Je to rozčilený otec rodiny, že je na všechny ty pitomý přípravy sám, protože jeho žena musí být od rána do posledního večera za pultem? Že odjíždějí do Chorvatska už dnes v noci a nestihli se ani pojistit? Unavená a naštvaná hlava rodiny usedající za tmy za volant a žena vedle, zmožená a provinilá, se bojí hlesnout, aby neaktivovala rozbušku ničivé zbraně právě teď, když oběma začíná vysněné volno? Vybuchnout mohou přeci až v bungalovu s výhledem na moře a skály. Ale tam už většinou přichází kýžená úleva. Jako na povel.

Co je tohle za dovolenou? Manžel je vášnivý tremp a miluje nocování ve stanu. Pro jeho ženu je to jen menší zlo, protože si mohl vymyslet třeba spaní pod širákem. A to v maďarském kempu nemusí být zrovna nic úžasného, modlit se, aby jí v noci někdo přinejmenším nešlápl na hlavu. Menší zlo tedy v tomto případě spočívá v tom, že se ženské pokolení z lásky k muži bude několik dní plazit pod plátěným přístřeškem, po kolenou, které pamatují půl století námahy, hledat tepláky a boty. Tedy jestli se vůbec vyhrabe ze spacáku. To všechno proto, že hlava rodiny celý rok na tyhle volné a „romantické" chvíle dře po celý rok jako mezek.

Není nad dovolenou, kdy manželé z pracovních plášťů a montérek skočí rovnou do zavařování, stavebních prací na svém, malování bytu a podobně. Tomu pak odpovídá i náboj, který z obou čiší hned první den po dovolené. To jsme se nadřeli, zatímco se někdo fláká u moře!

Jakoupak asi měla dovolenou sestra v nemocnici? Hned první den po návratu ji vytočily stohy papírů a někdo pořád a pořád něco chce. „Do prd..e!"