Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Návrh na transparentní řešení otázky budoucnosti Brd

V souvislosti s plánovaným zrušením Vojenského újezdy Brdy se řada obcí, ale i jednotlivců, občanských sdružení a iniciativ, zabývá otázkou budoucnosti Brd a zejména ochrany jejich přírody. Názory se různí, přesto však obecně panuje shoda na tom, že je potřeba přírodu v Brdech velmi důsledně chránit.

4.2.2012
SDÍLEJ:

BrdyFoto: Karel Hutr

Bohužel se ukazuje, že v našem regionu nejsou s ochranou přírody velké zkušenosti a je jen málo těch, kteří se v problematice dobře orientují. Objevují se tak nejrůznější, mnohdy si vzájemně odporující tvrzení a soudy, často i emotivně zabarvené, jež situaci dále znepřehledňují.

Mnozí lidé jsou tak například překvapeni změnou stanoviska Svazku obcí Podbrdského regionu a Mikroregionu Třemšín, kdy původně zastávanou podporu CHKO, nyní starostové vystřídali podporou vzniku přírodního parku se sítí maloplošných chráněných území.

I z vyjádření některých zastupitelů v tisku vyplývá, že jim některé relevantní informace chybí, případně třeba obdrželi i nepřesná nebo zavádějící doporučení, která je mohou vést i k mylným závěrům.

Jsme přesvědčeni, že budoucnost Brd a jejich přírody významně ovlivní životy generací obyvatel tohoto regionu a že si proto zasluhuje mimořádnou pozornost, velmi zodpovědné a neukvapené rozhodování na základě objektivních a podrobných informací odborníků a s podporou Středočeského kraje.
Předložili jsme proto starostům podbrdských obcí a měst návrh, podle něhož by měla být na platformě buď ORP Příbram nebo Středočeského kraje zřízena pracovně-koordinační skupina, složená ze zástupců obcí nebo jejich uskupení, zainteresovaných institucí a organizací, občanských sdružení a iniciativ a především také z odborníků na ochranu životního prostředí a jeho legislativně-právní úpravu. Tato skupina by pak mohla s maximální objektivitou posoudit navrhované varianty a poskytnout obcím doporučení, podepřená odborně a profesionálně, která by navrhla nejvhodnější model ochrany přírody v Brdech i s ohledem na oprávněné zájmy obcí a obyvatel tohoto regionu.

Domníváme se, že takový postup by byl transparentní a především zodpovědný a maximálně by eliminoval možné jednostranné výklady a sobecké zájmy a předložil by starostům objektivní a nestranný materiál, na jehož podkladě by se mohli rozhodovat. Velmi se přimlouváme za přijetí našeho návrhu.

Rádi bychom také uspořádali v Příbrami reprezentativní setkání podbrdských obcí, občanských iniciativ a sdružení se zástupci krajů, ministerstev obrany, vnitra a životního prostředí, s pracovníky AOPK a dalšími odborníky, které by mohlo velmi napomoci při řešení otázky budoucnosti Brd. Bez pomoci a podpory města však toto sotva dokážeme a budeme doufat, že nás Příbram a třeba i Středočeský kraj v této iniciativě podpoří.

Za Brdy-Res publica,o.s.,
Pavel Čámský, předseda představenstva

4.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení