Oproti výprodejům v minulosti se tento velmi odlišuje. Tyto byty totiž nespadly Příbrami bezplatně do klína. Vybudovalo je samo město jako nové v letech 1997 a 1998, kdy do celého projektu vložilo 23 milionů korun z vlastního rozpočtu a 16 milionů z národních dotací. Náklady na jednu bytovou jednotku činily průměrně 775.769 Kč.
Každý zastupitel má své důvody a svědomí. Někteří hlasovali z čirého populismu, pro některé možná bylo důvodem usnesení zastupitelstva z roku 2009 schvalující prodej bytů za 1050 Kč/m2, které vnímali jako slib města. Ale i v tom je několik rozporů: 1) Dotaci od daňových poplatníků dostala Příbram na vybudování nájemního bydlení, které bude sloužit těm, kteří nedosáhnou na vlastní byt. Tedy nikoliv pro byty určené k prodeji. 2) Usnesení zastupitelstva o tom, jak se bude nakládat s byty osm či devět let předtím, než vyprší podmínky přidělení dotace, je samo o sobě nesmyslné. 3) Na základě tohoto usnesení nebyla podepsána ani žádná smlouva o smlouvě budoucí. 4) Navíc podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva město prodává byty za cenu 1500 Kč za metr čtvereční i nájemníkům, kteří zde bydlí až od roku 2013.
Za zavazující považuji především slib, který jsem dal svým voličům, a to že městský majetek budu spravovat s péčí řádného hospodáře. Jako místostarosta, podobně jako mí kolegové zastupitelé z TOPky, jednoznačně nadřazuji plnění tohoto závazku nad usnesením z doby před několika lety, kterým jen tehdejší populisté vyvolali v nájemnících očekávání, jež zásadně neodpovídá ekonomické realitě.
Protože zastupitelé, kteří se chtějí zalíbit veřejnosti, už přispěchali s tradiční kritikou v duchu, jak se TOPka snaží z někoho sedřít kůži, rád bych také podotkl, že naším cílem rozhodně nebylo prodávat tyto byty za tržní ceny. V zastupitelstvu ale bohužel nebyla žádná vůle hledat kompromis. Město tak prodalo velmi levně 51 bytů, za které dostane přibližně tři a půl milionu korun. A přitom i při netržních cenách mohlo dostat pětkrát tolik. Mrzí mne, že to, co někteří současní zastupitelé kritizovali před komunálními volbami v roce 2014, nyní schvalují.
Do budoucna před námi stojí jedna zásadní otázka: Má v tom město pokračovat, stavět nové byty a nájemníkům je prodávat za necelou desetinu nákladů? Pokud bychom patřili mezi bohatá města s výrazným přebytkem v rozpočtu, dal by se tento přístup považovat za poněkud svéráznou, ale snad stále bytovou politiku. Příbram však v takové situaci rozhodně není.
Nový prodej byl naprosto zbytečný a nebylo jej vůbec nutné dělat, mj. také proto, že město po předešlých výprodejích už skoro žádné byty nemá. Už v roce 2009 se zastupitelstvo dopustilo velké chyby, že deklarovalo ochotu v budoucnu tyto byty prodat. Zcela pragmaticky jsme chtěli tuto nepochopitelnou věc napravit i za tu cenu, že se na nás bude několik nájemníků dívat skrz prsty. Nepřišli jsme totiž do politiky, abychom preferovali jednu skupinu občanů na úkor druhé.
Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09