VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘÍBRAM

Příbram je město ve Středočeském kraji, 60 kilometrů jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Nyní, po útlumu těžby, je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města, s ním je spojený krytým schodištěm. Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.

Vedle několika poznámek ve staročeských legendách pochází první skutečná zmínka o Příbrami z roku 1216, tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, koncem 13. století se zde už těžilo stříbro. Městská práva obdržela Příbram od arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka v roce 1406, potvrzena byla i poté, co se dostala Příbram od roku 1431 do majetku českých králů. Od roku 1579 byla Příbram královským horním městem. Zdroj: www.pribram-city.cz

OBRAZEM: Maškarní ples na zámku Radíč uvítal i mušketýry

Radíč - V krásném prostředí zámku Radíč v sobotu ve 20 hodin začal Maškarní ples. Kvůli nepřízni počasí a vysokému počtu nemocí v regionu tam sice nebyl příliš vysoký počet návštěvníků, ale ti, kteří přijeli, měli masky opravdu propracované. Živou hudbu kapely Fanda Tomášek a přátelé si účastníci užili, někteří si i zatančili.

OBRAZEM: Pyžamový ples v Rožmitále přilákal hlavně mladé návštěvníky

Rožmitál pod Třemšínem - Již čtrnáctý ročník tradičního Pyžamového plesu se letos konal v sobotu 17. března od 19 hodin v rožmitálském Společenském centru. Pro návštěvníky byla připravena tombola. Na akci hrála kapela Bosáci, na jejíž písničky téměř všichni s nadšením tancovali. Většina účastníků byla oblečena v pyžamech nebo nočních košilích a dobře se bavili. Společenské centrum téměř praskalo ve švech, místa byla plně obsazena a taneční sál byl plný především mladých lidí.

Sněhové přeháňky spolu s mrazem působily řidičům problémy

Příbram - Mezi Příbramí a nájezdem na dálnici D4 ve směru na Příbram skončilo v noci na neděli 18. března auto v hlubokém příkopu mimo vozovku. Vozidlo tam zůstalo i po nehodě bez pasažérů, ale potěšující je vysoký počet řidičů okolo projíždějících aut, kteří i ve dvě hodiny v noci neváhali zastavit a zkontrolovat, že ve vozidle není někdo zraněný.

Policie hledá svědky dopravní nehody v Příbrami

Příbram - Svědky dopravní nehody, která se stala v pondělí 12. března v 9.30 hodin v Příbrami na křižovatce ulice Edvarda Beneše a třídy Osvobození, hledají policisté. Předními částmi se tu srazily automobil Suzuki Swift a vozidlo autoškoly.

Jarní prázdniny nabízí dětem zajímavé zážitky

Příbram – Dětem z Příbramska včera začaly jarní prázdniny, a pokud se nevydaly s rodiči na hory nebo k moři, bylo třeba najít jim jinou náplň volného času.

Diskuze o obchvatu vyvolala u veřejnosti další otázky

Příbram /FOTOGALERIE/ – V současné době se opět hovoří o podobě jihovýchodního obchvatu města. Jeho nynější podoba vadí poměrně velké části obyvatel Zdaboře nebo osady Brod. Místní občané se obávají především zvýšení hustoty dopravy nebo hluku. Vedení města k tématu svolalo veřejnou diskuzi, která ale podle většiny zúčastněných vyvolala více otázek, než aby na ně odpověděla.

Hasiči závodili ve výstupu do čtvrtého podlaží

Příbram - Netradiční halová soutěž ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí jednohákového žebříku se uskutečnila v sobotu 3. března na stanici HZS Příbram. Pořádal ji Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Sportovním klubem HZS Středočeského kraje a Okresním sdružením hasičů v Příbrami.

Vznikne letos cyklostezka do Bohutína?

Příbram - O propojení městské části Drkolnov s Bohutínem cyklostezkou se mluví několik let. Při posledním zasedání příbramských zastupitelů vystoupil bohutínský starosta Ladislav Turek s přáním, jestli by nemohla vzniknout ještě letos. A to i přestože tento projekt není součástí rozpočtu.

Basketbalový klub vychoval řadu skvělých hráčů a nyní chce postup!

Příbram - Basketbal je další z řady kolektivních sportů, který má v Příbrami opravdu dlouhou tradici. Během své historie vychoval několik kvalitních hráčů, dosáhl velkých úspěchů, ale musel rovněž řešit problémy. V současnosti se zdá, že oddíl opět nachází svou tvář a snaží se vrátit na pozice, které mu patřily v minulosti.

Příbramský svátek MMA se nezadržitelně blíží!

Příbram – V posledních dnech určitě všichni fanoušci bojových sportů žijí senzačním vítězstvím příbramské bojovnice Lucie Pudilové, která v Texaském Austinu. zvítězila v zápase nejprestižnější světové organizace UFC. Ovšem svátek MMA se bude konat i v našem městě a to už tento pátek, kdy se uskuteční akce s názvem Back in the Fight.

Jitka Charyparová: Věřím, že všem divákům uděláme velkou radost

Příbram /ROZHOVOR/ – Už v sobotu se ve velké hokejové hale v Příbrami uskuteční MČR v synchronizovaném bruslení. S velkým očekáváním vstoupí do boje i domácí bruslařský klub. Nejen na ambice domácích závodníků, ale také na kompletní program závodu, jsme se v rozhovoru zeptali trenérky Jitky Charyparové.

Peter Grajciar odpoví čtenářům Deníku on-line

Příbramsko – Dalším hostem on-line rozhovoru Příbramského deníku bude ve středu 21. února od 13.00 Peter Grajciar.

Dnešní zastupitelstvo bude zřejmě opět bouřlivé

Příbram – Dnes odpoledne v 16 hodin se opět sejdou na pravidelném zasedání příbramští zastupitelé, a přestože mají na programu pouhých 24 bodů, dá se očekávat, že na rozdíl od minulého zasedání, které netrvalo ani dvě hodiny, bude to dnešní podstatně delší. Důvodem může být několik bodů, u kterých se dají očekávat dlouhé a emočně vypjaté diskuze. 

V Lazsku se konal druhý ročník obnoveného masopustu

Lazsko /FOTOGALERIE/ – Sobotní zasněžené odpoledne patřilo v obci druhému ročníku obnoveného masopustu. Masopustní reje patří k tradicím konce zimy. Některé mají na Příbramsku tradici starou několik desítek let. Jsou ale také obce, kde se k těmto tradicím nyní vracejí. Jednou z nich je i Lazsko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT