VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudbou k srdci, srdcem k vlasti

Příbram /VAŠE PŘÍSPĚVKY/ - K slavnostnímu koncertu, který se uskutečnil ve středu v příbramském divadle, se v následujících řádcích vyjádřila ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. 

28.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Samozřejmě, správně zní heslo Hlahola i dalších pěveckých spolků, vznikajících v Čechách po roce 1861, „Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti". Dovoluji si ho poněkud parafrázovat vzhledem k tomu, že na středečním Slavnostním koncertě Příbramské filharmonie a zdejších pěveckých sborů, uspořádaném s podporou Města Příbram k 800. výročí první písemné zmínky o městě, šlo o hudbu jako celek, nejen o zpěv.

Tento koncert byl vlastně návratem ke starým časům: v Příbrami se už takto v minulém století k produkci velkolepých děl s Příbramskou filharmonií spojovaly smíšený pěvecký sbor Lumír (původně mužský) – Dobromila (původně ženský) a jeho nástupci. Velmi často měly na programu také díla Antonína Dvořáka, jehož život byl s Příbramskem úzce spjat. Dovolím si připomenout jedno takové vystoupení: v tíživé atmosféře počátku padesátých let – v červenci 1951 – na náměstí před pevně zavřenou bránou Svaté Hory, která byla o rok dříve přepadena v rámci tzv. Akce K, zaměřené proti klášterům, přednesli zdejší hudebníci a zpěváci za vydatné pomoci profesionálů Dvořákovo žalostné Stabat mater. Oficiálně ovšem při příležitosti radostného výročí skladatelova narození.

V první části středečního koncertu v zaplněném příbramském divadle se představily soubory Krásky, Codex Temporis a Vepřekův smíšený sbor s krátkými programy, ve kterých publiku stačily názorně představit, na jakou hudbu se zaměřují. Příbramská filharmonie na závěr první poloviny programu potěšila posluchače hravou Symfonií in C Františka Xavera Duška.

Vyvrcholením tohoto koncertu byla Lužanská mše Antonína Dvořáka, kterou autor složil ve veselé tónině D dur. Pod vedením dirigentky Mgr. Veroniky Kopecké spojily všechny soubory čítající dohromady kolem 80 hudebníků a zpěváků své síly k předvedení tohoto náročného díla, původně určeného k hudebnímu doprovodu bohoslužby. Umím si představit, jak těžkou práci všichni zúčastnění odvedli a kolik svého volného času obětovali. I když třeba v některém okamžiku nedosáhli dokonalosti přednesu profesionálních těles, bylo to opravdu krásné a všem patří upřímný obdiv a hluboký dík.
Posluchači začátku 21. století již samozřejmě vnímají takováto duchovní díla i jako kusy pro koncertní pódia. Přesto stojí za zmínku zvlášť v těchto dnech, kdy se naše zjitřená společnost chystá na oslavy vzniku svobodného československého státu, že poslední částí každé takové mše je tzv. Agnus Dei. Jeho smyslem je modlitba za pokoj – v našich duších i v zemi, ve které žijeme. Bylo by hezké, kdyby pro nás Příbramská filharmonie a zdejší pěvecké sbory i v budoucnu připravovaly podobný důstojný zážitek v předvečer státního svátku naší vlasti, na které dosud našim srdcím zjevně tolik záleží.

Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram

Autor: Redakce

28.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Antonín Barák.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Autorka knihy zmapovala zaniklé i zachovalé mlýny Sedlčanska

Sedlčany - Region Příbramska je obohacen o další knihu, kterou ocení nejen historikové a odborná veřejnost. Novinku Vodní mlýny Sedlčanska na prahu modernizace od Šárky Maškové Janotové ze Sedlčan si mohli nechat první zájemci podepsat v pátek 8. prosince v Městském muzeu v Sedlčanech při slavnostním knižním křtu a autogramiádě. Více nám o publikaci řekla mladá autorka v rozhovoru.

Předávání Betlémského světla před kostelem zpestří živý betlém

Sedlčansko /FOTOGALERIE/ - Skauti opět přivezou Betlémské světlo, symbol míru a přátelství, do České republiky. Lidé budou mít možnost vzít si jej do svých domácností také na Sedlčansku. Zásluhu na tom mají v regionu skauti z Kosovy Hory a turistický oddíl mládeže Jeleni Sedlčany. Lidem umožní po několik dnů rozsvítit petrolejku, lucernu, hřbitovní nebo klasickou svíčku. 

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Výstava betlémů se letos zaměřila na Tři krále

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už po sedmadvacáté jsou v prostorách Galerie Františka Drtikola vystavené ty nejzajímavější a nejhezčí příbramské betlémy ze sbírek Hornického muzea Příbram i od soukromých vlastníků. Obdivovat je můžete až do 7. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT