Vyjádření Václava Cílka:
„Každá země unese jen určité množství chráněných území. Je-li jich příliš mnoho jako v Rumunsku, není schopná je účinně chránit. Plocha velkoplošných chráněných území ČR je téměř nasycena. Kdybych měl podporovat stávající projekty, tak to je rozšíření CHKO Kokořínsko o úžasné Kumerské pohoří, jinou evropsky významnou lokalitou je jihovýchodní cíp ČR se soutokem Moravy a Dyje. To je doopravdy prioritní objekt navazující na lednicko-valtický areál. Kromě toho jsem vždy snil o velkoplošném chráněném území v kulturní krajině např. v pruhu starých hradišť mezi Labem a Kouřimí.

Nejsem si jist, zda by se Střední Brdy měly stát chráněnou krajinnou oblastí, ale jsem si jist, že by měly být chráněny. Je to území mimořádně vhodné pro měkké formy turistiky, to znamená, že turistika by měla kopírovat vojenský vzor, kdy kasárna a různé objekty byly na hranicích Brd a uvnitř bylo cvičiště bez staveb. Je to vhodné i kvůli vodním nádržím. Zvláštní ochranu, to znamená nepostavit zde ani budovu, by měla požívat pánev padrťských rybníků, ze které se nesmí stát druhé Máchovo jezero.

Hlavním hodnotným rysem Středních Brd je krajinná opuštěnost, bez staveb a drátů. Nevím, jak jí udržet, ale řešení vidím právě ve výstavbě případných penzionů v okolních vsích jako je Dobřív, Strašice a Komárov, které mají navíc co nabídnout - hospodu, hamr, muzeum, duchovní centrum ve Svaté Dobrotivé, středověkou zříceninu apod. Dál je nutné si uvědomit, že jedny z nejcennějších ploch druhotného bezlesí - dopadové plochy - tak jako tak zarostou, jako zarůstají Milovice i mnohem důležitější Bílé Karpaty či Český kras. Nelze je dlouhodobě uchránit.

Další věc, která by měla být každému jasná, je ta, že málokteré české pohoří bývá tak „sněhuprosté” jako střední Brdy. Je to typický kraj pro cyklistiku, pěší turistiku, sbírání hub a návštěvu několika okolních památek jako je například Plešivec, Valdek, Rožmitál či Svatá Hora nad Příbramí a březohorské doly.“

RNDr. Václav Cílek, CSc.