VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané Příbrami hazard nechtějí, někteří zastupitelé ano

Příbram - Každý obyvatel Příbrami průměrně ročně vhodí do hracích automatů asi 15 000 korun. Tvrdíte, že vy ani nikdo z vašich známých tak nečiní? Pak ti, kteří hrají, prosází mnohonásobně více. Důsledky rozbujelého hazardu vidíme všude – exekuce, rozpadlé rodiny, zneužívání návykových látek, zanedbávaná výchova dětí, domácí násilí, problémy v zaměstnání, vyšší výdaje na sociální pomoc, projevy vandalismu a drobná kriminalita. Příbramští zastupitelé to mohli změnit.  

29.11.2017
SDÍLEJ:

Příbramský místostarosta Václav Švenda(TOP 09). Foto: Kateřina Chourová

Je holou skutečností, že drtivá většina občanů nechce mít v Příbrami herny. Před několika dny mohli zastupitelé opět vyslyšet volání po jejich plošném zákazu, ale neučinili tak. Jak hlasovali, můžete vidět na přiloženém obrázku. Proti byli zastupitelé Větrovský, Humlová, Molnár, Kyselák, Mráz, Brožíková a Pikrt. Hlasování se zdrželi zastupitelé Rotter, Stefanidesová, Král, Kareš, Potůčková, Šedivý, Danda a Ženíšková, která navíc v radě města zákaz svým hlasem podpořila. Omluveni nebo nepřítomni byli zastupitelé Řihák a Říhová. 

Proč někteří zastupitelé KSČM, ČSSD, ANO a nezařazení hlasovali proti zákazu? Šlo o kombinaci mnoha argumentů, ale málokterý z nich jde opravdu k jádru věci.

Za nejracionálnější lze považovat tvrzení, že městský rozpočet přijde ročně o 25–30 milionů korun. Tyto peníze jsou ale „draze vykoupeny“. Za to, že postavíme někde dětské hřiště, trpí v Příbrami mnoho rodin s dětmi tím, že tatínek nebo maminka „chodí hrát“ a prohrávají poslední peníze domácnosti. Rodiče se zadlužují, přicházejí o práci, propadají závislostem (alkohol, drogy), nedokážou za děti uhradit běžné výdaje jako výlet se školou, žijí v neustálém pocitu morální kocoviny a propadají depresím. Dítě v takové rodině si může sice užít nové hřiště před domem zaplacené z peněz z hazardu, ale v domě žije pochmurný život v domácnosti bez uspokojení základních potřeb a se závislým člověkem. Podle střízlivých odhadů oněch 25 milionů znamená, že hráči v Příbrami musí ročně prosázet až půl miliardy korun. Tedy ročně každý obyvatel Příbrami (teoreticky včetně dětí) vloží do automatů okolo 15 000 korun. Odmyslíme-li osoby do 18 let, které hrát nesmějí, a většinu občanů, kteří prostě nehrají, příbramští hráči dávají do automatů vysoké desítky a stovky tisíc ročně. A rozhodně to nejsou převážně lidé, kteří na to takříkajíc mají. 

Navíc nyní byla pro zrušení heren ideální příležitost, protože město bude od příštího roku dostávat od státu více peněz z takzvaného rozpočtového určení daní. Jde o částku přibližně 20 milionů korun a rozpočet by tak pracoval s objemem, na který byl zvyklý. Pokud nebude v Příbrami hazard, část peněz lidé utratí za jiné služby či zboží, a to se pozitivně promítne do celkové ekonomiky města. Plošný zákaz heren by měl také nepopiratelný preventivní dopad. Jestliže nebudou existovat herny, nebudou vznikat nové závislosti.

Další argument se dotýkal svobody člověka. Ano, každý si může se svým životem udělat, co chce, ale závislost na hracích automatech má velmi negativní dopady na široké okolí hráče. V konečném důsledku takzvané svobodné rozhodnutí jednotlivce stojí společnost nemalé peníze (následky zneužívání návykových látek a gamblerství, financování sociální péče atd.). Úkolem odpovědné společnosti je regulovat problematické jevy a alespoň částečně tak chránit zranitelné jednotlivce (ostatně spousta závislých na automatech si takovou ochranu společnosti přeje). V Příbrami na jedné straně, a zcela správně, pomáháme mnoha lidem v obtížných životních situacích, čímž dáváme vlastně najevo, že předpoklad „ať si každý dělá, co chce“ úplně nesdílíme. Na druhé straně se část zastupitelů staví k hazardu s naprostou uvolněností. Je velmi zajímavé, že v mnoha případech jsou to zastupitelé, kteří kandidují za strany, jež jinak jdou do voleb se slogany o odpovědnosti a „ohánějí se dobrem“ pro lidi. Je třeba říci, že aspoň v tuto chvíli se jasně zpronevěřují svým slibům. 

Někteří opoziční zastupitelé přišli s výtkou, že koalice předkládá materiál, který sama nedokáže prohlasovat. Rada města přitom jednomyslně odsouhlasila návrh na plošný zákaz. Ale nakonec část zastupitelů koaličního hnutí ANO návrh nepodpořila. To považujeme jednoznačně za chybu. Na druhou stranu opoziční zastupitelé se mohli klidně připojit k návrhu rady, a nemuseli hledat jen záminku, proč návrh nepodpořit. Ukázalo se, že i většinou občanů vyžadované opatření může spadnout pod stůl kvůli politikaření. 

Kritiku, že předložený materiál byl nekvalitní a zastupitelé nemají potřebné informace, považuji pouze za lacinou výmluvu, protože informací mají po několikerém projednání více než dostatek. Před lednovým projednáváním jsem navíc pořádal pro zastupitele besedu s řadou renomovaných adiktologů a zástupci loterijního průmyslu. 

Jak hlasovali jednotliví zastupitelé.

Přišel také absurdní argument, který se týká nekontrolovaného rozmachu takzvaných černých heren. To je oblíbené strašení těch, kteří z nějakých důvodů nechtějí herny zrušit. Na základě zkušeností z měst, která prosadila nulovou toleranci hazardu (Kolín, Rakovník, Sedlčany atd.), se nic takového ve zvýšené míře neděje. Pokud se už objeví tzv. černá herna, zpravidla se o tom záhy dozví policie a dochází k razii s velkými postihy pro provozovatele. Je úplně normální, že když někdo překračuje zákon, tak zasáhne policie, celní správa nebo soudy. Bylo by to tak i v případě tzv. černých heren. 

A tím se dostáváme k závěru. Černé herny jsou často opakovaným „argumentem“ hazardní lobby, která zjevně úřaduje i v Příbrami. Různými způsoby působí přes některé zastupitele, kteří ovlivňují další. Je to obrovský byznys, kterým jen v Příbrami projde až 500 milionů korun ročně. Provozovatelé heren jsou tedy silně finančně motivováni, aby v tomto byznysu pokračovali co nejdéle. Neberou ohledy na ostatní, nejdůležitější je zisk. Celá lobby se snaží ovlivňovat zákony na úrovni státu i rozhodování v obcích, což se projevilo rovněž v našem městě. Co se s tím dá dělat? Je třeba bojovat dál. Hazard v objemu, v jakém ho známe v Příbrami, je zlo, jehož existenci neobhájí žádný argument. 

Mgr. Václav Švenda
místostarosta města Příbram za TOP 09

Autor: Redakce

29.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici Elektromechanici. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: elektromechanici, Práce po celé ČR. Požadujeme vyučení v oboru elektro., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, výuka angličtiny, indispoziční volno, dovolená navíc, Nástup: od 9.5.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 25 000,- až 30 000,- Kč, Kontakt: Králová Kozohorská Blanka, tel.: 602 212 686, e-mail: info@mpc.cz - poslat životopis, Místo výkonu práce: MPC System, společnost s r. o. Březnice, Pod Nádražím 297, Březnice. Pracoviště: Mpc system, společnost s r. o. březnice, Pod nádražím, č.p. 297, 262 72 Březnice. Informace: Blanka Králová Kozohorská, +420 318 682 885.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělníci do výroby. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: dělníci do výroby, Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením (OZP)., Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 12 200,- Kč, Kontakt: Nedošínská Anna, tel.: 739 434 613, e-mail: nedosinska@kalnex.cz, Místo výkonu práce: KALNEX CZ s.r.o., K Podlesí č.p. 550, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Kalnex cz s.r.o., K Podlesí, č.p. 550, 261 01 Příbram 1. Informace: Anna Nedošínská, +420 739 434 613.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 15 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně v domácnostech. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: hospodyně v domácnostech, OC, Hledáme všestrannou pomocnici do domácnosti - profesionální úklid domácnosti včetně praní a žehlení prádla, nákup potravin, vaření. Požadujeme plynulou znalost anglického jazyka slovem i písmem kvůli komunikaci s rodiči a dětmi - rodilý mluvčí výhodou., Požadujeme ochotu bydlet v místě fyzického pracoviště, kde bude práce vykonávána., Nástup možný ihned. Mzda: od 15 000,- Kč, Kontakt: Snášelová Drahomíra, e-mail: daja@grapecare.cz, Místo výkonu práce: Jitka Makovcová, Bohutín č.p. 273, 262 41 Bohutín. Pracoviště: Jitka makovcová, 262 41 Bohutín. Informace: Drahomíra Snášelová, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchaři. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: kuchaři, OC, Pohovory pouze na adrese restaurace po předchozím telefonickém objednání, nejlépe formou sms. Požadujeme znalost přípravy tradičních pokrmů čínské kuchyně, předchozí praxe v hostinském provozu vítána. Čínský jazyk vítán., Nástup: 1.5.2018. Mzda: 18 000,- Kč, Kontakt: Hong Jin Hua, tel.: 725 827 418, Místo výkonu práce: LONG HUA s.r.o. [1], Na Flusárně 168, Příbram 1. Pracoviště: Long hua s.r.o., Na Flusárně, č.p. 168, 261 01 Příbram 1. Informace: Jinhua Hong, +420 725 827 418.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

V posledním kole Fotbalové národní ligy se znojemští fotbalisté utkali s Příbramí, která postupuje do nejvyšší soutěže.
27

Příbram zakončila úspěšnou sezonu porážkou ve Znojmě

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Střední Čechy – Sázka na jistotu. Těmito slovy v pátek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj pochválila přednosti práce u celníků. A připomněla, že Celní správa ČR se přidává k ozbrojeným sborům, jež se mezi nabízenými výhodami snaží zaujmout vyčíslením výše náborového příspěvku. „Až sto tisíc korun,“ láká Matějková, přičemž z rukávu sype i další výhody: šest týdnů dovolené, práce jen 37,5 hodiny týdně, výsluhy…

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Čenkov - Tragická nehoda, při které přišel o život řidič elektrokoloběžky se dnes okolo poledne stala v obci Čenkov na Příbramsku. Na silnici číslo 118 došlo ke střetu s nákladním automobilem. Přivolaní záchranáři muži již nedokázali pomoct. 

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT