VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čámský o Brdech: Úkoly správy CHKO by plnil příslušný újezdní úřad

Příbram /NÁZOR/ - Nemohu, než reagovat na článek „Na více než polovině části Brd nemůže fungovat správa CHKO" uveřejněný v Příbramském deníku. Už samotný titulek je přinejmenším nepřesný, zavádějící a téměř s potenciálem vyvolat paniku.

16.5.2012 2
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

Co je jeho jádrem? Tvrzení, že za současně platné legislativy bude území vojenského újezdu Brdy v případě, že tam nadále budou hospodařit VLS,s.p. (jako organizace, zřizovaná MO), zařazeno mezi „objekty důležité pro obranu státu" (tzv. ODOS) – s odvoláním na ustanovení § 29 odst.2 zák.č.222/1999 Sb. (o obraně státu).

A pak hned následující „zjištění", že by v případě vyhlášení CHKO v Brdech v rozsahu, navrhovaném MŽP, nemohla právě z tohoto důvodu řídit 60% území CHKO její Správa, protože podle § 79 odst.3 písm.t) zák.č.114/1992 Sb. (o ochraně přírody a krajiny), pozemky zařazené do ODOS na chráněných územích jsou vyňaty z kompetence jejich Správy a řízeny přímo MŽP.

Dovolím si několik poznámek:
1) Podle současně platné legislativy tady stále existuje vojenský újezd – a bude existovat až dokud jej NOVÁ legislativa nezruší.

2) Podle současně platné legislativy lze na území i současného vojenského újezdu vyhlásit CHKO, přičemž úkoly Správy CHKO by plnil příslušný Újezdní úřad.

3) Je velmi zajímavá formulace, že by přírodní park „zastřešil" nějakých (údajně) 47 maloplošných zvláště chráněných území. Jak prosím může přírodní park, který není zvláště chráněným územím a jako takový nemá naprosto žádné kompetence, „zastřešovat" MZCHÚ, které naopak zvláště chráněnými územími jsou a příslušné kompetence mají? Nepletete si snad Přírodní park s Národním parkem – anebo i tou CHKO, které by opravdu mohly „maloplošky" zastřešovat?

4) Čím míníte prosím ještě další „rozparcelování" území újezdu? Z článku se o tom nic nedozvíme, nijak to „rozparcelování" nevysvětlujete. Tak trochu se zdá, že jste zde něco takového zmínili jen proto, že výraz „další rozparcelování" může vyvolávat negativní reakce čtenářů. Pokud se mýlím a křivdím vám, omlouvám se.

5) Ani tvrzení o 60% území uvažované CHKO, které by nebylo v kompetenci Správy, není přesné – kdyby měl Váš článek pravdu, pak by to bylo dokonce 68,4%(!) území, kde by neměla Správa CHKO prakticky žádné kompetence.

6) Proces optimalizace vojenských újezdů, spočívající ve zrušení VÚ Brdy a v redukci území újezdů zbývajících je nezbytně spojen s potřebnými legislativními změnami. Bude buď novelizován zák.č.222/1999 Sb. nebo nahrazen novým. Je více než pravděpodobné, že novela zákona se nebude týkat jen prosté úpravy počtu vojenských újezdů a nového vymezení jejich hranic, ale zasáhne i další, s tím související ustanovení zákona. Takovým ustanovením je nepochybně právě i § 29, který bude zřejmě nutno přizpůsobit novým podmínkám. Nemohu samozřejmě předjímat, jak bude toto ustanovení konstruováno, ale lze předpokládat, že sotva bude za ODOS považovat každý objekt a pozemek mimo vojenské újezdy, kde vykonává nějaká majetková nebo hospodářská práva MO nebo organizace jím zřizovaná, ale základním kritériem pro to, aby se objekt nebo pozemek stal ODOS, bude nejspíš nutné doložit jeho přímý význam pro obranu země (obranná a bezpečnostní zařízení, významné energetické celky, zbrojní výroba, letiště apod.).

7) Nová legislativní úprava pak samozřejmě nejspíš nebude bránit Správě CHKO, aby vykonávala své kompetence na celém (nebo naprosté většině) území CHKO v Brdech (bude-li zde CHKO zřízena), jen proto, že tam „shodou okolností" hospodaří VLS. (Že se to nebude patrně týkat plánovaného posádkového cvičiště pro Jince, je asi logické).

Věřím, že těm, kteří si vznik CHKO v Brdech nepřejí, je jakákoli informace, která by jen mohla zpochybnit smysl CHKO dobrá. Bylo by však poctivé podávat informace seriózní a nikoli pouze spekulovat s tím, že něco nový zákon změní a něco nikoli – jen proto, že se to odpůrcům CHKO zrovna takhle „hodí do krámu".

Pavel Čámský, Brdy-Res publica, o.s.

Autor: Redakce

16.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 26 600 Kč

Obchodní referenti Zástupce obchodního úseku, nákupčí MTZ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26600 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice:zástupce obchodního úseku, nákupčí MTZ, Elko Nový Knín, výrobní družstvo, přijme pracovníka na pozici zástupce obchodního úseku a referenta MTZ v oblasti dodávek pro automobilový průmysl., Požadujeme:, aktivní znalost AJ, příp. NJ, ŘP sk. B, zodpovědnost, flexibilita, slušné vystupování, praxe výhodou. , Nástup od 1.9.2018 na dobu určitou do 31.8.2019.Pracovní poměr přechází po roce na dobu neurčitou., Mzda: 26 600,- až 40 000,- Kč, Kontakt:Rudolf Ing., tel.: 724364887 od 7:00 do 17:00 hod., e-mail: rudolf@elkonk.cz, Místo výkonu práce:Elko Nový Knín, výrobní družstvo, prov.KOSOVA HORA, Kosova Hora 213,. Pracoviště: Elko nový knín, výrobní družstvo, prov.kosova hora, 262 91 Kosova Hora. Informace: Rudolf, +420 724 364 887.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: číšník/servírka, Pracovní doba krátký/dlouhý týden, od 9:00 do 23:00 hod., Zaměstnanecké výhody: benefity ve stravování, možnost ubytování zdarma v době práce, Nástup: 1.10.2018 na dobu neurčitou Mzda: 15 000,- Kč, Kontakt: Hurtigová Petra, tel.: 777 882 051, po - pá, 8:00 - 16:00 hod, e-mail: ave.hurtigova@volny.cz, tel. fyz. pracoviště: 318 625 743, Místo výkonu práce: Jaroslav Starka- hotel Belvedere, Legionářů č.p. 400, Příbram VII. Pracoviště: Jaroslav starka- hotel belvedere, Legionářů, č.p. 400, 261 01 Příbram 1. Informace: Petra Hurtigová, +420 777 882 051.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: obsluha strojů na balení, plnění a etiketování, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Jedná se o práci v chladném prostředí, převážně ve stoje, fyzicky náročná práce, pro osoby s dobrým zdravotním stavem., Nástup: od 3.8.2018 do 2.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kupec Ivan, tel.: 602 225 361, osobně - Kňovická 1249, Sedlčany, pa 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: A-Z power CZ s.r.o. provozovna Sedlčany, Kňovická č.p. 1249, Sedlčany. Pracoviště: A-z power cz s.r.o. provozovna sedlčany, Kňovická, č.p. 1249, 264 01 Sedlčany. Informace: Ivan Kupec, +420 602 225 361.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Dojič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: dojič/ka, Ubytování a doprava vlastní., Zam. výhody: příspěvek na penzijní pojištění, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- až 30 000,- Kč, Kontakt:Michálková Dagmar, tel.: 724 362 057, e-mail: nalzovice@seznam.cz. Pracoviště: Zemědělská společnost nalžovice, a.s. - nová ves, 264 01 Sedlčany. Informace: Dagmar Michálková, +420 724 362 057.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek 17. srpna v Dobříši začal další ročník Mezinárodního kynologického festivalu. Páteční večer po programu využili účastníci k tréninku a nabírání sil před sobotním závodem.
12

V Dobříši odstartoval Mezinárodní kynologický festival

Milan Švenger se v neděli představí na pražské Letné poprvé v roli soupeře.

Těším se, ale moje příprava bude standardní, říká o návratu na Letnou Švenger

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Noční prohlídky Orlíku přilákaly stovky zájemců

Solenice – Možnost prohlédnout si v pátek 17. srpna druhou největší vodní elektrárnu v České republice využily stovky lidí. Technika, kterou tam můžete najít, opravdu probouzí zvědavost.

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Příbramsko – Dlouhodobý nedostatek srážek a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problémem je nevhodná skladba druhů stromu v lesích, protože ve velké části lesních porostů převládají smrkové monokultury a to i na místech, kde pro ně nejsou vhodné podmínky, stromy pak nejsou v dobré kondici a jsou náchylné k napadení škůdci.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT