Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLOUPEK: Když velká voda přitáhla davy

Když už tedy všichni vzpomínáme na povodně, dovolím si i já zalovit v paměti. Donutilo mne k tomu báječné povídání s báječným Zdeňkem Zídkem, tehdejším hrázným Orlíku.

12.8.2012
SDÍLEJ:

Povodeň v srpnu 2002. Takhle začínala ničivá povodeň v roce 2002 na Příbramsku. Snímky pocházejí z doby těsně před ničivou povodní, kdy přetékala koruna hráze Orlické přehrady. Poté voda postupně zaplavovala obce dole pod přehradou. Foto: Karel Hutr

Ve svém vzpomínání na den, kdy se právě dnes před deseti lety valila voda přes korunu hráze Orlické přehrady zmínil, že se nestačil divit lidskému počínání, kterého byl v rámci svého nelehkého poslání svědkem. Věřil jsem přehradě, řekl hrázný a já byla přesvědčená, že jeho slovo je pevné jako ta masa betonu tlačící se na můj hrudník. I rozvášnění diváci ale v ten den přehradě věřili, a to o ní zdaleka nic nevěděli. A jsme u toho.

V klidu si hrabete v zahrádce nebo stojíte u plotny. Z rádia se do vašich uší dostává zpráva, že se na přehradě, zjednodušeně řečeno, schyluje k vodní katastrofě. No a přehrada přece není tak daleko, a jede se na výlet. Jak to tam asi vypadá, když se masa vody hrne z hráze na Solenice, kam jsme roky jezdili na procházky? Za chvíli v tom můžete mít jasno. Sednete do auta a vyrážíte se zrychleným tepem na adrenalinový výlet. Přijíždíte na místo, přehrada plná stejných zvědavců, jako jste vy sami. A neřku-li ještě horších. Zaparkujete, kde jen to jde a vyrážíte mezi rozběsněný dav s fotoaparáty a na uchu přilepenými mobily, jejichž prostřednictvím divák na rozvibrovaném betonovém monstru přenáší vzrušené a přibarvené informace příbuzným, kteří se za žádnou cenu momentálně nehodlají vzdát bezpečí domova.

A tak jsem se i já stala jedním z článkem rozvášněného davu, který si nechtěl nechat ujít neopakovatelnou podívanou, která, bohužel, měla v následujících dnech v režii i ztrátu lidských a zvířecích životů, o zničených domovech ani nemluvím.

Zkrátka, takoví jsme my, lidé. Zvědaví, až hrůza. Ale na tom není nic zvláštního. Horší je, když se lidí zmocní davová psychóza, to pak jde lidství stranou. Nedojde nám, že neustálým telefonováním znemožníme příjem pracovníkům přehrady a krizovému štábu. A navíc jsme podrážděni, když se mezi námi snaží protlačit záchranka. Posuďte sami, nejsme občas zralí na cvokárnu?

Autor: Markéta Lišková

12.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení