VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané Příbrami hazard nechtějí, někteří zastupitelé ano

Příbram - Každý obyvatel Příbrami průměrně ročně vhodí do hracích automatů asi 15 000 korun. Tvrdíte, že vy ani nikdo z vašich známých tak nečiní? Pak ti, kteří hrají, prosází mnohonásobně více. Důsledky rozbujelého hazardu vidíme všude – exekuce, rozpadlé rodiny, zneužívání návykových látek, zanedbávaná výchova dětí, domácí násilí, problémy v zaměstnání, vyšší výdaje na sociální pomoc, projevy vandalismu a drobná kriminalita. Příbramští zastupitelé to mohli změnit.  

29.11.2017
SDÍLEJ:

Příbramský místostarosta Václav Švenda(TOP 09). Foto: Kateřina Chourová

Je holou skutečností, že drtivá většina občanů nechce mít v Příbrami herny. Před několika dny mohli zastupitelé opět vyslyšet volání po jejich plošném zákazu, ale neučinili tak. Jak hlasovali, můžete vidět na přiloženém obrázku. Proti byli zastupitelé Větrovský, Humlová, Molnár, Kyselák, Mráz, Brožíková a Pikrt. Hlasování se zdrželi zastupitelé Rotter, Stefanidesová, Král, Kareš, Potůčková, Šedivý, Danda a Ženíšková, která navíc v radě města zákaz svým hlasem podpořila. Omluveni nebo nepřítomni byli zastupitelé Řihák a Říhová. 

Proč někteří zastupitelé KSČM, ČSSD, ANO a nezařazení hlasovali proti zákazu? Šlo o kombinaci mnoha argumentů, ale málokterý z nich jde opravdu k jádru věci.

Za nejracionálnější lze považovat tvrzení, že městský rozpočet přijde ročně o 25–30 milionů korun. Tyto peníze jsou ale „draze vykoupeny“. Za to, že postavíme někde dětské hřiště, trpí v Příbrami mnoho rodin s dětmi tím, že tatínek nebo maminka „chodí hrát“ a prohrávají poslední peníze domácnosti. Rodiče se zadlužují, přicházejí o práci, propadají závislostem (alkohol, drogy), nedokážou za děti uhradit běžné výdaje jako výlet se školou, žijí v neustálém pocitu morální kocoviny a propadají depresím. Dítě v takové rodině si může sice užít nové hřiště před domem zaplacené z peněz z hazardu, ale v domě žije pochmurný život v domácnosti bez uspokojení základních potřeb a se závislým člověkem. Podle střízlivých odhadů oněch 25 milionů znamená, že hráči v Příbrami musí ročně prosázet až půl miliardy korun. Tedy ročně každý obyvatel Příbrami (teoreticky včetně dětí) vloží do automatů okolo 15 000 korun. Odmyslíme-li osoby do 18 let, které hrát nesmějí, a většinu občanů, kteří prostě nehrají, příbramští hráči dávají do automatů vysoké desítky a stovky tisíc ročně. A rozhodně to nejsou převážně lidé, kteří na to takříkajíc mají. 

Navíc nyní byla pro zrušení heren ideální příležitost, protože město bude od příštího roku dostávat od státu více peněz z takzvaného rozpočtového určení daní. Jde o částku přibližně 20 milionů korun a rozpočet by tak pracoval s objemem, na který byl zvyklý. Pokud nebude v Příbrami hazard, část peněz lidé utratí za jiné služby či zboží, a to se pozitivně promítne do celkové ekonomiky města. Plošný zákaz heren by měl také nepopiratelný preventivní dopad. Jestliže nebudou existovat herny, nebudou vznikat nové závislosti.

Další argument se dotýkal svobody člověka. Ano, každý si může se svým životem udělat, co chce, ale závislost na hracích automatech má velmi negativní dopady na široké okolí hráče. V konečném důsledku takzvané svobodné rozhodnutí jednotlivce stojí společnost nemalé peníze (následky zneužívání návykových látek a gamblerství, financování sociální péče atd.). Úkolem odpovědné společnosti je regulovat problematické jevy a alespoň částečně tak chránit zranitelné jednotlivce (ostatně spousta závislých na automatech si takovou ochranu společnosti přeje). V Příbrami na jedné straně, a zcela správně, pomáháme mnoha lidem v obtížných životních situacích, čímž dáváme vlastně najevo, že předpoklad „ať si každý dělá, co chce“ úplně nesdílíme. Na druhé straně se část zastupitelů staví k hazardu s naprostou uvolněností. Je velmi zajímavé, že v mnoha případech jsou to zastupitelé, kteří kandidují za strany, jež jinak jdou do voleb se slogany o odpovědnosti a „ohánějí se dobrem“ pro lidi. Je třeba říci, že aspoň v tuto chvíli se jasně zpronevěřují svým slibům. 

Někteří opoziční zastupitelé přišli s výtkou, že koalice předkládá materiál, který sama nedokáže prohlasovat. Rada města přitom jednomyslně odsouhlasila návrh na plošný zákaz. Ale nakonec část zastupitelů koaličního hnutí ANO návrh nepodpořila. To považujeme jednoznačně za chybu. Na druhou stranu opoziční zastupitelé se mohli klidně připojit k návrhu rady, a nemuseli hledat jen záminku, proč návrh nepodpořit. Ukázalo se, že i většinou občanů vyžadované opatření může spadnout pod stůl kvůli politikaření. 

Kritiku, že předložený materiál byl nekvalitní a zastupitelé nemají potřebné informace, považuji pouze za lacinou výmluvu, protože informací mají po několikerém projednání více než dostatek. Před lednovým projednáváním jsem navíc pořádal pro zastupitele besedu s řadou renomovaných adiktologů a zástupci loterijního průmyslu. 

Jak hlasovali jednotliví zastupitelé.

Přišel také absurdní argument, který se týká nekontrolovaného rozmachu takzvaných černých heren. To je oblíbené strašení těch, kteří z nějakých důvodů nechtějí herny zrušit. Na základě zkušeností z měst, která prosadila nulovou toleranci hazardu (Kolín, Rakovník, Sedlčany atd.), se nic takového ve zvýšené míře neděje. Pokud se už objeví tzv. černá herna, zpravidla se o tom záhy dozví policie a dochází k razii s velkými postihy pro provozovatele. Je úplně normální, že když někdo překračuje zákon, tak zasáhne policie, celní správa nebo soudy. Bylo by to tak i v případě tzv. černých heren. 

A tím se dostáváme k závěru. Černé herny jsou často opakovaným „argumentem“ hazardní lobby, která zjevně úřaduje i v Příbrami. Různými způsoby působí přes některé zastupitele, kteří ovlivňují další. Je to obrovský byznys, kterým jen v Příbrami projde až 500 milionů korun ročně. Provozovatelé heren jsou tedy silně finančně motivováni, aby v tomto byznysu pokračovali co nejdéle. Neberou ohledy na ostatní, nejdůležitější je zisk. Celá lobby se snaží ovlivňovat zákony na úrovni státu i rozhodování v obcích, což se projevilo rovněž v našem městě. Co se s tím dá dělat? Je třeba bojovat dál. Hazard v objemu, v jakém ho známe v Příbrami, je zlo, jehož existenci neobhájí žádný argument. 

Mgr. Václav Švenda
místostarosta města Příbram za TOP 09

Autor: Redakce

29.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 22 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Údržba forem. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: údržba forem, Požadujeme: minimálně výuční list , zaměření strojírenství, technické zaměření, manuální zručnost, samostatnost, přesnost, spolehlivost. Uvedená mzda pro uchazeče, který splňuje znalostní požadavky. HPP na dobu určitou s výhledem na dobu neurčitou. Směna pouze ranní., Zaměstnanecké výhody: Q. odměny, příspěvek na obědy, životní pojištění, odměny, Nástup možný ihned na dobu určitou na 1 rok (možnost prodloužení). Mzda: 22 000,- Kč, Kontakt: Frýdlová Marcela, tel.: 318 600 140 - 8:00 - 15:00 hod., e-mail: frydlova@agor.cz, Místo výkonu práce: Agor Tech spol. s r.o., Sádek č.p. 1, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Agor tech spol. s r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Marcela Frýdlová, +420 318 600 140,318 600 181.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: prodavači, Požadujeme spolehlivost a pracovitost., Nástup možný ihned na 1 rok (možnost prodloužení). Mzda: 15 000,- Kč, Kontakt: Tomek Josef, tel.: 608 957 455, e-mail: tofruct@seznam.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Josef Tomek, Legionářů č.p. 423, Příbram VII. Pracoviště: Josef tomek, 423, Legionářů, č.p. 423, 261 01 Příbram 1. Informace: Josef Tomek, +420 608 957 455.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pomocní a manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: pomocní a manipulační dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Požadujeme spolehlivost, pracovitost, souhlas s docházkou do práce v sobotu, v neděli a státních svátcích, výpis z rejstříku trestů., Nástup: od 20.10.2018 do 17.1.2019. Mzda: 12 200,- až 13 200,- Kč, Kontakt: Deyak, tel.: 777 051 469 - každou středu, i osobně - Václavská 2073/20 Praha 2 (mezi 13:00 a 15:00 hod.), Místo výkonu práce: Moncton Industrial s.r.o. pracoviště PB, Masokombinát Příbram, Jinecká č.p. 315, Příbram I. Pracoviště: Moncton industrial s.r.o. pracoviště pb, Jinecká, č.p. 315, 261 01 Příbram 1. Informace: Deyak, +420 777 051 469.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Piloti 30 000 Kč

Piloti Kvalifikovaný/á kapitán/ka pro turbínová a pístová letadla. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: kvalifikovaný/á kapitán/ka pro turbínová a pístová letadla, Požadavky:, znalost AJ, Nástup možný ihned. Mzda: 30 000,- až 40 000,- Kč, Kontakt:Krůtová Lenka, e-mail: lenka.krutova@ok-aviation.cz, Místo výkonu práce:OK AVIATION Wings, s.r.o., Drásov č.p. 201. Pracoviště: Ok aviation wings, s.r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Lenka Krůtová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kytínské kulturní léto startuje již zítra

Tipliga čtenářu regionálního Deníku

Tip liga začíná dříve. Hrajte o televizi a sud piva

Nejstarší i nejmladší cestující se kraj chystá vozit zadarmo

Střední Čechy – Jízdy sice bezplatné, avšak nikoli zcela bez peněz. Tak by měli od září cestovat po Středočeském kraji žáci, učňové a studenti, kteří do školy dojíždějí, i senioři nad 65 let. Za svezení v autobusech i vlacích sice zaplatí zlevněné jízdné, nicméně mohou požádat kraj, aby jim peníze zpětně proplatil.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Dálkové rally Brabcovi svědčí! Je čtvrtý na světě

Sedlčany – Jan Brabec a tým Big Shock Racing slaví v krátké době další velký úspěch. Týmový motorkář se v celkovém hodnocení letošního ročníku mistrovství světa v dálkových rally umístil na vynikajícím čtvrtém místě.

K soukromému užívání auta hejtmankou zveřejnil kraj smlouvu

Střední Čechy – Do nové etapy vstoupily ve čtvrtek debaty týkající se využívání služebního vozu Středočeského kraje Jakubem Pokorným – manželem hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Staly se tématem poté, co portál Seznam.cz nedávno upozornil, že za volantem krajského auta Škoda Superb za více než milion korun, které měla hejtmanka poskytnuté i k užívání pro soukromé účely, bývá často vidět její muž, který tímto vozem jezdí třeba do práce v kadeřnickém salonu v Benešově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT