VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘÍBRAM

Příbram je město ve Středočeském kraji, 60 kilometrů jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Nyní, po útlumu těžby, je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města, s ním je spojený krytým schodištěm. Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.

Vedle několika poznámek ve staročeských legendách pochází první skutečná zmínka o Příbrami z roku 1216, tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, koncem 13. století se zde už těžilo stříbro. Městská práva obdržela Příbram od arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka v roce 1406, potvrzena byla i poté, co se dostala Příbram od roku 1431 do majetku českých králů. Od roku 1579 byla Příbram královským horním městem. Zdroj: www.pribram-city.cz

OBRAZEM: Děti s rodiči přivítaly v Příbrami svatého Martina

Příbram - Opět po roce se ve městě konalo tradiční Putování se světýlky za sv. Martinem, které každoročně pořádá hornický spolek Prokop. Průvod vedený březohorskými světlonoši se vydal v 17 hodin z areálu dolu Marie na Březových Horách do centra města, aby na náměstí TGM přivítal sv. Martina na bílém koni.

In-line dráha má svého správce

Příbram - Rada města převedla postavenou in-line dráhu u areálu koupaliště Nového rybníka pod správu Sportovních zařízení města. Údržba a úklid dráhy je provádějí ve spolupráci s Technickými službami města Příbram.

OBRAZEM: V Jincích vzdali hold válečným veteránům

Jince - Pietní akce k uctění válečných veteránů a padlých ve válkách se konala v pátek 9. listopadu v Jincích. Za přítomnosti velitele jineckého dělostřeleckého praporu Ivana Mráze, starosty městysu Jince Josefa Hály, ředitele Hornického muzea Příbram, žáků základní školy a dalších pozvaných hostů vojáci položili k pomníku dva věnce při slavnostním ceremoniálu.

Policie dopadla fantoma příbramských prodejen

Příbram - Příbramští kriminalisté dopadli a obvinili dalšího zloděje, který se specializoval na krádeže zboží v příbramských obchodech. V říjnu policisté začali trestně stíhat dva muže ve věku 30 a 33 let, kteří během pár měsíců měli na svědomí kolem dvaceti skutků. Opakovaně kradli jídlo a drogistické zboží, ale nepohrdli ani cigaretami nebo oblečením. Oba jsou nyní ve vazební věznici.

OBRAZEM: Již pojedenácté si to rozdaly křížky s kolečky

Příbram - Letos již pojedenácté se více než 1400 týmů z 660 škol utkalo v piškorkách. I na příbramském Gymnáziu pod Svatou Horou proti sobě bojovaly týmy z celého okresu. Každou školu mohla reprezentovat maximálně čtyři pětičlenná družstva. Ve čtvrtek 8. listopadu se oblastního turnaje v Příbrami v soutěži pIšQworky zúčastnilo 13 týmů, postoupit však mohly jen dva.

Drsné rvačky v příbramských restauracích řeší krajský soud

Příbram - Následkem konfliktu, k němuž v příbramské pivnici s hernou došlo loni 4. srpna po půlnoci, nebyl jen tehdejší převoz pacientky do příbramské nemocnice. Následovalo léčení na stomatochirurgii v Praze, v listopadu ještě hospitalizace v Benešově - a i přesto obtíže přetrvávají: třeba v podobě cukání u oka či bolesti trojklanného nervu, která někdy jde až k zubu.

Policie vyšetřuje kuriózní krádež pantoflí

Příbram - Škodu ve výši jedenáct tisíc korun způsobili zatím nezjištění pachatelé, kteří během tří minut odcizili před prodejnou obuvi v Příbrami celkem 41 párů pantoflí. Z kovových prodejních košů je nandali do připravených tašek a z místa utekli. Událost se stala v pondělí 5. listopadu krátce po jedné hodině odpolední.

V bytě bývalé místostarostky Příbrami došlo k výbuchu. Tři osoby byly zraněny

Příbram /FOTOGALERIE/ - Výbuch, následovaný požárem bytu v příbramské ulici Bratří Čapků byl na tísňovou linku středočeských hasičů nahlášen v pondělí 5. listopadu před 18. hodinou. K události došlo v bytě bývalé místostarostky Aleny Ženíškové.

Vařeka obhájil pozici starosty města

Příbram – Zastupitelé v pondělí odpoledne složili slib a zároveň zvolili starostu, místostarosty a radní. Ustavující zasedání se konalo v sálu Úřadu práce na náměstí TGM. Vzhledem k síle mandátu zastupitelů za hnutí ANO (má 12 křesel) i k povolebním jednáním se nedalo očekávat žádné překvapení.

Do Příbrami se sjelo deset školních štábů z celé republiky

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nové nápady a zkušenosti získávaly štáby školních televizí na příbramském gymnáziu. Dva dny se učily „Jak se dělá televize s ČT“. Na Gymnázium Příbram přijelo ve dnech 2. a 3. listopadu deset školních televizí ze základních a středních škol z celé republiky.

Superskokan Petr 'Benny' Beneš vzal útokem svatohorské schody

Příbram /FOTOGALERIE/ - Tohle nejznámější poutní místo v Čechách ještě nezažilo. Svatohorské schodiště v Příbrami si vybral populární šoumen na cirkusovsko-večerníčkovské jednokolce Petr „Benny“ Beneš z Blatné pro vytvoření nového sportovního rekordu. Sedmý rekord ulovil navzdory začínající viróze.

Řidič srazil chodkyni. Policie hledá svědky nehody

Příbram – Ve čtvrtek 1. listopadu deset minut po šesté hodině ranní došlo v Žežické ulici v Příbrami ke střetu chodce a osobního vozidla.

Na likvidaci hald už DIAMO testuje vzorky z jednotlivých odvalů

Příbram - Od loňského roku se v Příbrami a okolních obcích řeší otázka likvidace odvalů po těžbě uranu na Příbramsku. Cílem diskutovaného projektu je sanace a rekultivace celého území po odvalech, aby se zbavilo ekologické zátěže. Tou je mimo jiné kontaminace průsakových vod nebo výskyt radonu, což je nebezpečím především pro zástavbu, která se neustále k odvalům přibližuje.

Skokem z balonu si zapsali světový rekord

Dlouhá Lhota /FOTOGALERIE/ - Letiště v Dlouhé Lhotě se stalo dějištěm naprosto unikátní události. Jednalo se o historicky první tandemový skok s vozíčkářem z balonu, a hned se zápisem do Guinessovy knihy rekordů.

S prací zahraničních lékařů jsou v příbramské nemocnici spokojeni

Příbram - Českým nemocnicím zoufale chybí doktoři, ministerstvo zdravotnictví proto otevřelo brány ukrajinským zdravotníkům. Některým z nich dokoNemocnicím zoufale chybí doktoři, ministerstvo zdravotnictví proto otevřelo brány ukrajinským zdravotníkům. Některým z nich dokonce umožnilo pracovat „na výjimku“, tedy bez aprobačních a jazykových zkoušek.

V obecné škole zažili to, co jejich pra pra…

Příbram - Jeden den v obecné škole zažili žáci Základní školy Školní v Příbrami ve středu 24. října, měli totiž jedinečnou možnost vrátit se o sto let do minulosti a vyzkoušet na vlastní kůži způsob tehdejšího života.

V Hluboši slavili výročí republiky průvodem a hymnou

Hluboš /FOTOGALERIE/ - Obyvatelé obce Hluboš se sešli na prostranství mezi obecním úřadem a hasičskou zbrojnicí v neděli 28. října. Odtud prošli obcí v průvodu za státní vlajkou, hasiči s věnci a kapelou. Trasa vedla přes parčík, kolem zámecké zahrady, před náves s fotbalovým a dětským hřištěm až ke hřbitovu. Míjela i památnou Lípu svobody, jeden ze dvou významných stromů, které tato obec má.

ZŠ Školní oslavila projektovým týdnem 100. výročí založení Československa

Příbram /FOTOGALERIE/ - Žáci a učitelé ze Základní školy Školní si v minulém týdnu připomínali letošní významné jubileum naší vlasti. Ve všech třídách se tak při vyučování měly děti možnost dozvědět důležitá fakta z české a československé historie a to vše zábavnou a hravou formou.

Prostory Galerie Františka Drtikola patří příbramským jubilantům

Příbram /FOTOGALERIE/ – Co mají společného Jaroslav Černý, Ivana Hejduková, Jaromír Másler, Stanislav Sloup a Václav Zuza? Všichni to jsou příbramští výtvarníci, kteří v letošním roce slaví významná jubilea, 60, 70 nebo 80 let. Proto prezentují svá díla v Galerii Františka Drtikola v rámci výstavy s názvem Jubilanti. Zájemci si je mohou prohlédnout každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin až do 21. listopadu.

Havířské šprýmování připomnělo 100 let republiky

Příbram - Při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa a Dne Středočeského kraje v neděli 28. října otevřelo Hornické muzeum Příbram své expozice i mimopříbramské pobočky zdarma. V areálu Ševčinského dolu byl navíc od 10 do 16 hodin připravený zábavný program pro rodiče s dětmi s názvem Havířské šprýmování.

Nemocnice posílila cévní tým a otevřela novou ambulanci a sonografii

Příbram - Oblastní nemocnice v Příbrami výrazně posílila svůj cévní tým. Díky tomu mohla být od začátku října otevřena nová cévní ambulance a také specializovaná cévní sonografie. Multidisciplární tým nabízí komplexní péči u pacientů s cévní problematikou, a to ve spolupráci s cévní chirurgií, angiologií a intervenční radiologií. Kvalita péče v tomto oboru je v Příbrami nyní srovnatelná s fakultními nemocnicemi.

V příštích letech čeká Příbram stavba obchvatu i oprava bazénu

Příbram - Město má před sebou další čtyři roky, kdy ho budou spravovat především zvolení zástupci z hnutí ANO. Z končícího volebního období přechází do toho nového i několik projektů, které se nepodařilo uskutečnit nebo dokončit. Jak by tedy mohla situace vypadat na konci volebního období v roce 2022?

OBRAZEM: Jinečtí dělostřelci se připravují na slavnostní přehlídku

Jince - Výročí 100 let samostatného českoskolenského státu bude oslaveno velkolepou přehlídkou, která se bude konat 28. října na Evropské třídě v Praze. Jinečtí dělostřelci poctivě cvičí již několik měsíců, ale na poslední dva týdny před samotnou přehlídkou se vydali k 15. ženijnímu pluku do Bechyně.

Letos byly oslavy v Bratkovicích a Dominikálních Pasekách velkolepější

Bratkovice a Dominikální Paseky - Sté výročí vzniku Československé republiky oslavili jako každoročně i obyvatelé obce Bratkovice a Dominikální Paseky. Zahájení proběhlo tradičně u pomníku Tomáše Garrique Masaryka na prostranství v Bratkovicích.

Policie potřebuje pomoci s objasněním dopravní nehody

Příbram - Policie hledá svědky dopravní nehody, ke které došlo v úterý 23. října v 18.20 hodin na osvětleném přechodu pro chodce v ulici Politických vězňů v Příbrami.

I přes nevlídné počasí Příbramáci slavili výročí založení republiky

Příbram /FOTOGALERIE/ - V 11 hodin začalo na příbramském náměstí T. G. Masaryka vystoupení s názvem „Zažijte to znovu“. Unikátním způsobem ukazuje a oslavuje sté výročí vzniku Československa.

V říjnu oslavila záchranná služba Příbram 25 let od svého vzniku

Příbram - Příbramská záchranná služba oslavila koncem října již čtvrt století své existence. Vznikla mezi prvními a byla ve své době unikátní. Příbramská záchranná služba vznikla v době, kdy většina zdravotnických záchranných služeb v České republice fungovala ještě jako součást nemocnic, většinou pod odděleními ARO. První sanitní vozy vyjely ze stanoviště zdravotnické záchranné služby v Příbrami 1. října 1993.

Svatohorští gymnazisté si připomněli holocaust

Příbram /FOTOGALERIE/ - Připomenout si památku obětí holokaustu pomohl studentům 2. A Gymnázia pod Svatou Horou projekt Krokus. Nápad, který vznikl v Irsku, se rozšířil do mnoha evropských zemí.

OBRAZEM: Oxygen přivezl světové stříbro

Nizozemsko - Příbramský Oxygen má za sebou úspěšné mistrovství světa ve fitness step aerobiku. Jeho členky potvrdily svou příslušnost k úzké světové špičce a z vrcholu sezony si přivezly jednu stříbrnou medaili, ke které přidaly ještě dvě čtvrtá místa.

Město opět poskytne finance z Fondu zápůjček

Příbram - Město vyhlašuje v letošním roce již čtvrté výběrové řízení na zápůjčky z Fondu zápůjček města Příbram (FOZ). Lhůta pro podávání žádostí je stanovena do pátku 9. listopadu, výběrové řízení podaných žádostí proběhne v pondělí 12. listopadu. Z fondu si občané mohou žádat o zápůjčku na vnitřní i vnější úpravy staveb pro bydlení.

Podvodník sliboval nebankovní půjčky, ale nic nesehnal

Příbram - Příbramští kriminalisté se zabývají rozsáhlou trestnou činností v podobě podvodného jednání při sjednávání nebankovních půjček. Poškozených je už 21, a to na různých místech celé České republiky. Podezřelým je v tomto případě jednatřicetiletý muž.

Přednáška představí metodu RUŠ, která pracuje s lidským podvědomím

Příbram – O využití metody Rychlé a účinné změny skutečnosti (RUŠ) se můžete dovědět něco více na přednášce 14. listopadu v Oblastní nemocnici v Příbrami. V jejím přednáškovém sále se uskuteční přednáška přímo od autora této metody Karla Nejedlého.

Havelské trhování nabídlo nákupy, zábavu i soutěž jedlíků

Jince /FOTOGALERIE/ - Jinečtí zahrádkáři uspořádali v sobotu 13. října již posedmé Havelské posvícenské trhování. Na náměstí 1. máje v Jincích bylo jako v předcházejících letech možné po celý den zakoupit ve stáncích zboží všeho druhu.

Hornická Příbram poodhalí svá tajemství v nové knize

Příbram – Spisovatel Josef Fryš připravil další knihu z minisérie V proměnách času, tentokrát s názvem Hornická Příbram. Veřejnosti ji představí 23. října od 16 hodin v prvním patře OC Skalka. Je to celkově jeho již desátá vydaná kniha.

OBRAZEM: Už i v Brdech se podařilo vypěstovat melouny

Láz - Další známka toho, že letošní léto bylo mimořádné teplé, je tady. Letos se podařilo paní J. H. z Lázu u Příbrami ve výšce 649 metrů nad mořem vypěstovat melouny odrůdy Sugar Baby. Na fotografiích zachytila postup růstu až ke sladké a štavnaté dužině.

Oddělení pro dospělé v příbramské knihově opět v provozu

Příbram - Po půlroční přestávce se v pondělí 15. října otevřela pro veřejnost poslední část rekonstruované hlavní budovy Knihovny Jana Drdy, ústřední půjčovna pro dospělé. Nově nabízí rozšířený a uvolněný prostor s klidovou zónou na posezení, větší a přehlednější volný výběr knih i časopisů, více světla a modernější interiér. Také velmi důležité sociální zázemí nejen pro personál, ale hlavně pro své návštěvníky.

Výstava v příbramské nemocnici ukáže katedrály v kolážích

Příbram - V galerii příbramské nemocnice bude od pondělí 15. října až do konce letošního roku k vidění nová výstava. Do galerie se po delší době vracejí koláže příbramského výtvarníka Stanislava Sloupa.

OBRAZEM: V pátek odstartovala 39. Rally Příbram

Příbram - V rámci předstartovní show 39. Rally Příbram se představily některé posádky se svými vozy a od 15:30 hodin, i když s malým zpožděním, se na náměstí TGM v Příbrami konalo odpoledne plné adrenalinu, hudby, tance, kulturních a sportovních zážitků.

Začala rekonstrukce psího útulku v Lazci

Lazec /FOTOGALERIE/ - Městský útulek pro zaběhnuté a opuštěné psy v Lazci u Příbrami projde rekonstrukcí. O jeho opravě rozhodla rada města na začátku září, kdy vybrala nejvhodnější nabídku v rámci městem vypsané veřejné zakázky.

Policie dopadla čokoládového fantoma

Příbram - Ve vazební věznici bude čekat na verdikt soudu třiatřicetiletý muž, který opakovaně kradl zboží v obchodech. Od černa do začátku října má mít na svědomí 19 skutků, při kterých způsobil škodu ve výši 72 tisíc korun.

Jince opravují bývalé sanatorium

Jince /FOTOGALERIE/ - Městys Jince se v letošním roce rozhodl řešit nedostatečné prostory pro školní družinu, dílny a keramickou dílnu. Vhodné prostory našel v bývalém Moserově sanatoriu, na jehož přestavbu pro potřeby školy se snažil získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Příbramská škola navázala spolupráci s německým hotelem

Příbram - Každoroční společné vaření s francouzskými kolegy, týden s italskou kuchyní, zahraniční návštěvy a cestování po Evropě v jarním či předvánočním období, to všechno se už stalo na Integrované střední škole hotelového provozu, obchodu a služeb v Příbrami pravidelně se opakující tradicí.

Dohnal zaútočí na Rally Příbram na hattrick

Příbram - Tuzemskou rallyovou sezonu již tradičně zakončí SVK Rally Příbram, kterou letos čeká 39. ročník. Přestože je o držiteli mistrovského titulu, který s předstihem získal Jan Kopecký, rozhodnuto, mohou se diváci těšit na tuhý boj o vítězství. Velkou motivaci bude mít především Jan Dohnal, který se může nesmazatelně zapsat do historie závodu.

Macík ovládl na Rally du Maroc dvě kategorie

Maroko /FOTOGALERIE/ - Poslední přípravu před letošním Dakarem zvládl Martin Macík skvěle. V závodě Rally du Maroc zvítězil nejen mezi kamiony, ale také v kategorii Open. Dařilo se i jeho kolegovi Janu Brabcovi, který na své motorce dorazil do cíle na třináctém místě.

1. FK Příbram chce začít více spolupracovat s okresními týmy

Příbram /FOTOGALERIE/ - O tomto víkendu je sice na programu reprezentační přestávka, ale 1. FK Příbram rozhodně nezahálí. Trenéři se spolu s hráči pilně připravují na příští velmi těžký zápas, který odehrají za týden na domácím trávníku proti Jablonci a vedení klubu se stále snaží zlepšovat klubové zázemí.

OBRAZEM: Svatohorští gymnazisté hostí kolegy z Evropy

Příbram - V tomto týdnu zlepšují studenti Gymnázia pod Svatou Horou a jejich zahraniční kolegové z Itálie, Španělska, Řecka a Finska svoje kompetence pro uplatnění v dalším pracovním životě. Analyzovali své schopnosti a dovednosti, své silné a slabé stránky během workshopu v kariérovém centru v Plzni.

Letní kino v Příbrami se digitalizovat nebude

Příbram /FOTOGALERIE/ - Tři letní promítání v letním kině v Příbrami měla rozhodnout o jeho případné digitalizaci. Současná technika je totiž stále analogová a umožňuje promítání pouze z filmových pásů. Návštěvnost zkušebních digitálních promítání ale radnici nepřesvědčila o vhodnosti investice do změny technologie.

OBRAZEM: Oxygen slaví mistrovský titul

Praha - Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku, které na konci minulého týdne proběhlo v Praze, bylo pro příbramský Oxygen velmi úspěšné. Oddíl potvrdil své dlouhodobé kvality a přivezl si domů jednu zlatou a dvě stříbrné medaile z týmových soutěží ve fitness step aerobiku.

Koná se rally, v Příbrami o víkendu budou uzavírky

Příbram - Ve dnech 12. října od 8 do 20 hodin a 14. října od 12 do 18 hodin bude v Příbrami uzavřen průjezd okolo náměstí T. G. Masaryka mezi ulicemi Milínská a Hailova včetně parkovacích ploch v celém prostoru náměstí. Stane se tak v souvislosti s konáním 39. SVK Rally Příbram.

AKTUALIZOVÁNO

U Tochovic si sebevrah lehl na koleje

Ostrov u Tochovic - Tomu se říká štěstí v neštěstí. Ve večerních hodinách v úterý 9. října na trati u Ostrova vlak musel náhle zastavit před ležícím člověkem. Jak upřesnila mluvčí Policie ČR Středočeského kraje Monika Schindlová, šlo o pokus sebevraždy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT