Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Čáka: Ať úsilí SOS Brdy dospěje ke zdárnému cíli

Příbram /NÁZOR/ - S nemalým zájmem sleduji aktivity spojené se záměrem ministerstva obrany zrušit vojenský újezd Brdy. Jisté je, že tento jedinečný lesní komplex byl armádou uchráněn od současného největšího nebezpečí, které naše hodnotné krajiny ohrožuje - od civilizační devastace.

29.11.2011 1
SDÍLEJ:

Pohled na třemšínské Brdy.Foto: Karel Hutr

Ale určitě už se dnes rodí myšlenky zištných podnikatelů, jak do této relativně nedotčené přírodní oblasti vtrhnout. Jinak je ohlas veřejnosti k záměru otevření rozsáhlého lesa v nitru Čech jednoznačně kladný, je vítán návrh, aby zde byla vyhlášena chráněná krajinná oblast. Podpora této vize se již vícekrát objevila i v tisku. Málokdo si však uvědomuje, že samotný statut CHKO nebezpečí nového ohrožení Brd nedokáže zabránit.

Potěšil mne však realistický pohled na věc, který vzešel z nově utvořeného sdružení přátel této krajiny. To má název volná občanská iniciativa SOS Brdy a zařadili se do něj i odborníci - ochranáři přírody a lesníci. V závěru zápisu z první schůzky tohoto sdružení se praví:
„Uvědomujeme si silné tlaky na komerční využití středních Brd a jsme proti realizaci jakýchkoliv developerských projektů na tomto území a umožnění ničím neomezeného vjezdu motorových vozidel. Na druhou stranu je třeba se v souvislosti se zpřístupněním celé oblasti smířit s tzv. „měkkou“ turistikou (pěší návštěvníci a cyklisté), která by se ovšem měla realizovat v souladu s nejvýhodnější formou ochrany přírody a krajiny, podle přesně vymezených pravidel.“

A zde je část zápisu z druhé schůze SOS Brdy, která se uskutečnila po srpnovém setkání ministrů obrany a životního prostředí se starosty podbrdských obcí:
„Výsledkem jednání je konstatování, že ať už bude ochrana přírody a krajiny zajištěna formou CHKO, nebo formou přírodního parku + sítě maloplošných zvláště chráněných území, nejdůležitějším nástrojem pro zachování málo dotčeného stavu krajiny středních Brd (ve srovnání s okolím a v posledních desetiletích díky existenci vojenského újezdu) bude zakotvení nezastavitelnosti na všech úrovních územního plánování.“

Plně se stavím za tyto názory. Ať úsilí volné občanské aktivity SOS Brdy dospěje ke zdárnému cíli.

Jan Čáka, listopad 2011

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení