Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky

Příbram - Bývalý kolega z TOP09 Vít Kučera se ve svém komentáři k prodeji bytů, jenž zveřejnil v některých příbramských médiích, uchýlil spíše k osobnímu výpadu vůči mé osobě. Nechci jít po této rovině a ani nechci, aby se spor dostal do polohy nájemníci versus část zastupitelů, a tak zareaguji pouze argumenty:

1.7.2016
SDÍLEJ:

Místostarosta Václav Švenda. Foto: Kateřina Chourová

Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.

Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.

Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.

Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.

Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.

Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech. Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem. Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09

Autor: Redakce

1.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Za svou celoživotní práci pro skauting získal Merkur v roce 2003 skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka a v letošním roce dokonce Řád sv. Řehoře Velikého, který mu udělil papež František.
4

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek. A podle informací Deníku byla řeč i o tom, že si své postoje nebudou vzkazovat přes média.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

Poreč – V neděli absolvoval handicapovaný sportovec Jan Tománek poslední plánovaný závod své letošní, veleúspěšné sportovní sezony, během které se stal mistrem světa v 70.3 Ironmanu nebo dokončil legendární Vasaloppet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení