Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLOUPEK: Babičko, stop. Definitivní

Ve středu, po 173 letech skončí služba, kterou už hezkou řádku let vlastně skoro nikdo nepostrádal - zasíláni zpráv telegramem. Slavné tečky a čárky Morseovy abecedy poslala Česká pošta do historie. U nás je proslavil Vlasta Burian jako přednosta stanice, když příchozí telegram konsternovanému inspektorovi drah přečetl „foneticky“, takže se nikdo nedozvěděl, co v něm stálo.

31.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Zdeněk Píša

Telegramy měly, bůhví proč, velmi špatnou pověst. Příjemce obvykle upadal do mdlob, když pošťák s telegramem zazvonil u dveří. Vždyť jaká jiná zpráva než špatná tolik pospíchala, že ji bylo třeba poslat telegraficky, zvednout doručovatele ze židle a vyhnat ho na pochůzku za každého počasí.

Abychom telegramům ale jen nekřivdili. Dozvídali jsme se z nich o narození potomka, o úspěšně dokončené škole, ale také jen prosté sdělení, že nás kdosi přijede navštívit. To ovšem mohla být také ne moc dobrá zpráva. Záleželo na tom.

Za špatné, ale ani za dobré, zprávy ovšem telegram nemohl. Jeho historický význam spočívá v rychlém předávání zpráv. Přispěl tak ke zmenšení světa a stal se základním kamenem globalizace. Jevu, který ještě neměl dnešní hanlivý nádech a vzbuzoval naději na lepší zítřky.

Od 1. dubna se tedy bez něj budeme muset obejít. Je to ale naštěstí loučení bezbolestné. Máme telefon, dokonce mobilní, a na přečtení textové zprávy znalost teček a čárek nepotřebujeme. Smutní snad budou jenom skauti, kteří si jimi sdělují oddílové tajnosti. Ale to mohou vlastně dělat i dál. Jen jim to už nepomůže k místu na poště či na železnici.

Stojíme ale nyní před vážným problémem. Totiž naučit babičku přijímat textové zprávy nebo alespoň „zvedat“ mobilní telefon.

Autor: Michal Achremenko

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení