VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čámský o Brdech: Úkoly správy CHKO by plnil příslušný újezdní úřad

Příbram /NÁZOR/ - Nemohu, než reagovat na článek „Na více než polovině části Brd nemůže fungovat správa CHKO" uveřejněný v Příbramském deníku. Už samotný titulek je přinejmenším nepřesný, zavádějící a téměř s potenciálem vyvolat paniku.

16.5.2012 2
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

Co je jeho jádrem? Tvrzení, že za současně platné legislativy bude území vojenského újezdu Brdy v případě, že tam nadále budou hospodařit VLS,s.p. (jako organizace, zřizovaná MO), zařazeno mezi „objekty důležité pro obranu státu" (tzv. ODOS) – s odvoláním na ustanovení § 29 odst.2 zák.č.222/1999 Sb. (o obraně státu).

A pak hned následující „zjištění", že by v případě vyhlášení CHKO v Brdech v rozsahu, navrhovaném MŽP, nemohla právě z tohoto důvodu řídit 60% území CHKO její Správa, protože podle § 79 odst.3 písm.t) zák.č.114/1992 Sb. (o ochraně přírody a krajiny), pozemky zařazené do ODOS na chráněných územích jsou vyňaty z kompetence jejich Správy a řízeny přímo MŽP.

Dovolím si několik poznámek:
1) Podle současně platné legislativy tady stále existuje vojenský újezd – a bude existovat až dokud jej NOVÁ legislativa nezruší.

2) Podle současně platné legislativy lze na území i současného vojenského újezdu vyhlásit CHKO, přičemž úkoly Správy CHKO by plnil příslušný Újezdní úřad.

3) Je velmi zajímavá formulace, že by přírodní park „zastřešil" nějakých (údajně) 47 maloplošných zvláště chráněných území. Jak prosím může přírodní park, který není zvláště chráněným územím a jako takový nemá naprosto žádné kompetence, „zastřešovat" MZCHÚ, které naopak zvláště chráněnými územími jsou a příslušné kompetence mají? Nepletete si snad Přírodní park s Národním parkem – anebo i tou CHKO, které by opravdu mohly „maloplošky" zastřešovat?

4) Čím míníte prosím ještě další „rozparcelování" území újezdu? Z článku se o tom nic nedozvíme, nijak to „rozparcelování" nevysvětlujete. Tak trochu se zdá, že jste zde něco takového zmínili jen proto, že výraz „další rozparcelování" může vyvolávat negativní reakce čtenářů. Pokud se mýlím a křivdím vám, omlouvám se.

5) Ani tvrzení o 60% území uvažované CHKO, které by nebylo v kompetenci Správy, není přesné – kdyby měl Váš článek pravdu, pak by to bylo dokonce 68,4%(!) území, kde by neměla Správa CHKO prakticky žádné kompetence.

6) Proces optimalizace vojenských újezdů, spočívající ve zrušení VÚ Brdy a v redukci území újezdů zbývajících je nezbytně spojen s potřebnými legislativními změnami. Bude buď novelizován zák.č.222/1999 Sb. nebo nahrazen novým. Je více než pravděpodobné, že novela zákona se nebude týkat jen prosté úpravy počtu vojenských újezdů a nového vymezení jejich hranic, ale zasáhne i další, s tím související ustanovení zákona. Takovým ustanovením je nepochybně právě i § 29, který bude zřejmě nutno přizpůsobit novým podmínkám. Nemohu samozřejmě předjímat, jak bude toto ustanovení konstruováno, ale lze předpokládat, že sotva bude za ODOS považovat každý objekt a pozemek mimo vojenské újezdy, kde vykonává nějaká majetková nebo hospodářská práva MO nebo organizace jím zřizovaná, ale základním kritériem pro to, aby se objekt nebo pozemek stal ODOS, bude nejspíš nutné doložit jeho přímý význam pro obranu země (obranná a bezpečnostní zařízení, významné energetické celky, zbrojní výroba, letiště apod.).

7) Nová legislativní úprava pak samozřejmě nejspíš nebude bránit Správě CHKO, aby vykonávala své kompetence na celém (nebo naprosté většině) území CHKO v Brdech (bude-li zde CHKO zřízena), jen proto, že tam „shodou okolností" hospodaří VLS. (Že se to nebude patrně týkat plánovaného posádkového cvičiště pro Jince, je asi logické).

Věřím, že těm, kteří si vznik CHKO v Brdech nepřejí, je jakákoli informace, která by jen mohla zpochybnit smysl CHKO dobrá. Bylo by však poctivé podávat informace seriózní a nikoli pouze spekulovat s tím, že něco nový zákon změní a něco nikoli – jen proto, že se to odpůrcům CHKO zrovna takhle „hodí do krámu".

Pavel Čámský, Brdy-Res publica, o.s.

Autor: Redakce

16.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč

Pekaři Pekaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pekaři, Přijmeme pracovníky na pozici pekař/ka. Nevyučené zaučíme. Požadujeme pracovitost, spolehlivost, fyzickou zdatnost. Po zapracování navýšení mzdy. Noční provoz., Nástup možný ihned. Mzda: 15 000,- Kč, Kontakt: Chlasták, tel.: 607 639 461, i osobně, Místo výkonu práce: Jaroslav Bejšovec, Pekařství - Mléčný bar, Na Potůčku č.p. 23, Sedlčany. Pracoviště: Jaroslav bejšovec, pekařství - mléčný bar, Na Potůčku, č.p. 23, 264 01 Sedlčany. Informace: Chlasták, +420 607 639 461.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci Podnikoví právníci. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: podnikoví právníci, OC, Znalost pracovního, obchodního, občanského práva a ochrany osobních údajů, zpracování právních stanovisek a jiných právních dokumentů, poradenství v oblasti pracovního práva, spolupráce a metodická podpora při tvorbě interních dokumentů, nařízení a směrnic, zastupování společnosti při jednáních s kontrolními úřady, profesionální vystupování, samostatnost, spolehlivost, důslednost, řidičský průkaz, Zaměstnanecké výhody: možnost práce na zkrácený úvazek, zaměstnání v prosperující společnosti, stravenky , Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- Kč, Kontakt: Krůtová Lenka, tel.: 318 403 135, 6:00 -14:30hod,email:p.personalni@pekarnahorovice.cz, Místo výkonu práce: Příbram, Hořovice, Beroun. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. provoz příbram, Plynárenská, č.p. 321, 261 01 Příbram 1. Informace: Lenka Krůtová, +420 318 403 135.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Obsluha šicích a vyšívacích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: obsluha šicích a vyšívacích strojů, OC, Tento pracovník bude mít na starosti obsluhu šicích a vyšívacích strojů při výrobě péřových výrobků., Osobnostní předpoklady: pečlivost, zodpovědný přístup, týmový duch, výkonnost, Nástup možný ihned. Mzda: 15 000,- až 40 000,- Kč, Kontakt: Štefanová Martina, tel.: 778 416 902, e-mail: mstefanova@kamykdaunen.cz, Místo výkonu práce: Kamýk Daunen s.r.o., Kamýk nad Vltavou č.p. 179, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Pracoviště: Kamýk daunen s.r.o., 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Martina Štefanová, +420 778 416 902.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Výroba lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: výroba lahůdek, Pomocná síla do výrobny lahůdek., Noční směna od 18:00 - 2:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 16 500,- Kč, Kontakt: Marešová Monika, tel.: 739 855 007, e-mail: monikaamy@seznam.cz, Místo výkonu práce: Pekárny Vodička s.r.o. -Březové Hory, Mariánská č.p. 85, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Monika Marešová, +420 739 855 007.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

V posledním kole Fotbalové národní ligy se znojemští fotbalisté utkali s Příbramí, která postupuje do nejvyšší soutěže.
27

Příbram zakončila úspěšnou sezonu porážkou ve Znojmě

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Střední Čechy – Sázka na jistotu. Těmito slovy v pátek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj pochválila přednosti práce u celníků. A připomněla, že Celní správa ČR se přidává k ozbrojeným sborům, jež se mezi nabízenými výhodami snaží zaujmout vyčíslením výše náborového příspěvku. „Až sto tisíc korun,“ láká Matějková, přičemž z rukávu sype i další výhody: šest týdnů dovolené, práce jen 37,5 hodiny týdně, výsluhy…

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Čenkov - Tragická nehoda, při které přišel o život řidič elektrokoloběžky se dnes okolo poledne stala v obci Čenkov na Příbramsku. Na silnici číslo 118 došlo ke střetu s nákladním automobilem. Přivolaní záchranáři muži již nedokázali pomoct. 

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT