalu ochotnických soborů v místním kulturním domě. V jeho průběhu vystoupili soubory například ze Staré Huti, Prahy, Sedlčan nebo Čenkova. Závěr pak tradičně patřil pořadatelskému divadelnímu souboru z Dobříše, který uvedl komedii Přemyslův soud od Ervína Hrycha.

OBRAZEM: Dobříšští ochotníci o víkendu představili novou hru

Dobříš - Novou divadelní hru představili v pátek 18. května večer místní ochotníci na jevišti kulturního domu. Hlediště praskalo ve švech a mnohé herecké výstupy komedie Přemyslův soud z pera Ervína Hrycha diváci odměnili smíchem.

Parnímu vlaku v Dobříši zahraje Vlak do Dobříše

Střední Čechy - Pěkně pod parou se mohou dnes vypravit do Dobříše návštěvníci tradičních májových slavností. Z Prahy tam vyrazí výletní vlak v čele s parní lokomotivou zvanou Ušatá, který vyjíždí v 10.25 z nádraží v Braníku.

OBRAZEM: Rybí festival byl o jídle i dobrém pití

Dobříš – Čtvrtý ročník Rybího festivalu v Dobříši letos navštívilo přes dva tisíce lidí. Podle organizátorů akce jich letos přišlo výrazně méně, než v loňském roce. Ti, co přišli, si festival dobrého jídla a pití náležitě užili. Lidé mohli ochutnávat různé rybí pochoutky, ale i klobásy, minutky a další pochutiny. K tomu samozřejmě nesmělo chybět pivo. Na Rybím festivalu ho mohli zájemci ochutnat několik druhů. Pro děti zde byl stánek, ve kterém si mohly nechat pomalovat obličej a kdo chtěl, mohl se vydovádět ve skákacím hradě a dalších atrakcích.

OBRAZEM: Běžci přivítali jaro závodem

Dobříš - Hezké slunečné počasí vylákalo běžce a ti si zazávodili v sobotu 14. dubna v Dobříši. Jarní běh a Stomatologický běh prověřil běžeckou zimní přípravu na trase 4,2 a 8,4 kilometru.

Stoleté výročí Miroslava Horníčka v Čapkárně

Stará Huť – Sto let od narození Miroslava Horníčka připomene Památník Karla Čapka na Strži u Dobříše výstavou Miroslav Horníček – aristokrat humoru.

Podbrdské národní divadlo zve na návštěvu k Hitlerovi

Dobříš – Společenský sál Kulturního domu Dobříš bude v pátek 23. března hostit další premiéru Podbrdského národního divadla. Jedná se o představení podle hry Arnošta Goldflama s názvem Doma u Hitlerů. Dobříšští ochotníci ho sehrají od 19.30 hodin, vstupné činí 100 korun.

Jak SOS tlačítko může zachránit život

Dobříš – V Dobříši spouštějí od 1. dubna pilotní projekt pro zajištění bezpečnosti seniorů a dalších ohrožených osob. Město ve spolupráci s Domovem s pečovatelskou službou zakoupilo šest SOS tlačítek. 

Navýšení počtu míst ve školkách se asi prodraží

Dobříš – Některé obce a města stále bojují s nedostatkem míst v mateřských školách. S tímto problémem se nyní potýká i Dobříš. Situace by se brzy měla zlepšit, i když není vše úplně bez problémů. Nedaří se totiž stihnout termín dokončení stavby, na kterém je závislé poskytnutí dotace.

Jiří Čujan vystavuje v Dobříši své konceptuální projekty

Dobříš /ROZHOVOR/ – Come back je název výstavy, kterou si do 18. března mohou prohlédnout návštěvníci dobříšského kulturního domu. Své konceptuální projekty a fotografie na ní představuje v Německu žijící sochař Jiří Čujan, kterému jsme položili několik otázek.

Městská policie v Dobříši přijme nového strážníka

Dobříš – Začalo další výběrové řízení na strážníka Městské policie v Dobříši.

Jan Tománek se umístil v anketě Nejúspěšnější handicapovaný sportovec ČR 2017

Příbramsko – Úspěšný český handicapovaný triatlonista, běžkař a cyklista z malé vesnice poblíž Dobříše se umístil v hlasování ankety o Nejúspěšnějšího handicapovaného sportovce ČR 2017. 

Knihovna bude? Projektu hrozilo pozastavení

Dobříš - Projekt budovy nové knihovny, který se loni na podzim změnil na stavebně náročnější pasivní standard, aby se ušetřily jak energie, tak finanční prostředky i životní prostředí, málem nebyl schválen. Je jisté, že knihovna nebude postavena za současného vedení města a proto se řešilo, zda může k realizaci projektu zavázat členy budoucí radnice, které vzejde z podzimních voleb. Nakonec bylo navýšení nákladů zastupiteli schváleno, ale předcházela tomu dlouhá a emotivní diskuse.

Sportovní hala v Dobříši má nový povrch

Dobříš /FOTOGALERIE/ - K velké radosti dětí i velkých sportovců byla po první etapě úprav v lednu 2018 zprovozněna sportovní hala. V pátek 9. února se konalo její slavnostní otevření.

OBRAZEM: Retro aneb Co rodiče málem vyhodili

Dobříš - Kvarta Gymnázia Karla Čapka v Dobříši se zapojila do soutěžního projektu Národního muzea v Praze a Slovenského národného múzea v Bratislavě s názvem 100 let Československa v naší škole. Úkolem studentů bylo uspořádat výstavu zdánlivě obyčejných věcí z období společného státu Čechů a Slováků. 

Vykradení automobilu zabráníte obezřetností

Dobříš – Po novém roce se na dobříšských sociálních sítích rozhořely debaty o mnoha vykradených automobilech v nákupních zónách v Dobříši, podle kterých se měli zloději zaměřovat především na automobily s nakoupenými věcmi.

OBRAZEM: Na Studený vrch se letos vydaly stovky lidí

Dobříš – Tradiční novoroční výstup na rozhlednu na Studeném vrchu si získává stále širší oblibu. Pochod pořádá TJ Sokol Dobříš a samotná kamenná rozhledna, která dříve sloužila jako trigonometrická věž, je otevřena od 10 do 16 hodin. V rozhledně funguje i občerstvení, kde zájemci mohou nakoupit buřty nebo klobásu k opečení, vyjít na vyhlídkovou plošinu a rozhlédnout se po krajině a také si oddechnout v teple.

Lidé nosí pejskům dárky a granule do útulků

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ani před Štědrým dnem lidé nezapomínají na opuštěné psy a mnoho z nich je chodí do útulku navštívit, nosí jim jako vánoční dárky psí jídlo, granule, pochoutky a tolik potřebné drobnosti jako misky, deky a vodítka. Také pejsky berou ven na procházku, často pejska venčí celá rodina.

OBRAZEM: Na zimním stadionu v Dobříši se bruslilo i před Štědrým dnem

Dobříš - Zimní stadion v Dobříši byl odpoledne 23. prosince celý v pohybu, na ledě bruslili velcí i malí. Ledu si užívali plnými doušky a na žádném z bruslařů nebyl znát předvánoční stres. Stadion byl v letošním roce spuštěn i přes technické potíže, a protože počasí nepřeje přírodním plochám na bruslení, zájemci z okolí směřují hlavně na něj.

OBRAZEM: Betlémské světlo roznášely po Dobříši desítky skautů

Dobříš - Desítky malých i větších skautů v sobotu 23. prosince roznášely v Dobříši Betlémské světlo. Zájemci si mohli přinesené lampy, svíčky nebo lucerničky nechat zapálit ve 14:30 v kostele Nejsvětější trojice naproti dobříšskému zámku, dále pak v Pastoračním centru sv. Tomáše nebo v podchodu před kavárnou Velbloud.

Do útulku nosí lidé opuštěným psům jídlo a dárky

Dobříš - I do dobříšského útulku si najde cestu Ježíšek. Lidé nosí pejskům jídlo, hračky, pochoutky i potřebné věci.

Betlémské světlo o víkendu dorazilo do Dobříše

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Betlémské světlo bude v letošním roce v Dobříši možné vyzvednout na více místech než v předchozích letech. Zájemci si pro něj mohli dojít opět přímo k vlaku v neděli 17. prosince, kam ho z Prahy přivezli dobříšští skauti od skautů přijíždějících z Vídně. Dovezli ho osobním vlakem z pražského Hlavního nádraží přímo do Dobříše.

Obce na Dobříšsku netuší, kdo bude vyvážet odpad

Dobříš – Dobříš a 22 dalších obcí netuší, jak to bude po Novém roce s odvážením odpadu. Společnosti Dokas, která má na starost svoz odpadů z Dobříše a přilehlých obcí, skončila smlouva letos v červenci. Smlouva byla na dvacet let. Město ji prodloužilo do konce roku 2017, s tím že měl být založen svazek obcí Dobříšska a Novoknínska, který by převzal péči nad odpady. Svazek ale nakonec nevznikl.

Největší zážitek? Jednoznačně zápas proti Slovanu Liberec, říká Martin Hemr

Dobříš - Fotbalový klub MFK Dobříš zažil především díky mužským týmům velmi úspěšnou podzimní část sezony. A tým se ve své druhé divizní sezoně drží na pátém místě s jednobodovou ztrátou na druhý Rakovník, B tým po svém postupu do I. B třídy ukázal rovněž svou kvalitu a soutěž po zásluze vede. Nejen na výkony dospělých družstvem jsme se zeptali v rozhovoru pro Příbramský deník předsedy klubu Martina Hemra.  

Další ročník Memoriálu Jana Míky ovládly poprvé moravské Hranice

Dobříš – Vzhledem k rekonstrukci Sportovní haly v Dobříši bylo dlouhou dobu nejasné, jestli se uskuteční tradiční Memoriál Jana Míky ve fotbale. Nakonec se vše podařilo stihnout tak, aby mohla být hala v rámci možností připravena a již 37. ročník memoriálu se tak mohlo o uplynulém víkendu opět po roce konat.

Na Příbramsku odstartovaly halové turnaje ve fotbale

Příbramsko - V sobotu a neděli se Memoriálem Jana Míky v ve Sportovní hale v Dobříši naplno rozjíždějí zimní halové turnaje ve fotbale. 

Město cenzuruje facebookové příspěvky knihovny, prý by mohly propagovat nacismus

Dobříš – Že cenzura existuje i v dnešní době, ukázalo vedení města Dobříše. Zaměstnanec knihovny Tomáš Pipota natočil na objednávku nakladatelství Epocha propagační video k nově vydané sbírce povídek Ve stínu Říše českých autorů včetně známého autora Františka Kotlety. Tématem knihy je období druhé světové války a vznik a vývoj násilí.

Zimní stadion bude opět v provozu se zastaralou technologií

Dobříš – Přes veškerou snahu se stále nedaří modernizovat zimní stadion. 

Sportovní hala zatím bude fungovat jen provizorně

Dobříš /FOTOGALERIE/ – V červenci tohoto roku začala rekonstrukce sportovní haly, při které dělníci vybourali část stávajícího hlediště, původní jatexový povrch společně s výměnou elektroinstalace a pokládkou nové sportovní podlahy. Jako další bylo doděláno dřevěné obložení a doplněno sportovní vybavení. Původní termín dokončení měl být do konce září, ale prosinec již začal a hala stále není otevřená.

OBRAZEM: Hasiči dostali nové vozidlo

Dobříš – Slavnostní předání nové techniky profesionálním hasičům ze stanice v Dobříši ve středu 29. listopadu v deset hodin začalo opravdu slavnostně. 

Skauti v Dobříši mají prostory do budoucna opět pouze v podnájmu

Dobříš –Již rok se řeší budoucnost Papežanky, budovy na břehu rybníka Papeže, kterou skauti dlouhodobě využívají jako prostory pro své oddíly a kde zde má své prostory místní organizace Českého rybářského svazu. Kromě toho jsou zde v současnosti tři byty, dva obydlené a jeden prázdný.

OBRAZEM: Adventní farmářské trhy v Dobříši lákaly i na koledy

Dobříš - V neděli již od sedmi hodin od rána mohli lidé navštívit již druhý adventní farmářský trh v Kopáčkově dvoře v Dobříši.

V Dobříši sází místo vykácených vzrostlých stromů u rybníka nové

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Obavy z padajících větví kolem rybníka Papeže už Dobříšské trápit nemusí. Desítky vzrostlých stromů totiž vykáceli. 

Výstava betlémů v knínském Muzeu zlata láká hlavně děti

Nový Knín /FOTOGALERIE/ - Ta nejvoňavější výstava v Novém Kníně láká malé i velké. V Muzeu zlata, pobočce Hornického muzea Příbram, si mohou zájemci prohlédnout výstavu betlémů, která začala 20. listopadu a potrvá až do 10. prosince. 

OBRAZEM: Řidička v Dobříši při couvání bourala

Dobříš - Při couvání se vyplatí dávat pozor. V pátek ráno se o tom přesvědčila devětatřicetiletá řidička, která couvala v Pražské ulici v Dobříši ve směru od drogerie na hlavní silnici, přitom narazila do levého boku projíždějícího auta značky Škoda Kodiaq. Nikdo nebyl zraněn, ale vzniklá škoda činila 330 tisíc korun.

Dobříš bude pro obyvatele zase bezpečnější

Dobříš – Ve městech se stále řeší, jak zvýšit bezpečnost obyvatel. Výsledky nemusí být vidět hned, ale při soustavném řešení se postupně dostavují. Tuto problematiku již dlouhodobě řeší i v Dobříši. Protože se jedná o rychle se rozrůstající město, kterému od roku 2007 skokově narostl počet obyvatel až téměř na 9 tisíc, a kdy se tento nárůst začal negativně projevovat, bylo třeba situaci řešit rámcově.

Kapela Zrní se na Dobříš ráda vrací

Dobříš - Kladenské Zrní představuje jednu z nejoriginálnějších rockových kapel u nás. V Dobříši nebude hrát poprvé, do tohoto města se vrací rádo. Tentokrát přiveze zbrusu nové album Jiskřící, jehož křest proběhl teprve před pár týdny v karlínském Fóru. Dobříšský koncert se v kulturním domě uskuteční v pátek 24. listopadu od 20.30 hodin. 

Rekonstruovaná jídelna zahájila zkušební provoz

Dobříš - Děti ze Základní školy Dobříš, Komenského náměstí 35, mají od pondělí poprvé od začátku školního roku opět k dispozici teplé jídlo z jídelny. Na základě místního šetření, které proběhlo 7. listopadu, byl zahájen zkušební provoz školní varny a jídelny. 

Dobříšský sběrný dvůr už funguje

Dobříš - Ve čtvrtek 16. listopadu se opět otevřel nově zrekonstruovaný sběrný dvůr Dobříš. Slavnostní pře-střižení pásky provedl staro-sta města Dobříše Stanislav Vacek spolu s místostarostkou města Dobříše Petrou Neubergerovou. Přítomen byl projektant stavby Jan Zbíral a zástupce dodavatele stavby Profistav Litomyšl, Tomáš Zavřel a zástupce provozovatele DOKAS Dobříš, Jan Marek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT