Ale chceme tohle snad všichni? Já tedy ne. Není v tom nic sobeckého. Vejdeme se tam všichni, kdo máme Brdy doopravdy rádi – houbaři, cyklisti, turisti, ale i trempové. Navzájem o sobě příliš nebudeme vědět, jako tomu bylo donedávna, pokud se budeme chovat, tak, jak nám rozum a cit, ne jen zákony, napovídají. Překážet nám všem ale budou ti, co nám pobyt v Brdech chtějí údajně zpříjemnit. Ano, všichni ti, co si myslí, že na každém druhém kopci musí být rozhledna, na každém třetí sjezdovka a nedej bože na každé louce osvěžovna. Tihle nemyslí na nás a ani na vás, na první návštěvníky Brd, až se sem po vyhlášení CHKO vrhnete.

Po mnoha desetiletích se nám naskýtá úžasná věc – zpřístupnit Střední Brdy všem lidem. Společně s tím stojíme před zatěžkávací zkouškou, zda si konečně umíme vážit přírodního bohatství, které tady máme. Nezkazíme tu příležitost? Obávám se, že ano. Všechny události kolem to naznačují. Nebylo by jednodušší vytvořit z prostoru jakýsi skanzen dob dávno minulých, kde můžeme vidět to, co tam prostě je a díky čemu jsou Střední Brdy specifickým místem? Nic to prakticky stát nebude a své si tam najdou všichni – prostě oáza zeleně uprostřed Čech bez civilizace. Ostatně, kvůli tomuhle jsou a byly Brdy vždycky vyhledávaným a ceněným místem. Tak o co tady komu jde? Proč nevyužít stávající situace, kdy jsou Střední Brdy téměř prosté jakýchkoli staveb, nevzhledných přivaděčů duhové energie apod.

Pojďme se spíš bavit o tom, co udělat pro přírodu, ne pro její návštěvníky. Všimli jste si vy, co tak vehementně hovoříte o ochraně přírody, jak se neúsnosně těží, a to nejenom v Brdech, jak jsou od těžké techniky rozježděné komunikace a lesní půda, jak jsou porosty všech věkových kategorií řídké, aby rychleji rostly a přikutálely rychleji peníze? Jenže kvůli tomu začínají být lesní cesty spláchlé od dešťů, protože holoseče a řídký les mají stále menší schopnost udržet vodu, kterou navíc ještě rychleji odvádíme z porostů pomocí struh a kanálů.

Poslední roky jsme znehodnotili práci svých předků, kteří brdské lesy předávali dalším generacím v plné kráse a síle , a nyní je doslova plundrujeme. Tady ukažte, jak to myslíte s ochranou přírody.