Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matuna: Naše Svazky usilují o to, aby armáda VÚ Brdy neopustila

Příbram - Martin Matuna, předseda Svazku obcí Podbrdského regionu reaguje na článek Budou Padrtě Plzeňské?

7.11.2011 17
SDÍLEJ:

Jednání se starosty v Jincích.Foto: Petr Ježek

Dovolte mi, prosím, abych coby předseda Svazku obcí Podbrdského regionu reagoval na článek „Budou Padrtě Plzeňské?“, který byl zveřejněn v pátečním vydání Příbramského deníku a přiblížil tak občanům postoj starostů obcí Podbrdského regionu a Mikroregionu Třemšín k dané problematice.

Obávám se, že význam zmíněného článku, jehož autorem je Vít Kučera, je zavádějící a zbytečně straší nejen občana, ale i turistu ve smyslu parcelace a rozvoje území, které buď ve VÚ Brdy leží, nebo s ním sousedí. Pravdou je, že v tuto chvíli o parcelaci území nikdo oficiálně nehovoří, žádný konkrétní návrh, vyjma několika představ developerů nebo snah jednotlivců neexistuje.

Ostatně to potvrzují i výstupy ze setkání hejtmanů Středočeského a Plzeňského kraje se starosty obcí v obou krajích konaného dne 3. 8. 2011 na příbramské radnici, kde se mimo jiné zdůraznilo, že v tuto chvíli nemá cenu řešit parcelaci území, ale to, co se s ním stane a zda bude vůbec armádou opuštěno, případně jaké záměry s tímto územím armáda plánuje a co z toho pro kraje a obce vyplyne. V tuto chvíli odpověď na tuto otázku nikdo z nás nemá.

Právě proto oba naše Svazky usilují o to, aby armáda VÚ Brdy neopustila, protože se domníváme, že armáda je nejen nejlepším ochráncem Brd, ale krom jiného také důležitým partnerem našich obcí, což ostatně zaznělo i na setkání starostů dotčených obcí, které svolal starosta Příbrami Josef Řihák v červenci tohoto roku rovněž na příbramské radnici.

Samozřejmě že v případě, kdy armáda VÚ Brdy opustí, budeme všichni důsledně a společně trvat na tom, aby na daném území VÚ Brdy byla vyhlášena CHKO s co nejpřísnějším stupněm ochrany.

Současně mi dovolte upozornit také na to, že obce a zastupitelstva zde nejsou proto, aby budovaly lanový park nebo minizoo, nebo aby provozovaly balneo-penzion, jak uvádí autor článku. Myslím, že základním posláním zastupitelstev obcí je budování infrastrukturu v obcích, výstavba chodníků, komplexní řešení kanalizací a ČOV, oprava základních a mateřských škol a v neposlední řadě péče o bezpečnost a životní úroveň svých občanů. Je potřeba si uvědomit, že obce nejsou soukromými subjekty, které budou suplovat činnost podnikatelských aktivit. Kvůli tomu nás občané do našich funkcí nevolili a rozhodně nebudeme občanům vysvětlovat, proč z našich peněz provozujeme minizoo a platíme ošetřovatele zvěře, když horko-těžko sháníme peníze na údržbu zeleně a nemáme ani chodník, ale za to na silnici máme výtluky. Tím však nechci říct, že naše obce nestojí o rozumné podnikatelské aktivity, které povedou k rozvoji občanské vybavenosti a turistického ruchu. Ostatně i náš Svazek obcí realizoval Fabiánovu naučnou stezku bez ohledu na přístupnost VÚ Brdy, která je hojně využívána a podobný projekt funguje i ve Svazu obcí mikroregionu Třemšínsko, nicméně tyto projekty stejně nenahradí chybějící infrastrukturu.

Na závěr mi dovolte poprosit všechny o zdržení se podobných úvah ve smyslu článku „Budou Padrtě Plzeňské?“, neboť to zbytečně narušuje a komplikuje spolupráci mezi plzeňskými a příbramskými obcemi. Raději bychom měli napnout síly k tomu, ať armáda VÚ Brdy neopustí.

Ing. Martin Matuna, předseda Svazku obcí Podbrdského regionu

7.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení