VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘÍBRAM

Příbram je město ve Středočeském kraji, 60 kilometrů jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Nyní, po útlumu těžby, je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města, s ním je spojený krytým schodištěm. Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.

Vedle několika poznámek ve staročeských legendách pochází první skutečná zmínka o Příbrami z roku 1216, tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, koncem 13. století se zde už těžilo stříbro. Městská práva obdržela Příbram od arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka v roce 1406, potvrzena byla i poté, co se dostala Příbram od roku 1431 do majetku českých králů. Od roku 1579 byla Příbram královským horním městem. Zdroj: www.pribram-city.cz

Vstup na otisk prstu nejde do některých škol zavést

Příbram – Vybavit mateřské školy novým zabezpečením vstupu nechá v letošním roce příbramská radnice. Přístup do většiny zařízení tak bude na otisk prstu. Ovšem u některých budov toto opatření nelze použít.

Dočká se Příbram prvního vítězství?

Kaprun - Tři zápasy, tři porážky, sedm inkasovaných branek a pouze jedna vstřelená, tak by se řečí čísel dala ve zkratce shrnout dosavadní vystoupení příbramských fotbalistů v přípravě na nadcházející ročník FORTUNA:LIGY.

Prokopskou pouť navštíví T. G. Masaryk

Příbram – Už 29. Prokopská pouť se uskuteční v neděli 8. července na Březových Horách. Návštěvníky čeká průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše a bohatý doprovodný program. Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy.

Bazén je o prázdninách otevřen bez omezení, sauna je opět v provozu

Příbram – Po celou dobu letních prázdnin bude příbramský krytý bazén otevřený pro veřejnost bez dopoledních a odpoledních omezení. V červenci se také znovu otevírá sauna a prodlužuje se také provozní doba venkovního bazénu i toboganů.

Děti z Bedny znovu zavítaly do Domova seniorů Maják

Příbram – V předešlých měsících uživatelé NZDM Bedna připravili hned dva programy pro obyvatele domova seniorů Maják. Tentokrát se role obrátily a senioři připravili program pro děti z příbramské Bedny.

Přes tři tisíce lidí chtěly žít s Michalem Davidem nonstop

Příbram /FOTOGALERIE/ - Poslední červnový pátek proudily davy lidí do areálu letního kina, aby si společně s populárním hitmakerem Michalem Davidem a jeho kapelou Kvatro zazpívali celou řadu jeho nesmrtelných hitů.

Příbram padla i potřetí! Chyběla nám kvalita v pokutovém území, litoval Csaplár

Písek - Fotbalisté 1. FK Příbram prohráli i své třetí utkání v letní přípravě, když tentokrát nestačili na Hradec Králové. Duel, který se hrál na hřišti v Písku, rozhodl jediný gól, jehož autorem byl Milan Černý, jenž proměnil pokutový kop.

Prodej permanentek přilákal velké množství fanoušků

Příbram - Příbramský fotbalový klub slavnostně zahájil prodej permanentek na nadcházející prvoligovou sezonu. V řadách fanoušků byl o celosezonní vstupenky velký zájem a vypadá to tedy, že se U Litavky letos dočkáme skvělé fotbalové atmosféry.

OBRAZEM: Ženský boj v Podlesí

Nové Podleší - V lesním divadle v Novém Podlesí mohou zájemci až do soboty 7. července vidět komedii Václava Klimenta Klicpery, Ženský boj. Komedie je situována do Krkonošské vsi, kde se ženy vzbouří proti vládě mužů.

Zasportovali si a ještě pomohli nemocné holčičce

Příbram - Program nabitý dynamickými a statickými ukázkami přilákal tisíce návštěvníků. Dne 15. června proběhl v areálu Nového rybníku již třetí ročník Dne bezpečné Příbrami a společně s ním nově i sportovně charitativní akce s názvem „Přes bariéry s policií“. Děti i dospělí měli možnost seznámit se s činností a technikou policie, hasičů, záchranné služby, armády, městských strážníků, vězeňské služby, celní správy a vojenské policie.

Family Fest čelil nepřízni počasí

Příbram /FOTOGALERIE/ - Sobotní ochlazení a občasný déšť, to vše se podepsalo na konání včerejšího Family Festu. Ale i tak na koupaliště Nový rybník dorazilo několik tisíc návštěvníků.

OBRAZEM: Příbram se rozezněla jazzem

Příbram - V neděli 17. června zahrál v Příbrami příbramský Big Band a jeho hosté. Diváci mohli slyšet vystoupení Barbory Tellingerové, Davida Ulučnika a Ester Kubatové. Akci uváděl Aleš Benda.

Duel zklamaných přivítá Most, Příbram potřebuje chytit začátek

Most - Utkání posledního čtrnáctého kola Superligy malého fotbalu na severu Čech uvidí souboj dvou neúspěšných celků, které si chtějí spravit chuť. Most v neděli pět minut po desáté hodině dopoledne přivítá Příbram.

Jan Tománek: Chtěl bych zaútočit na první pětku

Příbram - Další velká výzva stojí před paratriatlonistou Janem Tománkem. V neděli se ve francouzském Besansonu pokusí navázat na předchozí vydařené závody světového poháru a připsat si body nejen do jeho hodnocení, ale také do rankingu zaručující nominaci na olympijské hry v Tokiu 2020, což je hlavní cíl, jehož splnění by znamenalo splnění velkého snu.

Nástrahy nebezpečného Dormenistánu v Brdech nejlíp zdolali studenti z Příbrami

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Vítězství v náročném celorepublikovém klání vybojovala prakticky na domácí půdě trojice studentů Gymnázia v Příbrami.

Zkouškou fyzičky lidé pomohou nemocné Laurince

Příbram - V rámci Dne bezpečné Příbrami v pátek 15. června od 9 do 16 hodin se koná sportovně charitativní akce pod názvem „Přes bariéry s policií“.

Knihovna bude mít výtah do září, divadlo snad příští rok

Příbram – Příbramská knihovna dlouhodobě čelila připomínkám, že její prostory v hlavní budově na náměstí TGM nejsou bezbariérové. To se letos změní. Od dubna se totiž v těchto prostorách staví výtah, který celou budovu zpřístupní jak handicapovaným, tak starším lidem se sníženou pohyblivostí, ale třeba i maminkám s kočárky.

FOTO: U Příbrami byl viděn jev podobný tornádu

Lhota u Příbrami - V neděli 10. června se podle pozorování svědků v oblasti mezi Lhotou u Příbrami a Drahlínem objevilo něco jako menší tornádo.

V Březnici se konala oblíbená Neckiáda

Březnice /FOTOGALERIE/ - V sobotou pořádal Kulturní gang Březnice další ročník populární soutěže v plavbě originálních plavidel. Zúčastnit se mohl kdokoliv, kdo měl zájem a chuť vyrobit originální plavidlo.

Požár s tragickým následkem byl podle policie násilný zločin

Střední Čechy – Byla to vražda. Tak středočeští kriminalisté pohlížejí na souvislosti požáru plechové garáže v Nádražní ulici v Příbrami z úterního dopoledne. V nevyužívané stavbě zaplněné odpadky, v níž nacházeli útočiště bezdomovci, našli hasiči lidské ostatky.

OBRAZEM: Na Jineckých slavnostech se střílelo z děla

Jince - Letos se konal již 9. ročník tradičních Jineckých slavností. Akce začínala v sobotu ve 13 hodin v Sokolských zahradách v Jincích a měla připravený bohatý program.

OBRAZEM: Běžci si užili nejhezčí místa v Brdech

CHKO Brdy - Kolem Padrťských rybníků se mohli podívat účastníci sobotního závodu ze seriálu běhu Běhej lesy, které se právě 2. června odehrával v CHKO Brdy.

Hasiči zasahují u pádu ze skály

Kamýk nad Vltavou - V blízkosti Kamýku nad Vltavou právě zasahují hasiči a další složky Integrovaného záchranného systému.

V nemocnici zazní klasická hudba

Příbram - Festival Antonína Dvořáka se opět po roce vrátí do Oblastní nemocnice v Příbrami. Již 4. června zazní na recepci nemocnice a před jejím vchodem klasická hudba v podání profesionálů a žáků základních uměleckých škol z Příbrami.

Příbramská Julie Bambasová má víru: Obhájíme titul!

Karlovy Vary – Dnes a zítra se odehraje na západě Čech finále Sportovní ligy základních škol. Představí se na něm tak ZŠ Pod Svatou Horou Příbram, která se pokusí obhájit své loňské prvenství. Na své cestě za úspěchem bude příbramský výběr mimo jiné spoléhat na svou velkou oporu Julii Bambasovou.

OBRAZEM: V ulicích Obecnice se opět lyžovalo

Obecnice - Tradičního závodu v běhu na lyžích ulicemi obce Obecnice se v sobotu zúčastnili opět nadšenci z řad místních obyvatel. Už 17. ročníku této humorné akce se zúčastnilo celkem 21 závodníků.

SŽDC dokončila opravu příbramského nádraží

Příbram /FOTOGALERIE/ - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončila před několika týdny rekonstrukci příbramské nádražní budovy. Oprava objektu probíhala od září loňského roku do letošního dubna a vyšla na přibližně 8,9 milionu korun. Ve středu 23. května nádraží symbolicky zástupci SŽDC předali cestujícím k užívání.

Chrámový sbor Codex Temporis vystoupí ve čtvrtek na Březových Horách

Příbram – Příbramský chrámový sbor Codex Temporis vystoupí při příležitosti 20. výročí svého založení ve čtvrtek 24. května od 19 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Příbrami na Březových Horách.

V Příbrami má vzniknout centrum pro cizince

Příbram – V některých médiích a následně na sociálních sítích se objevila informace, že v Příbrami má vzniknout centrum pro cizince. Většina lidí, kteří tuto informaci sdílela například na Facebooku, si ale přečetla s bídou titulek a nikoli už celý text a podle toho to vypadalo.

OBRAZEM: Ševčinský důl o víkendu ovládli permoníci

Příbram - Hornické muzeum Příbram připravilo na sobotní odpoledne zábavně naučnou pohádkovou prohlídku pro děti, která je přenesla do dávných dob, kdy v březohorských dolech havíři dobývali stříbrnou a olověnou rudu.

OBRAZEM: Divadlo patří dětem

Příbram - V neděli 20. května příbramské divadlo doopravdy patřilo dětem. Program byl neobyčejně bohatý, přes ukázky vojenské a hasičské techniky po malování na obličej, divadelní pohádky až po rytířské kolbiště a exhibici jízdy na motorkách. K vidění byly také ukázky práce záchranářských psů včetně slaňování a zájemci si mohli vyzkoušet, co vědí o první pomoci. K dispozici byla také překážková dráha a nejrůznější soutěže, které startovaly po celý den.

Svatohorské schody se proměnily v galerii

Příbram /FOTOGALERIE/ – Svatohorské schody společně se Svatou Horou, kterou s centrem města spojují, patří k dominantám města. V sobotu se ale změnily na improvizovanou galerii, kde svá díla vystavovali a prodávali umělci z Příbrami, ale i bližšího i vzdálenějšího okolí.

OBRAZEM: Policejní pochod přilákal téměř tisíc lidí

Příbram - Policejní pochod Brdy provedl účastníky těmi krásnými částmi CHKO Brdy. Pochod organizoval už podruhé Policejní klub Příbram a výtěžek z něj poputuje pro Nadaci policistů a hasičů.

Kam na okresní fotbal: Milín si může zajistit postup

Příbramsko - Podívejte se, kde se o víkendu hrají okresní fotbalové soutěže. Kam vyrazíte?

Řidiči musí zítra u divadla počítat s omezením

Příbram - Další ročník akce Divadlo patří dětem se koná v neděli 20. května po celý den v okolí divadla. Pořádání této akce výrazně omezí provoz kolem budovy divadla a kulturního domu.

Událostmi Drdova Vyššího principu provede turisty mobilní aplikace

Příbram – Letos tomu bude 76 let od tragických událostí, ke kterým ve městě došlo po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha českými výsadkáři. Za schvalování atentátu totiž byli zatčeni a později i popraveni sedmnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes, jeho otec Vojtěch a ředitel gymnázia dr. Josef Lukeš. Tyto události zpracoval v povídce Vyšší princip spisovatel Jan Drda a později ve stejnojmenném filmu i režisér Jiří Krejčík a nyní o nich pojednává i stejnojmenná mobilní aplikace, kterou vytvořili dva studenti gymnázia v Příbrami Vojtěch Bešťák a Ondřej Luks.

Příbram zavede virtuální parkovací hodiny

Příbram - Radnice chystá změny v režimu parkování na celém území města. Jeho součástí budou i nové možnosti úhrady platby za parkovné. Vedle placení u automatu bude možné platit také online. Služba MPLA, tzv. virtuální parkovací hodiny, představuje způsob bezhotovostní platby za parkování na ulici i na parkovištích s možností si kdykoliv a odkudkoliv parkovací dobu prodloužit. Systém by měl v Příbrami začít fungovat od 1. června.

Tisíce lidí si u Milína připomněly konec války

Milín /FOTOGALERIE/ - Kolem 5000 lidí se přijelo v sobotu 12. května podívat k Milínu na rekonstrukci poslední bitvy 2. světové války v Evropě. 

OBRAZEM: Závody na kolech a odrážedlech děti bavily

Příbram - Na kolech a ti nejmenší i na odrážedlech si zazávodily děti ve čtvrtek 10. května na Novém rybníku. Zájem mělo mnoho malých závodníků, a tak se od 16.30 jezdilo o sto šest. Děti to bavilo a soutěžily mezi sebou ze všech sil. I počasí vyšlo, spadlo pouze pár kapek a jinak svítilo slunce.

AKTUALIZOVÁNO

Na zimáku unikl čpavek, zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému

Příbram /FOTOGALERIE/ - Na zimním stadionu musely zasahovat složky Integrovaného záchranného systému. Ve strojovně stadionu došlo ve středu 9. května kolem osmé hodiny ranní k poruše na ventilu jednoho z čerpadel a tím i úniku nebezpečného čpavku.

OBRAZEM: Při komentované vycházce děti zachránily tisíce žabích životů

CHKO Brdy - V sobotu 5. května uspořádalo Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se Správou CHKO Brdy dvě komentované procházky do CHKO Brdy. 

Překvapivá ztráta! Příbram zradila v Ústí koncovka

Ústí nad Labem - Po zápase 26. kola FNL dostaly příbramské postupové plány další trhlinu. Svěřenci Josefa Csaplára prohráli v Ústí nad Labem 0:1.

Okresní disciplinárka: Kdo si o víkendu nezahraje?

Příbramsko - Disciplinární komise OFS Příbram na své sedmém jarním zasedání rozdala pouze jeden trest zákazu činnosti. O víkendu bude za svůj prohřešek z minulého kola pykat hřiměždický fotbalista Přemysl Lundák, kterému disciplinární komise udělila nepodmíněný trest zákazu činnosti na jedno utkání. Lundák tak nesmí zasáhnout do sobotního domácího duelu proti Kamýku nad Vltavou.

FOTO: Na Nováku vyrostlo nové workoutové hřiště

Příbram – Město dokončilo stavbu workoutového hřiště v areálu přírodního koupaliště Nový rybník, kde tak v jeho zadní části vznikla nová sportovní zóna. Vyrostlo pod areálem letního kina mezi novým skateparkem a víceúčelovým hřištěm, které vzniklo na místě bývalé lezecké stěny. Veřejnost na něm najde nejrůznější prvky na cvičení, protažení a podobně.

Na Svaté Hoře oslavili 100. výročí návratu uprchlíků

Příbram /FOTOGALERIE/ - Město Příbram uspořádalo ve spolupráci se Spolkem přátel Ledra pod názvem Boemia mia 1918 – 2018 v pondělí 30. dubna oslavy výročí 100 let od návratu uprchlíků z Valle di Ledro do vlasti. Na Svaté Hoře se sešli významní představitelé města Příbrami, Svaté Hory, partnerského města Valle di Ledro a dalších hostů u příležitosti 100. výročí návratu válečných vysídlenců z Valle di Ledro do vlasti.

OBRAZEM: Pálení čarodějnic se odložilo, hasiči měli výjezd

Stará Huť - Tradiční stavění májky a pálení čarodějnic ve Staré Huti přilákalo velké množství diváků. Hasiči stavěli májku za pomocí jeřábu, potom mělo začít zapálení hranice. Vzhledem k silnému větru byla u hranice nutná přítomnost dobrovolných hasičů. Těsně před zapálením však museli odjet k požáru chaty ve Voznici, naštěstí byl dostatek občerstvení a možnost opékání vuřtů, tak se čekání ani nezdálo příliš dlouhé. Po návratu hasičů byla k velké radosti přítomných hranice úspěšně podpálena.

Svatá Hora ožije Máchovým Májem

Příbram – Úterý 1. května v podvečer bude na Svaté Hoře patřit Máchovu Máji.

Hasiči vzpomínali na likvidaci požáru Svaté Hory

Příbram /FOTOGALERIE/ – Sbory profesionálních i dobrovolných hasičů si v sobotu na Svaté Hoře připomněly 40. výročí požáru, který ji zachvátil 27. dubna 1978. Náměstí před bazilikou se od půl jedenácté zaplnilo nastoupenými jednotkami s hasičskými prapory, aby mimo jiné ocenili pamětní medailí ty, kteří před čtyřmi desítkami let na místě zasahovali.

OBRAZEM: Motorkáři i plechovkaři se už posedmé vydali na nejkratší silnici č.66

Příbram - V sobotu se uskutečnil už 7. ročník přejezdu nejkratší silnice Route 66 na světě. Milovníci a majitelé nejrůznějších vozů a motorek se sešli tradičně na náměstí TGM, odkud se odpoledne vydali do Milína.

OBRAZEM: Čáry máry na Novém rybníce

Příbram - V areálu Nového rybníka v Příbrami se pálení čarodejnic odehrálo už ve čtvrtek 26. dubna. Pro malé i velké návštěvníky bylo přichystané opékání vuřtů, soutěže, zábavný program a upálení čarodejnice na velké hranici a ohnivá show.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT