VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protidrogové centrum je pro budoucí školku rizikem

Příbram /Z VAŠICH DOPISŮ/ - Protidrogové centrum v areálu bývalé základní školy v Žežické ulici v Příbrami VII je pro projekt plánované výstavby mateřské školy velkým bezpečnostním rizikem.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Ve Staroměstské ulici v Českých Budějovicích se v listopadu otevře nová školka. O přijetí dětí rozhodne nový systém bodování. Ilustrační snímek.Foto: Deník/ Václav Pancer

To byla hlavní teze článku, který jsem publikoval na webovém portálu příbram.cz minulý týden. Reagoval jsem tak na oznámení starosty Josefa Řiháka o záměru příbramských radních vybudovat novou mateřskou školu v sousedství stávajícího protidrogového centra a zároveň neřešit budoucnost Centra adiktologických služeb Magdaléna otevřeného v roce 2010.

Služby tohoto typu musí být poskytovány s minimálním dopadem na bezpečnost, zdraví a majetek ostatních lidí a ideálně mimo rezidenční čtvrť. A v žádném případě nejde činnost takového zařízení skloubit s provozem mateřské školy pro předškolní děti.

V rámci interní debaty týkající se tohoto problému však radní uvedenou skutečnost nerespektovali. Navíc nezohlednili zkušenosti dvou městských samospráv Prahy 1 a Prahy 5 - Smíchova s problémy kolem podobného typu projektů. Snadno se tak mohou ocitnout v podobné pozici jako jejich pražstí kolegové.

Radnice Prahy 1 začala reagovat teprve letos po desítkách petic rodičů dětí navštěvujících mateřskou školu Ve Smečkách a po stížnostech občanů. Spontánní občanské iniciativy nakonec dosáhly vypovězení nájemní smlouvy s metadonovým centrem Drop in sídlícím v této lokalitě. Starosta Oldřich Lomecký výpověď mimo jiné zdůvodnil, že není možné dále provozovat substituční středisko pro drogově závislé v těsné blízkosti mateřské školky sídlící přímo přes ulici. Občanské sdružení SANANIM postavilo radní Prahy 5 do ještě složitější situace, bez dohody s městskou částí zakoupila tato nestátní organizace prostory v ulici Na Skalce a otevřela zde nízkoprahové centrum. Po krátké době provozu si občané z této lokality stěžovali na radnici, že jejich děti nemohou chodit kvůli odhozeným jehlám do parku Na Skalce a užívat zdejší hřiště. Rozhodnutí občanského sdružení o výběru nebytového prostoru u parku, dětského hřiště a nedaleko mateřské a základní školy bylo absolutně nevhodné. V současnosti probíhá mezi radnicí Prahy 5 a zdejšími občany na straně jedné a protidrogovými aktivisty ze SANANIMU na straně druhé opravdová zákopová válka o vytlačení protidrogových aktivit z této rezidenční oblasti. A její konec je prozatím v nedohlednu.

Příbramská politická reprezentace by si proto měla vzít z problémů pražských kolegů poučení a nepřipustit vznik podobných problémů v našem městě. Pokud dojde k výstavbě mateřské školy na Žežické ulici, musí ze strany města zaznít jasné vyjádření o budoucnosti Centra adiktologických služeb v Příbrami. Mezi nejvíce zatížené lokality z hlediska nápadu trestné činnosti totiž patří městská část Příbram VII a konkrétně ulice Žežická, Kutnohorská, B. Němcové, Politických vězňů, Pod čertovým pahorkem, E. Beneše, Bratří Čapků, Nám. 17. Listopadu a Okružní. Uvedená oblast drží neslavný primát společně s další městskou částí Příbramí V - Drkolnovem jeho ulicemi Šachetní, Družstevní a Drkolnovskou. V návrhu Koncepce prevence kriminality města na léta 2009 až 2011 schválené v roce 2008 městským zastupitelstvem se píše, že jde o lokality, kde se nachází velké množství restaurací, barů a nočních podniků, kde se koncentrují především mladí lidé, kteří se pak pod vlivem alkoholu či omamných látek dopouštějí páchání tzv. pouliční trestné činnosti, a to především vloupání do motorových vozidel. Tato situace se postupem doby však k lepšímu bohužel nemění, protože v Městském programu prevence kriminality na rok 2011 se předpokládá, že tato lokalita bude nadále podrobena zvýšené hlídkové činnosti Policie ČR a městské policie. Dále se z preventivních důvodů plánuje další zlepšení veřejného osvětlení v Ostravské a Okružní ulici, stejně jako v prostoru Žežické ulice u objektů Stavus čp. 484 a 485. To jsou bezesporu dobré kroky vedení města, ale zároveň ukazují, že povolit v roce 2010 činnost nízkoprahového centra v této oblasti bylo chybou, protože automaticky znamenalo zvýšení počtu sociálně problematických osob v lokalitě Žežická a přilehlém okolí.

Na závěr bych chtěl reagovat na vyjádření pana starosty k uvedenému problému v Příbramském deníku 17. září 2011, kde se píše: „v době, kdy byl p. Vacek starostou Příbrami, bylo Centrum adiktologických služeb umístěno v nejlukrativnější části města – na náměstí TGM. Přitom kriminalita v Příbrami byla v té době nejvyšší v České republice“. Ani v jednom tvrzení nemáte pravdu. Podle statistik Policejního prezidia ČR byla v letech mého starostování 1991 až 2002 kriminalita ve městě v mezích republikového průměru. Situace se výrazně zhoršila na konci volebního mandátu starosty Ivana Fuksy, kdy jsme se poprvé v počtu trestných činů na obyvatele dostali na třetí místo republikových tabulek. A vyvrcholila po dvou letech Vašeho starostování v roce 2008, kdy se Příbram v nápadu trestné činnosti ocitla na prvním místě. Statistika trestných činů vypracovaná ministerstvem vnitra ve městech nad 25 tisíc obyvatel, odhalila, že nejnebezpečněji v České republice bylo v té době v Příbrami. Na deset tisíc obyvatel tehdy připadlo 711 trestných činů.

Podobné je to s argumentací, že v době mého starostování bylo protidrogové K- centrum umístěno v centru města. Uvedená nestátní organizace byla založena v prosinci 2002 a svoji činnost začala vykonávat v lednu 2003. Můj mandát v čele města skončil začátkem listopadu 2002, tedy minimálně jeden měsíc před založením protidrogového centra. Příště doporučuji lépe ověřovat fakta, protože tento typ veřejných vyjádření narušuje naše doposud korektními vztahy.

Josef Vacek

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení