VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘÍBRAM

Příbram je město ve Středočeském kraji, 60 kilometrů jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Nyní, po útlumu těžby, je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města, s ním je spojený krytým schodištěm. Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.

Vedle několika poznámek ve staročeských legendách pochází první skutečná zmínka o Příbrami z roku 1216, tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, koncem 13. století se zde už těžilo stříbro. Městská práva obdržela Příbram od arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka v roce 1406, potvrzena byla i poté, co se dostala Příbram od roku 1431 do majetku českých králů. Od roku 1579 byla Příbram královským horním městem. Zdroj: www.pribram-city.cz

SŽDC dokončila opravu příbramského nádraží

Příbram /FOTOGALERIE/ - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončila před několika týdny rekonstrukci příbramské nádražní budovy. Oprava objektu probíhala od září loňského roku do letošního dubna a vyšla na přibližně 8,9 milionu korun. Ve středu 23. května nádraží symbolicky zástupci SŽDC předali cestujícím k užívání.

Chrámový sbor Codex Temporis vystoupí ve čtvrtek na Březových Horách

Příbram – Příbramský chrámový sbor Codex Temporis vystoupí při příležitosti 20. výročí svého založení ve čtvrtek 24. května od 19 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Příbrami na Březových Horách.

V Příbrami má vzniknout centrum pro cizince

Příbram – V některých médiích a následně na sociálních sítích se objevila informace, že v Příbrami má vzniknout centrum pro cizince. Většina lidí, kteří tuto informaci sdílela například na Facebooku, si ale přečetla s bídou titulek a nikoli už celý text a podle toho to vypadalo.

OBRAZEM: Ševčinský důl o víkendu ovládli permoníci

Příbram - Hornické muzeum Příbram připravilo na sobotní odpoledne zábavně naučnou pohádkovou prohlídku pro děti, která je přenesla do dávných dob, kdy v březohorských dolech havíři dobývali stříbrnou a olověnou rudu.

OBRAZEM: Divadlo patří dětem

Příbram - V neděli 20. května příbramské divadlo doopravdy patřilo dětem. Program byl neobyčejně bohatý, přes ukázky vojenské a hasičské techniky po malování na obličej, divadelní pohádky až po rytířské kolbiště a exhibici jízdy na motorkách. K vidění byly také ukázky práce záchranářských psů včetně slaňování a zájemci si mohli vyzkoušet, co vědí o první pomoci. K dispozici byla také překážková dráha a nejrůznější soutěže, které startovaly po celý den.

Svatohorské schody se proměnily v galerii

Příbram /FOTOGALERIE/ – Svatohorské schody společně se Svatou Horou, kterou s centrem města spojují, patří k dominantám města. V sobotu se ale změnily na improvizovanou galerii, kde svá díla vystavovali a prodávali umělci z Příbrami, ale i bližšího i vzdálenějšího okolí.

OBRAZEM: Policejní pochod přilákal téměř tisíc lidí

Příbram - Policejní pochod Brdy provedl účastníky těmi krásnými částmi CHKO Brdy. Pochod organizoval už podruhé Policejní klub Příbram a výtěžek z něj poputuje pro Nadaci policistů a hasičů.

Kam na okresní fotbal: Milín si může zajistit postup

Příbramsko - Podívejte se, kde se o víkendu hrají okresní fotbalové soutěže. Kam vyrazíte?

Řidiči musí zítra u divadla počítat s omezením

Příbram - Další ročník akce Divadlo patří dětem se koná v neděli 20. května po celý den v okolí divadla. Pořádání této akce výrazně omezí provoz kolem budovy divadla a kulturního domu.

Událostmi Drdova Vyššího principu provede turisty mobilní aplikace

Příbram – Letos tomu bude 76 let od tragických událostí, ke kterým ve městě došlo po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha českými výsadkáři. Za schvalování atentátu totiž byli zatčeni a později i popraveni sedmnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes, jeho otec Vojtěch a ředitel gymnázia dr. Josef Lukeš. Tyto události zpracoval v povídce Vyšší princip spisovatel Jan Drda a později ve stejnojmenném filmu i režisér Jiří Krejčík a nyní o nich pojednává i stejnojmenná mobilní aplikace, kterou vytvořili dva studenti gymnázia v Příbrami Vojtěch Bešťák a Ondřej Luks.

Příbram zavede virtuální parkovací hodiny

Příbram - Radnice chystá změny v režimu parkování na celém území města. Jeho součástí budou i nové možnosti úhrady platby za parkovné. Vedle placení u automatu bude možné platit také online. Služba MPLA, tzv. virtuální parkovací hodiny, představuje způsob bezhotovostní platby za parkování na ulici i na parkovištích s možností si kdykoliv a odkudkoliv parkovací dobu prodloužit. Systém by měl v Příbrami začít fungovat od 1. června.

Tisíce lidí si u Milína připomněly konec války

Milín /FOTOGALERIE/ - Kolem 5000 lidí se přijelo v sobotu 12. května podívat k Milínu na rekonstrukci poslední bitvy 2. světové války v Evropě. 

OBRAZEM: Závody na kolech a odrážedlech děti bavily

Příbram - Na kolech a ti nejmenší i na odrážedlech si zazávodily děti ve čtvrtek 10. května na Novém rybníku. Zájem mělo mnoho malých závodníků, a tak se od 16.30 jezdilo o sto šest. Děti to bavilo a soutěžily mezi sebou ze všech sil. I počasí vyšlo, spadlo pouze pár kapek a jinak svítilo slunce.

AKTUALIZOVÁNO

Na zimáku unikl čpavek, zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému

Příbram /FOTOGALERIE/ - Na zimním stadionu musely zasahovat složky Integrovaného záchranného systému. Ve strojovně stadionu došlo ve středu 9. května kolem osmé hodiny ranní k poruše na ventilu jednoho z čerpadel a tím i úniku nebezpečného čpavku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT