V rámci pocitu urychlení času a představy, že nebudu muset vařit večeři, jsem se rozhodla, že se synem vyrazíme do Prahy. Zatímco Příbram již rozsvěcuje stromky před obchodními centry, Praha ještě duchapřítomně vyčkává. To nic nemění na faktu, že procházka po nábřeží pod světlem pouličních lamp je okouzlující.

Po krátkém špacíru jsme se rozhodli, že zajdeme do „Mekáče". Snědli jsme z těch ,,zdravých" pokrmů, co se do nás vešlo a ještě jsme si koupili do auta zmrzlinový nášup. Prostě a jasně, jak se říká, polovina nesnází s trávením je ze špatného jídla, a polovina z dobrého.

Abych ale byla upřímná, nemohla jsem se zbavit pocitu marnivosti, že se jedeme najíst do hlavního města, zatímco někteří lidé v Praze ještě třeba ani nebyli. Možná i tenhle nepříjemný pocit mě donutil udělat to, co následovalo.
U východu seděla na lavičce starší paní, bezdomovkyně. Hned, jak jsem otevřela dveře, začala: „prosím, paní nemáte nějaké peníze?"

Nacpaná k prasknutí jsem přeci nemohla jen přehlížet neštěstí druhého. Musíme si pomáhat, řekla jsem si. Otočila jsem se a s otázkou, proč potřebuje peníze, mi odpověděla, že má hlad. Hrozná představa, že já si jedu 60 kilometrů pro hamburger a ona má hlad.

Vstoupila jsem zpět do „Mekáče" a koupila jí jídlo. Vkládám jí ho do rukou se slovy:, „nechte si chutnat, paní". Děkuji, děkuji, odpovídá. Bylo mi skvěle, moje cesta byla k něčemu dobrá, Matka Tereza by se divila!

Nasedáme do auta a ještě pohledem zavadím o ženu, která už brzy zaplní svůj hladem se zmítající žaludek. Ta, k mému údivu, vstává a pytlík s jídlem hází do odpadkového koše. Lidi, do mě vjel takový vztek, že jsem málem vystoupila a šla s ní zatřepat, aby jí došlo, co právě udělala. Chtěla jsem jí říct, že jiní by pro jídlo vraždili, že já taky nekradu a že jsem mohla mít za to jídlo pro kluka punčocháče na zimu. V ten moment mi ale došlo, že jí je všechno vlastně úplně jedno!

Říká se: V životě nevěř tomu, kdo tě klame, ale nezklam toho, kdo ti věří. No vážení myslitelé, tentokrát to nevyšlo!

Dagmar Čerňanská, studentka a matka, Buková u Příbramě